Ajutor cu Schefflera variegata

Roxana-Iuliana

New Member
Buna! Am primit si eu planta aceasta acum 2 saptamani,am udat-o cu putina apa ca era si pamantul uscat si din ziua aia pana acum tot apar la inceput pete maronii-negricioase pe frunze si apoi pica sau pica cu tot cu tija :-( am mutat-o in diferite locuri,toate sunt mai calduroase,acum stat intr-un loc cu mai multa lumina,dar nu directa si doar azi am mai udat-o ca am zis ca poate eu i-am provocat ghinionul ca am udat-o atunci :-( nu stiu ce sa ii mai fac si isi revina si chiar nu vreau sa imi moara...Aveti vreun sfat pentru mine?IMAG0719.jpg
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Petele de genul asta nu sunt cauzate de conditiile de mediu. Mie imi par a fi o boala cauzata de o bacterie. Cel mai bine cred ca este sa pui o frunza intr-o punga de plastic si sa o duci la un laborator fitosanitar. Vor lua o proba si iti vor da un diagnostic plus tratament.
 

Roxana-Iuliana

New Member
O sa incerc si asta daca vad ca celalalte metoda dau gres :-) am pus-o in alt ghiveci,radacinile erau toate albe,pamantul nu era imbacsit in apa deci sa vedem de acum :3 cam de cate ori si cat apa puneti voi la schefflera? Multumesc
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu mereu am lasat pamantul sa se usuce intre doua udari. La temperaturile din apartamentul meu asta insemna cam la 5-7 zile.
 

Roxana-Iuliana

New Member
Buna din nou! :-) din pacate tot mai rau face planta...frunze acum parca se innegresc cu totul
..stiti cumva de la ce? :-( nu cred ca o sa am noroc de ea...multumesc de ajutor totusi! :-)IMAG0730.jpg
 
Sus