Agave

anne`mary

Member
nu am udat-o imediat dupa transplantare cac stiam ca nu e voie. Nu am dat-o cu ingrasamant caci nu consider ca e nevoie. Oricum...o monitorizez indeaproape sa vad cum evolueaza
 

anasstasia

Active Member
Am dus agava la tara. O tin in ghiveci, insa am lasat-o in gradina, pentru a se dezvolta frumos. Nu-mi placea ca unde o tineam in Bucuresti era mai mult intuneric si era pacat de ea. La iarna insa o sa o pun la loc ferit, in casa. A crescut si mi-e tare draga.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca tot ai dus-o la tara, de ce nu o lasi sa se rasfete in voie direct in gradina? Cateva luni pe an, las-o "sa-si faca de cap" intr-un mediu natural! In toamna vei avea o superbisima de planta .... :gandit: :nu stiu: :idea:
 

anasstasia

Active Member
Nu o plantez in gradina pentru ca nu o pot lasa peste iarna in curte. Iar transplantatul ii va afecta radacinile daca il voi repeta de 2 ori/an, an de an.
 

IZA

Active Member

A fost anul trecut in gradina dar anul acesta nu pt ca e greu de manipulat si nu mai voiam sa creasca dar tot mi-a facut in ciuda :)
 

isabella

Active Member
IZA , agava ta arata supeer bine . Sa nu te astepti ca ramane doar atat , gaseste-i un loc incapator :D
 

IZA

Active Member
Merci ! Chiar si eu am admirat-o ca nu are nici o frunza rupta sau zdrentuita . Vreau sa va zic ca eu i-am taiat varfurile ascutite pt ca-s foarte periculoase mai ales ca am copil . Nu a patit nimic, parca nu a simtit :)
Ma gandesc si eu ce voi face cu ea la e deja mareeeeeee :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Agava mea cea mare e inca afara si vad ca nu are nimic.Anul acesta am zis ca o voi lasa in garaj dar nu stiu daca sa o acopar sau nu cu ceva.
Garajul este inchis adica nu o va ploua sau ninge numai ca nu are usi.
Voi ce ziceti?
Sau oare afara dar acoperita cu ceva -nu stiu cu ce nu ar rezista?
 

fixpix

Active Member
da io... am plantat 3 agave direct in gradinuta mea. locatia: la margine, langa parapetul din pietre care formeaza "malul" santului.

am presupus ca acolo e mai putina apa in pamant. desi acuma, la cat e de impregnat pamantul... unde nu e PREA MULTA apa???

le voi lasa afara la iarna, fara protectie...ca mai am o agava mai maricica. se inmultesc destul de repede asa ca, daca vor capota iarna asta, nu o sa imi para rau prea mult. e si asta un experiment.

si mai am una si mai mititica direct in gradina...dar e alt fel, cica Agava neomexicana - si ar trebui sa fie destul de rezistenta.

vedem la primavara!
:mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am una mica plantata direct afara dar e langa casa vecinului si ma gandesc ca nu ii va fi chiar asa de frig.
In schimb cu asta mare numai nu stiu ce sa fac...
Cred ca o voi pune si pe ea undeva langa un perete si o voi acoperi cu ceva si sanatate buna!
 

fixpix

Active Member
eu una asa mare incat sa nu stiu ce sa fac cu ea NU AM.
dar stiu ca oricum cresc, si e o planta care se intinde si pe orizontala...asa ca nu prea merge la ghiveci multa vreme. daca nu ai spatiu XXL.
cum ziceam, am una la ghiveci si e mai mult decat suficient.
si apoi, is cam curios sa vad ce rezista in gradina si ce nu.
"imping zonele" cum zic americanii pe limba lor cand incearca ceva care nu prea ar trebui TEORETIC sa reziste la ei in gradina.
:mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu imping cu zonele astea numai ca ma tot gandesc daca fiind in primul an in libertate pe afara (si aici ma refer la perioada aceasta) ar trebui sau nu sa ii pun si ceva in cap...
Cred ca daca va trece cu bine iarna,in primavara o pun si eu pe a mea in gradina.
Si de aici incolo sa faca ce vrea ea..
 

fixpix

Active Member
pai eu le-am pus demuuuult in gradina. din vara candva.
vremea deocamdata tine cu ele... dar nu pot zice ca rezista, atata timp cat inca nici nu a dat un inghet macar.
sau asa cred...
ca io nu stau acolo la tara.
e ciudata iarna oricum, sambata trecuta am vazut o Daphne care are boboci de flori ???
e prea de tot!
 

IZA

Active Member
Sarselia ,ce-ti face agava?
Acum 10 zile au fost -12 grade pe aici si ma gandesc ca si acolo tot asa. Chiar n-ai un loc in casa si pt ea? Un hol ceva chiar daca nu-i luminos.
 

Liviutz

New Member
Salut tuturor !

Agavele sunt niste plante minunate, dintre ele am doua preferate, va prezint astazi pe una dintre ele.

