Agris - Ribes uva-crispa

victoria

Active Member
Azi mi-a cumparat sotul meu un agris.Asa ....ca de venire acasa :) Are si fructe deja. Ma gandesc ce sa fac,daca sa il plantez in gradina sau sa nu il deranjez ca sa nu ii cada fructele.Este intr-un ghiveci destul de micut.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
agrisul meu a facut flori , dar e pus de anul asta , si dupa cateva zile mai nereusite a inceput sa le arunce cu tot cu fructicelele mici formate , oare mai face flori anul asta sau e "doar o tura"
 

ACHIMENES

Member
maru' infloreste continuu?...........se mai gasesc cateva flori mai lenese.......din diferite motive, - asta am observat la par, pe mar il mai apuca dragostea de inflorit spre toamna, iar la agris niciodata :eek: :eek: :eek: o inflorire si apoi fructele si atat :) :)
 

victoria

Active Member
L-am plantat si eu pe al meu in gradina,in rand cu coacazul si catina,ca am vazut ca acestora le merge bine in locul respectiv.Acum o sa il urmaresc sa vad cum se comporta.
 

happy

Well-Known Member
Poftiti la masa :rofl:

si acesta este arbustul,anul trecut l-am cumparat!
Sunt nemaipomenit de bune,si se prind din butasi.Mihaela daca nu ai am eu un agris la toamna pt. tine! :D
 

happy

Well-Known Member
Nu stiu soiul,dar dupa fructe (culoare-rosiatica,marime -1 cm,gust-foarte putin acrisoare)nu poti sa-ti dai zeama,iti trimit prin colet cateva :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Sunt la fel Mihaela,pofta buna si tie! :D
La tine sunt mai mari daca sunt agrisele cat nuca! :rofl:
 

tgv9698

New Member
plantatie agris.

va rog mult sa-mi dati si mie ceva informatii despre cultivarea agrisului.vreau sa fac o plantatie de aprox 300 mp de agris si ma intereseaza date tehnice-pregatire sol,plantare,intretinere,recoltare si ce este mai important daca stiti unde pot fi valorificate aceste fructe.de unde pot cumpara acesti arbusti in cantitate mai mare?
 

alfa

Active Member
cafeluta a spus:
agris rosu

nu credeam ca o sa faca fructe ...a facut vreo 10 si aproape ca le am mancat crude ca nu am mai avut rabdare
si chiar se fac rosii......
mirela06 a spus:
Stiuuu. Si eu am , dar alb. Nu am avut decit 7 si au ramas 3, pe care, ca si tine, le-am mincat mai mult crude de frica sa nu se strice si astea. La anul o sa avem mai multe, la altul an si mai multe si tot asa pina nu o sa mai putem sti ce face cu ele :rofl: Mamaaa!. Ce vise am, dar barem ma bucur de ele :rofl: :rofl: :rofl:
Claudiavis a spus:
Mda, stiu si eu cum sta treaba asta cu visele... ca si eu visez galeti intregi umplute cu zmeura si mure de la mine din gradina :) a, si cu afine! Sa dea Domnul sa avem la anul recolta buna!
 

gty

Member
protejati in vre-un fel anume agrijul impotriva iernii ?
sau se descurca el ?

va rog ca sa nu al pierd caci a-mi este tare drag
 
Sus