Aizoaceae

rodica05

Member
Sau Mesembryanthemaceae.
Plantele din aceasta familie sunt originare din sudul africii. Se deosebesc de celelalte suculente in special prin forma florii: petale in forma de ace.
Coloritul florilor - culorile soarelui (galben, portocaliu, rosu) sau alb, roz, cyclam.
Cateva dintre plantele mele:
- Aloinopsis spathulata si Aloinopsis luckhoffii

- Chasmatophyllum musculinum

- Conophytum bilobum

- Frithia pulchra

- Gibbaeum dispar

- Lithops fulviceps si Lithops dinteri

- Mesembryanthemum criniflorum

- Pleiospilos nelii

- Trichodiadema densum si Trichodiadema decorum


Rodica
 

flowerd

New Member
Am primit de la cineva Baby's Toes - Fenestraria rhopalophylla si o faucaria cu flori galbene, pe care le-am pus in pamant .
Acum spuneti-mi ce fac cu ele , le scot afara cu ceilalti cactusi ,care sunt inca in curte ? sau le las pana fac radacini in casa la caldura ?
 

rodica05

Member
In primul rand: sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele vreme lunga de-acum incolo!
Eu am cam inceput sa inchid geamul balconului peste noapte, ar fi bine sa le pregatesti si tu pe cele care nu rezista peste iarna, de "hibernare".
Asa ca nu le mai scoate afara, ci adu-le si pe celelalte inauntru.

Rodica
 

flowerd

New Member
Acum revenind la pui, le tin in casa la caldura pana prin radacini (26 C ) sau ii pun intr-o camera neincalzita (am inteles ca afara nu-i de ei) ??
 

flowerd

New Member
Lastarul de Baby's Toes - Fenestraria rhopalophylla incepe sa se stafideasca :cry:
oare ce trebuie sa-i fac ca sa-i mearge bine? are racoare, are substrat nisipos si putin umed dar tot nu-i multumit
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carpo Carmenn:
si carpo Grecia(se pare alta culoare :oops: ):
Cel din gradina l-am acoperit cu folie de plastic.Voi vedea cum se comporta si la cel mai mic semn il voi transfera in jardiniera! :?
 

liza

Member
Sunt spectaculoase colectiile voastre,sa ne mai bucurati cu fotografii
Felicitari pentru asa frumuseti
 

magda

Active Member
Moderator
pleiospilos

Buna ziua

Ma numesc Magda si sunt membru nou.
Am achizitionat 3 plante de pleiospilos si nu prea stiu sa le ingrijesc. Au fost plantate saptamana trecuta, nu le-am udat deloc si in continuare nu stiu ce sa fac. Am inteles ca hiberneaza vara. Trebuie udate, unde sa le tin la soare sau nu , habar nu am. Nici netul nu ofera prea multe informatii.
Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede.multumesc.
 

rodica05

Member
Buna Magda,

Bine-ai venit.
Ne-ar mai trebui niste amanunte, sa te putem ajuta:
- de la cine ai achizitionat plantele?
- ce substrat au?
- ce amplasare vor avea?

Rodica
 

rodica05

Member
Re: pleiospilos

magda a spus:
Am inteles ca hiberneaza vara.
Nicidecum! Sunt, ca si Lithopsii, mesemryanthemae (Aizoaceae sau mesembs, cum le vei gasi pe net) cu crestere vara-toamna. Poti sa-i uzi ca si pe celelalte suculente acum.

Rodica
 
A

Anonymous

Guest
Rodicaaaa,e supeer!!!! Mi-am consumat aici tot timpul alocat pt stat la calculator...!!! Asta e!!!!
 

rodica05

Member
gabriela jalba a spus:
Rodicaaaa,e supeer!!!! Mi-am consumat aici tot timpul alocat pt stat la calculator...!!! Asta e!!!!
Cine e super, Gabi? Ti-ai consumat timpul, dar ti-ai bucurat privirea :) Stai sa vezi cand vor inflori! :wink:

Rodica
 
A

Anonymous

Guest
galeria ta de plantute!!! Esti nemaipomenita!!! Sa-ti traiasca toate si sa te bucure!!
 

magda

Active Member
Moderator
Buna ziua si Cristos a inviat

plantele sunt achizitionate de la BB, substratul este 60% nisip si pietris, 10% caramida sparta si 30% pamant de foioase, expunere vest. Nu si-au pierdut inca frunzele vechi asa ca le-am pus doar o picatura de apa. Merci.
Magda
 
Sus