Agave victoria-reginae T. Moore, 1875

Origine: Provine din zonele aride mai joase ale muntilor Sierra Madre de Est, de pe teritoriul statului Coahuila si sudul statului Nuevo Leon, state aflate in nord-estul Mexicului.

Habitat: Creste in sol in mare parte calcaros, in zone desertice sau semi-desertice, fiind gasita din abundenta pe pante abrupte si pe peretii aproape verticali ai canioanelor - unde formeaza colonii mari. Este adesea gasita in asociatie cu specii de Hechtia - o bromeliada.
Existenta ei in natura a fost pusa in pericol la inceputul secolului 20, fiind vanata datorita aspectul ei special, dar odata cu dezvoltarea culturii ei in nurserii, cererea de plante achizitionate ilegal din natura a scazut foarte mult. Ramane totusi in Anexa 2 CITES a speciilor amenintate.

Etimologie: Un francez, Victor Considerant, a fost primul care a adus aceasta agava in Europa din Mexic in 1872, castigand medalia de argint la o expozitie floristica din Paris. Din pacate acest prim specimen premiat a fost udat excesiv si a murit in iarna urmatoare. In toamna anului 1874, Considerant a recidivat, de aceasta data a importat 12 exemplare, cea mai mare fiind plantata in Jardin de Plants din Paris. 7 plante au ajuns in Belgia, la nurseria lui Louis Desmet, in Gent. Desmet a prezentat plantele la o expozitie internationala de plante din Cologne, unde a fost prezentata publicului ca Agave sp. nova.
Plantele sale au starnit interesul binecunoscutului colectionar John Peacock care a cumparat intregul lot, ulterior castigand premiul 1 la expozitia Royal Horticultural Society din octombrie 1875. Pentru ca planta nu era inca denumita oficial, Peacock a sugerat numirea ei in onoarea reginei Victoria. Cand a fost obtinuta aprobarea Casei Regale, Thomas Moore, curator al Chelsea Garden si editor al revistei Gardeners’ Chronicle a descris planta in numarul aparut in 16 octombrie 1875.
Descrierea plantei sub noul nume a produs mare suparare lui E. A. Carriere, editor al Revistei Franceze de Horticultura, care considera ca planta ar trebui sa aiba un nume mai frantuzesc, odata ce ea a fost prezentata in Franta inainte de plecarea ei spre Anglia. El a scris un articol pe aceasta tema si a redenumit planta ca "Agave consideranti", dar din nefericire acest nume nu a fost acceptat de lumea botanica.

Descriere: A. victoria-reginae este considerata una din cele mai frumoase agave. Specia tipica formeaza rozete solitare, dense, cu un diametru de pana la 45 cm. Specia este destul de variabila, in decursul timpului diversi autori au mentionat pana la 12 forme, dar diferentele dintre acestea sunt minore, astfel incat in final s-a stabilit ca in natura gasim 4 forme:
1. Forma tipica, cu frunze de culoare verde intens, cu cunoscutele desene albe - este regasita in special in Canionul Huasteca;

2. Forma compacta, asemanatoare cu forma tip dar cu frunze scurte si dese - regasita in zonele Sierra Bola si Viesca din Coahuila si in Durango;
3. Forma "fernandi-regis" cu frunze mai rare si mai late decat celelalte forme, frunzele au culoarea verde-gri inchis si se termina cu trei spini negri - este regasita in Saltillo. De mentionat ca denumirea A. fernandi-regis este botanic invalida;

4. Forma "viridis" (viridis =verde), a doua forma a speciei care creste in zona Saltillo, ii lipsesc benzile albe marginale si centrale si este de un verde-gri. In literatura de specialitate este considerata ca un hibrid intre A. victoriae-reginae si A. Lechuguilla, dar cum numai forma "fernandi-regis" creste in aceasta zona, este probabil ca aceasta forma sa fie un hibrid intre A. lechuguilla si A. victoria-reginae fma. "fernandi-regis";
In cultura gasim si forme variegate cu alb si galben, forme cu spini curbati, hibrizi cu alte agave, etc. Este destul de raspandita si forma "caespitosa".


Frunze: Scurte,15-20 cm lungime si late pana la 3 cm, rigide si ascutite, triunghiulare, verde-inchis, cu marginile si suprafetele frunzelor minunat marcate cu linii albe, stralucitoare. Marginile frunzelor nu sunt dintate, avand numai 1-3 spini terminali de culoare neagra cu lungime de pana la 3 cm. Frunzele cresc compacte, aranjate in rozete globulare.

Flori: Inflorescenta in forma de spic, de la 2 la 4 metri lungime, continand multe perechi de flori colorate adesea cu nuante de rosu purpuriu.

Sezon de inflorire: Vara. Ca toate speciile de Agave, are o lunga durata de viata si infloreste dupa 20 - 30 de ani de crestere, eforturile de producere a uriasei tije florale extenuand planta, care moare la scurt timp dupa inflorire. Pe langa seminte, planta supravietuieste prin lastarii bazali.

