Ajutoooooor! cais bolnav

mymo

Active Member
Va rog sa ma ajutati cat se poate de repede,frunzele caisului meu se usca,e aproape chel :( ce fac???????
 

happy

Well-Known Member
Caisii in general au viata scurta.Cat are al tau?Ai mei au cam12 ani.Am patit si eu anii trecuti,din 6 mai am 3 buc dar si astia sunt pe duca,desi i-am intinerit acum doi ani(ca sa le fortifice radacinile) ,degeaba in doi ani se usuca toti :(
 

mymo

Active Member
Eu am plantat toti pomii acum doi ani,anul trecut n-au rodit inca deci.....treaba cu batranetea nu merge.
 

riana

Active Member
imi pare tare rau Mymo, si vecina mea a patit la fel. a inflorit caisul, au dat frunzulitele si s-a uscat. mi-a zis ce boala a avut dar am uitat. o sa o intreb maine
 

victoria

Active Member
si eu am vazut asta la caisii mei.Am stropit ieri cu Captadin.Sper sa rezolve ceva.
Eram asa bucuroasa ca facusem stropirile in Februarie si erau plini de caise.Acum abia daca au mai ramas un sfert :cry:
 

ACHIMENES

Member
Nu se mai poate rezolva cu nimic, odata instalata boala, evolueatia este rapida , in final ( nu multi ani ) pomul se va usca in intregime. Si productia scade din ce in ce mai mult.
Toate acestea le scriu in cunostiinta de cauza - nu am mai reusit sa-l resuscitez pe bietul cais, am privit neputinciasa cu se stingea incet, incet.
 

happy

Well-Known Member
Cred ca trebuie sa ne orientam la alte soiuri de caisi,cei autohtoni se pare ca au aceasta boala necrutatoare. :(
 

FlorentinaS

Member
La fosta mea casa, de langa bucuresti, am avut aceeasi problema. Desi am stropit toti pomii, via, legumele, cum scrie la carte, toti se imbolnaveau si nu mai aveam parte de fructe sau legume. Am dat vina pe vecini, care nu se ingrijeau deloc de gradinile lor si de la ei am zis ca vin daunatorii adusi de insecte si vant.
Dupa ce ne-am mutat, nemaivand nici pomi, nici vie sau legume, nu m-a mai interesat problema.
Dar, surpriza! In magazinul Real din Oradea s-a deschis de cateva saptamani un magazin de fitosanitare. De cate ori treceam pe-acolo nu era niciun client, de ma intrebam cat va rezista magazinul.
Azi m-am dus sa caut un insecticid pt trandafiri si am stat 20 de minute la coada! Toata lumea intreba de tratamente pt pomi fructiferi- cais, piersic, prun si vita de vie. Am auzit de basicare, monilioza si alte asemenea. Se pare ca e o problema peste tot...
 

haplea82

Member
de vina este frigul din ultimele saptamini.dar boala nu este necrutatoare ci destul de tratabila,daca se fac stopirile speciale pt combaterea moniliozei.acestea constau in stropiri repetate ,la 2 zile ,incepind de dinainte ca florile sa se deschida si pina la scuturarea acestora.in plus taierile trebuiesc facute in verde,adica vara dupa cules si nu iarna sau primavara devreme.
acelasi lucru in cazul basicarii frunzelor la piersic.
bineinteles este nevoie si de celelalte tratamente,f importante fiind cele de iarna si cel de dinaintea intrarii in vegetatie
la cais,desi acum par arsi,cei atacati,dupa un timp vor reincepe sa reinfrunzeasca
 

ACHIMENES

Member
Chiar crezi ? Poate mai infrunzesc anul asta dar incet, incet, an de an se ajunge la situatia pe care am descris-o putin mai sus.
Sa nu ne imbatam cu apa rece..............
 

haplea82

Member
nu te contrazic,eu descriu ceea ce s-0a intimplat la mine anul trecut cind dupa ce temperaturile au inceput sa creasca pomul a reinmugurit brusc si-n foarte scurt timp a avut foliajul normal
anul acesta,desi caisii vecinilor sint pe jumatate cu fruzele uscate,caisul meu arata f f bine si nu am remarcat decit citeva ramurele afectate la virfuri.
apropo,schema aceea de tratament si sfaturile respective nu le-am inventat eu ci se gasesc pe internet ca si scheme de tratament.
eu personal am stropit doar cu zeama bordeleza dar am un atomizor si treaba merge f repede
 

mymo

Active Member
Va multumesc frumos.
Eu am facut si stropirea albastra si cea uleioasa,o sa incerc sa-l salvez.
Haplea,ce e atomizorul si la ce foloseste?
 
Sus