Ajutor cu recunoașterea unei plante

Nika

New Member
Bună :) am primit cadou o plantă, dar nu știu ce este, astfel nu știu cum să am grijă de ea, ce lumină preferă, etc. Aș aprecia foarte mult ajutorul vostru :blush:
IMG_20170219_131204935.jpg
 

Ady76

New Member
Buna ziua...in 2017 fica mea a primit de la un batranel aceasta floare...anul acesta a inflorit...as vrea sa stiu ce specie este si daca o pot tine in casa in continuare!?
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna ziua...in 2017 fica mea a primit de la un batranel aceasta floare...anul acesta a inflorit...as vrea sa stiu ce specie este si daca o pot tine in casa in continuare!?
Buna ziua, este vorba de o planta cunoscuta si care se gaseste usor in comert (florariile o dau cam scump dar se gaseste si la dedeman sau cred ca cel mai ieftin la kaufland la raftul cu ghivece cu flori - depinde si de marimea ei , este de regula cu flori duble).
Planta (suculenta) se numeste Kalanchoe blossfeldiana sau Kalanchoe spp. si este cu flori duble. In poza se vede ca e sanatoasa nu are boli sau daunatori , se intretine usor ,nu are cerinte mari de apa dar are cerinte la lumina mai buna si caldura de aceea va recomand sa o tineti inca la geam la interior si pentru ca este mofturoasa la temperatura . Adica afara ar putea fi inca vreo 6-7 grade sau mai scazut noaptea. Puteti sa o scoateti afara in timpul zilei cand temperatura este mai placuta pana la ora 18 cand sunt de regula peste 10 grade si nu are probleme daca sta acum in bataia soarelui de primavara ca nu are putere sa arda frunzele.
Kalanchoe infloreste de obicei singura primavara dupa ce a trecut iarna iar factorul declansator se spune ca sunt zilele scurte din iarna de aceea pentru o inflorire fortata se spune ca e bine sa bagi ghiveciul sub o cutie de carton aproape de sfarsitul zilei ca sa se simuleze ziua scurta din iarna , timp de vreo luna si asta in fiecare zi.
Cum planta dumneavoastra nu e bogata la frunze si nu arata estetic va recomand sa ii taiati un lastar sau 2, fara boboci de flori in varf pentru ca sa inmultiti planta. Lasati lastarii pe o masa pe un ziar ca sa isi cicatrizeze taietura cam 1 zi si pe urma ii puneti culcati cu baza de vreo 5cm pe pamantul ghiveciului cu pamant umed si sa stea pana apar semne de radacini pe urma ii puneti in pahar cu apa sau direct in pamant . Daca nu reuseste sa scoata radacini pe pamant atunci puneti in apa direct dupa cicatrizare .
Gasiti aici lectura de citit despre aceasta planta http://www.horticultorul.ro/flori-de-apartament-gradina/kalanchoe-ingrijire-inmultire/
Cand se incalzeste mai bine afara, peste 1 luna o puteti scoate afara permanent sa se bucure de lumina multa daca aveti unde sa o scoateti. La vara sa nu stea in soare direct mai mult de vreo 2 ore in plina amiaza ca ii fierbe soarele frunzele.
Aspectul plantei se poate corecta dupa ce trece inflorirea si vegeteaza mai puternic (incepand din luna Mai) adica sa fie tunsa (deasupra solului la vreo 4-5 noduri de frunza) dar depinde de la o planta la alta puterea de inmugurire.
 
Ultima editare:

YAN

Member
La multi ani!
Sa aveti un an nou bun cu Sanatate, bucurii, realizari si plante frumoase care sa va bucure.
Rog un ajutor pentru identificare planta, cumparata acum o luna din LIDL, suportul in care a venit este "animalutul" din dreapta (prima poza).
Multumesc!

