ajutor cu o dracaena pls

mihai.salajan

New Member
Va rog sa ma ajutati cu o dracaena se usca frunzele incepand de la varfuri si se extinde catre tulpina la fel si cu frunzele proaspete
nu le-am mai dat ingrasamant de cam 3 luni pentru ca mi-a sugerat cineva cum ca le-am dat prea mult si le-am ars icerc sa uploadez niste poze
astept parerile voastre
cu respect Mihai Salajan
 

Simona D.

Member
- Daca brunificarea frunzelor e uscata, cauzele ar putea fi: umiditatea scazuta, curenti de aer rece sau, cum ti s-a sugerat, poate fi si consecinta unei arsuri.
- Daca brunificarea frunzelor e umeda, moale , probabil planta ta a fost udata prea des sau pamantul din ghiveci e prea compact si asta duce la asfixierea radacinilor. Verifica si gaurile de la baza ghiveciului sa nu se fi infundat cu radacini.

In primul caz, solutia ar fi: pulverizarea frunzelor si eventual sa pui in farfurioara ghiveciului pietris, pe care sa-l umezesti.
In cazul al doilea: intrerupi udarile 10-12 zile dupa care cred ca ar fi bine sa schimbi pamantul si sa vezi cam cum arata radacinile. Daca sunt moi sau vestejite, tai partile afectate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
O sa fii surprins sa vezi ca radacinile sunt foarte putin dezvoltate in comparatie cu manunchiul de frunze. La cum vad eu ghiveciul e posibil sa fie cam mare pentru cat ii trebuie si din cauza asa sa retina prea multa apa.
 

Simona D.

Member
Inseamna ca cea mare din cele doua dracaene ale mele nu e normala :rofl: Mi-a infundat 2 din cele 4 gauri ale ghiveciului. Si vreau sa zic,nu oricum. Avea radacini afara de ~ 10 cm iar ghivecele sunt si la mine ... MARI. Doar ca nu am pus pamant pana la limita la care se pune de obicei ci doar 3/4.
 

mihai.salajan

New Member
In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care au raspuns apelului meu :D
brunificarea frunzelor e umeda si moale :idea: asa ca am sa verific radacina si am sa o replantez gresala de la care se trage problema este lipsa de experienta pe care o am atat cu plantele cat si cu givecele , atunci cand am schimbat ghiveciul m-am asigurat sa aiba gauri dar pe urma atunci cand puneam apa se cam umplea tavita cu apa si ii trebuia destul de mulp pana se evapora si radacinile stateau in "namol"
sper sa se rezolve :ros_unghii: :ros_unghii: :ros_unghii:
:pa:
 
Sus