Ai mei pomisori

vladpaul

New Member
In primul rand vreau sa slaut toti pasionati de aceasta arta. Am deschis acest pot pt ca vreau sa ma prezint pe mine si pomisori mei, asa mi s-a parut mie frumos ca sa va arat ce craci cresc eu inainte sa ma bag in discutiile voastre.
Inainte de a enumara pomisorii vreau sa va spun ca toti pomisorii sunt colectati de mine iar ficusii sunt obtinuti din butasi.

Ulmus Glabra 1

Ulmus Glabra 2 plantat pe roca( momentan roca este in sol pt ca sa se prinda radacina si va ramane acolo cel putin pentru inca 1-2 ani

Ulmus Glabra 3

Ulmus Glabra 4

Ulmus Gabra 5

Crataegus Monogyna 1

Crataegus Monogyna 2

Ficus Retusa 1

Ficus Retusa 2


Cam estia sunt pomisori mei in mare, mai sunt si alti dar o sa vii prezinta alta data, acum sunt cam in criza de timp.
Inca o data Bine v-am gasit!
 

sicora fabian

Active Member
AP

Maaamaa, Vlad, dar tu nu le dai nici o sansa sa respire, trebuie sa faca intocmai cum vrei tu. O fi oare spiritul asta al bonsailor atat de incolacit precum sarma in arta vietii?
Probabil de aceea voi aveti rezultate cu bonsaii, ca faceti arta din spiritul chinului. Eu o astept si pe Cornelia, poate ea va avea mai multa mila decat voi si nu-i va spanzura chiar asa pe dupa sarme!
Lasand gluma la o parte, bine-ai venit; se pare ca nu esti strain de forumuri, ori te pricepi la IT, ca eu nici acum nu stiu sa pun o poza in mesaj, nici avatar, nici motto . . . :cry:
Sa-ti traiasca plantutele si tu si noi si eGradini si . . . n-o sa-ti para rau, cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde, raspunde cand intreaba cineva iar tu stii!
Bafta!
 

vladpaul

New Member
Au si ei sansa lor sa respire, daca te uiti la ai ulmi, anul asta nu au vazut sarma doar cateva mici eliminari de lastari nedoriti, dar sa stii ca daca vrei sa faci ceva ai nevoie si de sarma pt ca acesti pomisori sunt incapatanati ca si un Mustang prins din natura si pe care vrei sa il calarasti
 

sicora fabian

Active Member
AP

Sa stii ca mai bine a prins trimiterea la "boschetul de pe marginea drumului" decat comparatia cu mustangul(astia au fost odata, demult, pe cand boscheti pe marginea drumului gasesti cati vrei in Romania de azi)!
In ce priveste sarma, ti-am dat dreptate deodata, si Vali tot asa-i impacheteaza, parca ar avea ciuda pe ei.
Cornelia, daca ai rabdare, vor avea si ei mila.
 

oana_oana

Member
Foarte frumoasa colectia de pomisori. Chiar imi plac.
Bafta mai departe si sa ne ti la curent cu noile "frizuri".
Cornelia iti tin pumnii, dar eu stiu ca ai sa reusesti pentru ca ai degetele verzi.
 

vladpaul

New Member
Multumesc Oana, frizurile o sa le vedeti dar la primavara, oricum nu cred ca o sa fiti prea incantati pentru ca pe multi ii astepta o tundere in masa
 
Sus