1.jpg2.jpg3.jpg
 

crysty

Active Member
Buna dimineata, La Multi Ani @YAN , asemenea.
Prima poza imi e cam neclara si ma baga un pic in ceatza dar din pozele 2 si 3 pare a fi un pui de Schefflera Arboricola dar nu sunt 100% sigur. Doar arbustul asta de interior face frunzele de tip compus din mai multe frunze mici si daca pipaiti in mana o frunza o sa va dea impresia de frunze ceruite. Tari si ceruite. Daca e vorba de schefflera arboricola atunci sa stiti ca am si eu dar o versiune mai rara, cu frunze cupete spre galben, si este foarte sensibila. Ii cad frunze daca are pamantul uscat de cateva zile, la frig si la lipsa luminii. Daca nu puteti sa o tineti la geam ca ar fi prea rece atunci recomand sa o mutati chiar sub veioza din camera asta pana pe la sfarsitul lui februarie. Vasul sa aiba gauri mai mari la fund pentru evaporarea apei statute din pamant mai repede si verificati sa nu aiba pamantul prea uscat de vreo 4-5 zile. Nu recomand mastile de ghivece cum ar acel hipopotam decat cand vine primavara in toata regula deoarece duce la neaerisirea pamantului de la fundului ghiveciului si implicit la bacterii/mucegaiuri.
Vedeti pe internet poze cu "schefflera arboricola" si comparati cu planta pe care o aveti.
Din pacate nu fac cumparaturi la Lidl ca daca ma duceam mai des, era o probabilitate mai mare sa stiu despre ce planta e vorba. Ma duc mai des pe la Kaufland si acolo stiu cam ce plante au la vanzare.
 
Ultima editare:

YAN

Member
Multumesc pentru raspuns Crysty.
M-am uitat pe net dupa poze, intr-adevar asa pare a fi Schefflera Arboricola. La mine, poate din cauza ca frunzele sunt inca prea tinere, nu sunt nici tari si nici nu par ceruite. De cand am luat-o a stat pe pervaz intr-o camera cu lumina moderata as spune, cateodata cand aerisim posibil sa fi stat si in curent de aer mai rece.
Vad ca momentan se mentine bine dar o sa tin cont de recomandarea ta privind ghiveciul intrucat am mutat-o intr-un vas mai mult decorativ, fara gauri de scurgere. Bine nici eu nu exagerez cu udatul, de obicei pun apa cu masura.
 

YAN

Member
DIn cele 150 de specii, sigur una dintre ele este la mine. M-am lamurit in clipul video urmator

 

crysty

Active Member
Multumesc pentru raspuns Crysty.
M-am uitat pe net dupa poze, intr-adevar asa pare a fi Schefflera Arboricola. La mine, poate din cauza ca frunzele sunt inca prea tinere, nu sunt nici tari si nici nu par ceruite. De cand am luat-o a stat pe pervaz intr-o camera cu lumina moderata as spune, cateodata cand aerisim posibil sa fi stat si in curent de aer mai rece.
Vad ca momentan se mentine bine dar o sa tin cont de recomandarea ta privind ghiveciul intrucat am mutat-o intr-un vas mai mult decorativ, fara gauri de scurgere. Bine nici eu nu exagerez cu udatul, de obicei pun apa cu masura.
Cu placere. La asta ma gandeam si eu cand am inceput sa citesc, ca e posibil sa nu se simta frunzele tari si ceruite din cauza ca planta este inca prea mica, e pui. La mine schefflera are 40 cm inaltime iar tulpina e mai groasa un pic decat o carioca. E luata de la dedeman la reducere acum vreo 3 ani la reducere de la 20 de lei la 6,74 lei adica cu -70%. Arata ca dupa razboi ca i-au mai cazut din frunze de cand a venit frigul, se vede ca pe unele frunze compuse mai sunt doar 2 frunzulite pentru ca am uitat sa o ud de 2 ori plus ca aerisesc camera mai des din cauza ca fumez. Dar macar stiu ca vara se reface repede, ii cresc multe frunze pentru ca lastareste bine, o sa arate ca noua. :-D
Inca rezista, se chinuie sa creasca, inca ii da frunze noi , a fost rupt si varful cand s-a inchis geamul de la furtuna intr-o vara dar oricum trebuia sa ii tai varful sa faca mai multi lastari.
 

Atașamente

Ultima editare:
  • Like
Reactions: YAN

mihaela e

New Member
Buna ziua, prieteni !
Am nevoie de ajutor in recunoasterea acestei plante !...Marturisesc ca am furat-o dintr-un parc :giggle:..asta-vara..florile erau mov-pal...am transplantat-o intr-un ghiveci; de atunci si pana acum floricelele s-au dus si in schimb i-a dat un puiut la baza...trebuie sa-i tai tija cu inflorescenta trecuta ?IMG_4629.jpgIMG_4629.jpgIMG_4629.jpg
 

mihaela e

New Member
ar parea un sedum
Multumesc !..i-am taiat tija ,care oricum era uscata,..astept sa-i creasca puiutii de la baza..
 
Sus