Utilizari traditionale: Cuceritorii spanioli ai Mexicului au observat ca indigenii utilizau planta pentru fibre, mancare si fabricarea unei bauturi alcolice asemanatoare Tequilei. Florile si tulpina florala sunt comestibile, fiind preparate prin prajire sau fierbere.

Conditii cultura: Necesita sol bine drenat. Expunere de la umbra usoara la plin soare, dar necesita umbrire usoara in amiezile toride de vara. Iarna ar trebui tinuta uscata, la temperaturi de pana la 0 grade, dar in conditii adecvate rezista pana la -10C. In conditii de sol drenat este recomandata udarea abundenta primavara si vara, e bine ca solul sa ramana putin umed intre 2 udari. Agreeaza fertilizanti bogati in potasiu, de 2 ori pe an. Planta se dezvolta foarte bine in exterior, dar iarna trebuie adusa intr-o incapere/sera rece.

Daunatori: Poate fi atacata de paduchele lanos si paduchele testos. Verificati cu atentie toate plantele nou introduse in colectie. Ca si in cazul altor specii suculente, sunt afectate mai ales plantele cultivate in interior sau sera. Asigurati ventilatia si evitati udarea excesiva.

Inmultire: Se reproduce primavara prin seminte sau prin lastari bazali. Asigurati semintelor un mediu umed si protejati de soare direct pana cand plantulele se dezvolta pana la 10 cm.

Observatii personale Liviutz:

-Agavele sunt prin definitie plante rezistente si nepretentioase, dar tot exista mici "secrete" care fac sa obtinem exemplare "de expozitie";
-Ca si la cactusi, pentru o dezvoltare armonioasa ar fi bine sa stea in pozitie fixa fata de soare, adica sa n-o "fataim" de colo-colo, astfel o sa obtinem o minunata forma regulata. Si pentru ca nu este o planta hardy in conditiile climei noastre, ideal ar fi sa creasca in solul unei sere. Dar daca nu este posibil, mai bine o cultivam in rocarii exterioare in sezonul cald decat in ghiveci;
-Desi are o viteza de dezvoltare mai mica decat alte agave (viteza medie - as spune), tot este o mare consumatoare de nutrimente, asa incat solul initial trebuie sa fie bine drenat cu adaos de humus.
- Daca locuieste intr-un ghiveci, acesta trebuie sa aiba un volum cat mai mare, iar solul ar fi bine sa fie schimbat anual.
- Sunt recomandate si suplimente (ingrasaminte tip "cactus"), daca la cactusi un exemplar fertilizat excesiv poate deveni dizgratios, agavele crescute in lumina suficienta pot fi fertilizate fara probleme.
- Spre deosebire de alte agave, forma tipica cu rozete solitare nu prea vrea sa faca lastari, (asteapta sa imbatraneasca mai mult ?). In schimb forma "caespitosa" este o padure de lastari, dar pierde din aspectul majestos.
- Pentru o dezvoltare frumoasa si rapida aplicati regula generala pentru suculente: necesita sol drenat (minerale+ceva humus), aer curat (ventilatie sau cultura in aer liber), apa de calitate (ploaie) si lumina adecvata (soare plin, filtrat in amiezele de vara).
 

oanaiulia

Member
Hello!
Eu am ceva specie de agave, care se face imensa... dupa cate vad :rofl: . Pana acum, ne am tot chinuit an de an sa le scoatem din pamant iarna,sa le ducem in beci, iar primavara sa le plantam din nou.....si sunt grele....si inteapa... Si vroiam sa va intreb, poate aveti experienta similara.... ? Anul acesta as vrrea sa cumpar huse protevtoare anti inghet....din iuta, sau din flece am gasit pe net.. http://www.gradinabakker.ro/product/pro ... a-ger-xxl/ .. Credeti ca ar rezista? Sau eventual sa le mai pun ceva paturi groase peste? Sau exista alte solutii de protectie?

Cam asa arata agavele mele... http://oanaiulia.sunphoto.ro/Aloe_vera/96230962
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Aloe_vera/96230963
 

geodezia

Well-Known Member
felicitari frumoase agave eu anu asta am lasat un pui in gradina peste iarna pentru experiment si s-a fleoscait asa ca la mine nu a rezistat afara . iarna ..
incearca si tu cu una acoper-o cu ceva (eu am pus pe ea ceva mranita si folie ) si poate iti reuseste
 

magda

Active Member
Moderator
Nu vei reusi, Oana. Din cate stiu eu agava americana nu rezista la mai putin de - 10 gr. C si asta in sol uscat. Langa Severin are cineva agave plantate in gradina, de fapt in prelungirea serei incalzite are o alta sera cu pereti detasabili si acolo le are plantate. Iarna mai deschidea usa la sera sa se incalzeasca incinta cu agave. Imi povestea zilele trecute ca varianta variegata a murit de frig si avea 1 m si ceva inaltime.In acest album gasesti cateva poze, aceasta este cu incinta despre care iti povesteam http://magdasomesan.sunphoto.ro/In_vizi ... KMFOZLKISS
 
Sus