Afin de cultura - Vaccinium corymbosum

silvia

Member
Despre afinul de cultura am avut un scurt dialog cu simonaelena si cu Atilla pe topicul"Despre plante in general"pag 3(la PLante de gradina).Dat fiind ca am gasit intre timp acest topic exact despre problema respectiva voi adresa aici cateva intrebari avand in vedere ca sambata voi primi un asemenea afin.
-Daca are cineva o fotografie cu un afin va rog sa o postati pentru a-mi putea face o idee de modul in care se dezvolta fizic.
-In afara de sfaturile de la simonaelena despre loc,despre sol,apa si musuroirea de iarna ce ma mai puteti invata ca sa am in vedere.
-E mai greu de intretinut decat zmeurul?
-Are nevoie de taieri?cum se inmulteste?
Cu mii de multumiri stau in asteptarea raspunsurilor.
 
A

Anonymous

Guest
Uite aici o fotografie
http://new.photos.yahoo.com/ramochirca/ ... 4860928/30

Din cate stiu eu, planta nu depaseste 1m inaltime (a mea are 4 ani si vreo 70 cm) si creste sub forma de tufa cu diametrul de aprox. 50-60 cm. Cresterea nu este spectaculoasa si din acest motiv nu a avut nevoie de taieri. Este rezistenta la ger, iar vara are nevoie de suficent de multa apa, altfel recolta anului urmator va fii afectata atat cantitativ cat si calitativ..
 

silvia

Member
Afin de cultura

Cu multa bunavointa a lui Sica iata mi s-a implinit dorinta de a avea un prim afin de cultura.Daca totul va fi bine la anul ii mai aduc un tovaras.Asa arata inainte de plantare.Se poate vedea si in albumul meu.
 

sicamin

Member
Eu am procurat cinci butasi pe care i-am plantat in primavara. Doi dintre ei au rodit deja (doar 4-5 fructe ) .Frcutele sant mai mari in comparatie cu cele de padure si nu asa negre. Deocamdata nu au mai mult de 0,50 m.inaltime dar au facut ceva lastari.Nu am facut analiza la pamant sa vad daca are aciditate .Nu am facut nici protectie speciala pe timpul iernii . Voi vedea in primavara cum evolueaza si poate mai achizitionez inca vreo cinci butasi.
 
A

Anonymous

Guest
I-ai tuns primavara? E u am avut unul dinCora,polonez cred dar a murit. Ma tenteaza foarte mult,mai am ceva loc langa joste.
 

sicamin

Member
Nu i-am tuns ca abia in primavara i-am plantat in gradina.I-am cumparat pusi in ghivece (cred ca de la Kaufland). Inca nu stiu daca mai am de tuns ceva in primavara ca au numai cativa lastari .Astept informatii de la cei mai documentati ,eu experimentez. Am plantat mai multe feluri de arbusti sa vad care rezista. (afini,coacaz,alb,rosu,zmeur,mur,alun,smochin,etc.)
 
A

Anonymous

Guest
La tine ar trebui sa mearga toti,doar smochinul trebuie invelit.Chiar si la Slanic am avut cateva smochine.
 

johny

Member
Va rog daca puteti sa-mi dati detalii despre fertilizare.
Ingrasamantul organic in ce conditii se poate folosi?

Daca puteti sa detaliati si taierile, in ce sezon se fac,
si alte detalii utile.

Multumesc ! :)
 
Aseara m-a tentat un afin si l-am cumparat desi am strangeri de inima cand ma gandesc la verile de aici care sunt foarte calde si secetoase. Cu seceta sa zic ca o rezolv udandu-l, dar nu stiu daca sa-l pun la soare ca sa aiba multa lumina, sau mai la umbra ca sa-l feresc de soarele parjolitor de pe la noi :? Ce ma sfatuieti :? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Afinii plantati in aceasta primavara au frunzele rosiatice, unele doar pe margine iar altele complet, toata frunzulita. Intr-o postare mai sus am vazut o situatie similara si explicatia data era lipsa apei. La mine nu cred ca e cazul ca a plouat in ultimele doua saptamani de ne-a innebunit. Oare exista si o alta explicatie? Plantutele sunt mici si abia au cateva frunzulite...Nu pot sa atasez foto pentru ca virgula conditiile tehnice ale net-ului nu prea ma lasa.
 

popescu gp

Well-Known Member
afin

Atentie eu am citit ca afinul necesita un sol acid deci cred ca frunzele indica lipsa aciditatii solului
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dl. Popescu, i-am plantat in sol acid, probabil ca nu atat cum cer ei, dar am adaugat rumegus, conform indicatiilor de specialitate si...ma gandesc ca din punctul asta de vedere ar trebui sa fie ok :? Azi mi-a trecut prin cap ca un motiv ar putea fi frigul...fiind plante tinere, proaspat plantate in gradina...Am observat acelasi fenomen la rasadul de saraturica perena (limonium tataricum) plantat in gradina.
Mai astept ceva opinii, poate e cineva care se pricepe bine...
 
Sus