Agapanthus

valentyna

Member
uraaaaaaaaaaaaa!am si eu 2 bulbisori!mi-i doream de mult.am vazut la cineva si am ramas cu gandul la ei.scumpa dya a fost tare draguta si m-a fericit !saru-mana!pana vor face flori ai mei ii admir pe ai vostri.sa va traiasca!si sa faca flori multe multe :wink: :wink: :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In primul rind vad ca stau in curte.Si peste iarna?Unde locuieste mama de isi "permite" sa ii tina asa?Sper ca ai inteles sensul..... :D .Nu au fost niciodata temperaturi asa joase in zona?La -8 grade pierde frunzele si rezista in principiu (deci in principiu :!: ) pina la -15.Totusi se specifica in orice fisa a plantei ca in zonele temperate cu ierni ca ale noastre trebuie scosi bulbii si pastrati pe timpul iernii la o temperatura de 5-6 grade in nisip,containere,etc........
Deci?Cum face ?Ca devine interesanta treaba cu pusul in gradina :)
 

IZA

Active Member
:D ....ii tine iarna intr-un hol lung in care sunt cam 10 grade .Toti sunt in ghivece. Se vad o parte din ele in a doua poza . Nu-si pierd frunzele dar primavara cand ii scoate afara se pierd pe rand si cresc altele astfel incat nu raman fara frunze nicicand :D Vara le trebuie apa destula si mama ii tine la soare dar nu bate toata ziua direct pe ei. Mai mult soarele de pana la pranz.Mereu e curtea plina iar daca ii place o planta anume nu conteaza cate ghivece are din aceiasi planta. :D Oricum mai bine de o luna acolo va fii albastru :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,am vazut a doua poza mai atenta.Asa multe ghivece????????? :eek: .......Acum imi explic.Convinsa am fost ca e vorba de unu-doua ,nu mai mult.
Sa-i traiasca si sa-i infloreasca! :D
 

macaleandra

Member
Am primit azi un ghiveci cu agapanthus ce a depasit demult frumoasa varsta de 20 de ani si in toti acesti ani nu a facut nici o floare. Abia anul trecut unul din puii divizati demult a dezlegat misterul acestei plante.
Eu nu prea am racoare cu lumina, nu stiu cum sa-i pastrez sa infloreasca(apa baltea in farfurie). Maz gandesc sa divizez tufa si o bucata sa o las pe balconul care e deschis, daca va fi foarte frig aduc inauntru ghiveciul, oare ar fi bine? arata asa:

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chiar si pentru o planta careia ii place inghesuiala e totusi cam multa saraca :rofl: .
Daca le desparti acum,teoretic nu va inflori in vara.Dar......ar cam trebui s-o faci si incearca sa raresti din radacini .Pune fiecare pui in cite un ghiveci mic si nu mai uda de loc o buna bucata de vreme.Este prea frig pe balconul deschis cred.Nu imi dau seama ce orientare are,ce temperatura poate fi, daca are curent acolo sau nu.Dar mai bine lasa-le in casa departe de sursa de caldura.
Sau........mai poti face ceva:raresti radacinile (adica tai din ele fara mila ) si pui toate plantutele intr-un singur ghiveci nu prea mare.Tot departe de caldura.
 

macaleandra

Member
cred ca am sa o tai in 3 si ii bag pe toti intr-o oala. Sa stiti ca puiul de care va povesteam ca a inflorit a stat o vreme ( vreo luna cred) la coada asteptand sa-l puna cineva in ghiveci; a fost pus intr-o galeata impreuna cu alti 2 frati si 2 tuberculi de canna :| si totusi a inflorit 2 luni mai tarziu.

multumesc Gabiuta, sper sa infloreasca al tau anul acesta
 

michaela

Active Member
macaleandra a spus:
Am primit azi un ghiveci cu agapanthus ce a depasit demult frumoasa varsta de 20 de ani si in toti acesti ani nu a facut nici o floare. Abia anul trecut unul din puii divizati demult a dezlegat misterul acestei plante.
Eu nu prea am racoare cu lumina, nu stiu cum sa-i pastrez sa infloreasca(apa baltea in farfurie). Maz gandesc sa divizez tufa si o bucata sa o las pe balconul care e deschis, daca va fi foarte frig aduc inauntru ghiveciul, oare ar fi bine? arata asa:

Vai mie!!!! :eek: Cum arata saracul :(
nu-i desparte, planteaza-i pe toti intr-un ghiveci mai spatios, cum sa infloreasca??? Este un supravietuitor, bine ca a intrat pe mainile tale! :wink:
Ca sfat: poti combina noul substrat turba si perlit in parti egale aproape, sa fie un substrat aerat, dar umed. lor le place asa cu drenaj bun, sa nu stagneze apa insa sa fie umed totusi. Doar in perioada de repaus se tine substratul mai uscat.Bafta sa infloreasca anul asta la tine. Sa adaugi ingrasamant pentru plante cu flori si sa-l hranesti bine in perioada asta :D
ai mei se pregatesc sa infloreasca acum, au boboci :D :D
 

michaela

Active Member
dyayzh a spus:
Oare de ce a devenit "curgator"? Toate tijele inflorite, atarna :(


Dya.... sunt vreo cateva zeci de agapanthusi..... al tau o fi Peter Pan :wink: este unul micut.... ca talie :wink:
Al meu albastru cred ca e un urias are frunze lungi pana la 1 m :rofl: tija la fel inalta.... oho!
Deci poate ca asa e felul lui... mai ales daca a si inflorit.... nu i-ai gresit cu nimic :D
 

valentyna

Member
am primit anul trecut 2 bulbisori de la DYA(multumesc di suflet!).i-am plantat intru-un ghivecel potrivit.in iarna i-am tinut in beci cu toate celelalte ghivece.nu au fost conditii exreaordinare caci ploua in beci(dar nu pe ei)si era multa umezeala.in primavara i-am scos in curte,la soare.acu au boboc de floare.sunt nerabdatoare sa-i vad infloriti.mititeii!!! :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mi-am dorit foarte mult aceasta planta si sunt foarte bucuroasa de florile ei albastre.
In primavara am plantat o parte din agapanthusi si in gradina, insa cei din ghiveci s-au dezvoltat mult mai frumos, desi nu toti au inflorit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca le place sa stea foarte inghesuiti de aceea cred eu ca in gradina nu le-a mers prea bine.Nu si-au gasit "culcusul'.Cei din ghiveci probabil ca s-au acomodat mai repede.
Sa-ti traiasca.Este o floare deosebita.
Anul asta nici ai mei nu au inflorit fiindca anul trecut i-am despartit si i-am asezat intr-un nou ghiveci.Probabil ca abia la anul sa ma incinte cu flori.
Iris parca avea o gradina intreaga de agapantusi :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ciudat este ca au inflorit cei pe care i-am despartit primavara asta. Din acest ghiveci am luat 2 pe care i-am pus in gradina. Cei din ghivecele la care nu am umblat nu au inflorit, si au avut exact aceeasi expunere la soare. :?
 
Sus