Afide (purici de plante)

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu vazusem la un moment dat un documentar, parca prin Franta se practica teaba asta, cu vanzarea de buburuze :wink:

Eu cand vedem cate una cand aveam afide la trandafiri, automat o capturam si o instalam pe un trandafir :rofl:
 

akhalteke

Member
Eu am avut crescatorie de ele (sa fi fost vreo 10 buc.) in geamul de la baie, inainte de a-l inlocui cu termopan. :D
Eu stiu ca a existat si in Romania un "insecticid" natural constand in buburuze "imbunatatite" genetic, cu o pofta mai mare de pureci si de dimensiuni ceva mai mari decat cele obisnuite, am vazut si cutia produsului respectiv, dar nu stiu daca mai exista la ora actuala si cine ar comercializa asa ceva. Aveam un prof in facultate care a scris o ditamai cartoaia despre combaterea biologica a daunatorilor, o sa o aduc din nou acasa si mai studiez, sa va scriu ce gasesc interesant si mai concret.
 

tama

Member
aseara am vazut ca trabdafirii din curte sunt plini de afide.
am in casa doar calipso. oare este bun si pt afide?
mai am un plic de mospilan desfacut ... de anul trecut. daca-l prepar acum mai are efect? :?
 

tama

Member
multumesc popescu gp
am fost si am cumparat mospilan sa fiu sigura
calipso il am gata preparat, dar nu sunt sigura daca mai este bun. de unde l-am luat mi-a zis ca-i bun 3-4 luni :?

mospilanul stiu ca-i bun 24 de ore de la preparare
 

deutzia

Member
am cateva plante atacate de paduchi de pante (negrii in cea mai mare parte dar si verzi la tomate!!!).
am gasit o sumedeie de solutii in acest topic insa nu stiu daca mai exista.
imi puteti recomanda o solutie contra acestor invadatori? sa stiu ce cumpar si ce nu.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca sunt insecte ai nevoie de un insecticid. Cauta unul care sa nu omoare albinele - parca erau Calypso si Mospilan. Si nu face o concentratie mai mare decat e recomandat ca altfel omoara si albinele :(
 

deutzia

Member
am cumparat din cora un insecticide perfect plant. e bun de ceva? si sper ca nu omoara albinutzele:( e spray..
incerc sa ajung cat mai repede la un magazine soecializat sa cumat ce mi-ai recomandat Gradinar. multumesc
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Din pacate multe insecticide eficiente afecteaza si albinele. Am avut in primavara un atac sever de purici de diferite feluri si in diferite stadii. A fost necesara inclusiv taierea partilor mai puternic afectate ale plantelor inainte de stopire. Nefiind inflorite plantele afectate am optat pentru un insecticid sistemic care dauneaza albinelor, dar a fost extrem de eficient. Nu mi-a venit sa cred ca dupa o singura stropire pe plantele mele nu am mai vazut niciun daunator viu. Am folosit Warrant 200sl, un insecticid pe baza de imidacloprid (ca si Lider) substanta pe care o regasesc in topul celor daunatoare pentru albine.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Din pacate cu cat sunt mai eficiente asupra daunatorilor, cu atat sansele sa omoare si alte vietati sunt mai mari.
In UE s-au interzis ca si substante active clotianidin, tiametoxam (ACTARA) sau imidacloprid (NUPRID, CONFIDOR) - si din ce stiu eu Actara sau Confidor sunt restrase de pe piata si in Ro. Cu toate astea le poti cumpara fara probleme...banuiesc ca mai exista stocuri.
Delthametrin - DECIS - iarasi e un insecticid foarte daunator albinelor si extrem de utilizat la noi.

Pentru cei interesati, lista celor mai daunatoare insecticide o gasiti aici:
http://www.financiarul.ro/wp-content/uploads/Albine-pesticide.pdf
http://www.financiarul.ro/2013/04/25/lista-celor-mai-nocive-7-pesticide-care-ameninta-viata-albinelor/

Revenind la problema ta, @deutzia, verifica ce substanta activa are Perfect Plant ca n=am gasit nicio informatie pe internet despre el.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Akhalteke ... ne poti te rog da detalii despre carte, autor .. anul publicarii si editura.... chiar as fi foarte interesat.


Aveam un prof in facultate care a scris o ditamai cartoaia despre combaterea biologica a daunatorilor, o sa o aduc din nou acasa si mai studiez, sa va scriu ce gasesc interesant si mai concret.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Actara si confidor sunt si cele mai recomandate din ce stiu , doar ce deschizi gura ca vanzatorul deja e cu plicul in mana la Actara.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu am auzit ca apa de urzici e foarte eficienta la terminat afide.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si apa rece simpla e buna :) doar sa ai timp sa faci asta pentru ca se face dimineata devreme , odata cazute nu se mai urca in pomi.
 

Claudiavis

Active Member
La mine a functionat foarte bine emulsia de ulei si sapun lichid pt afidele de pe broccoli si varza de Bruxelles. Parti egale de apa si sapun lichid se amesteca pina formeaza o emulsie alba, din care se ia 1 lingura - 2 si se amesteca intr-un litru de apa. Trebuie stropit poate mai des, dar macar nu omori altceva.

Pt afide la trandafiri am citit ca e eficienta levantica plantata pe linga ei. Asta n-am incercat-o (eu am pus deocamdata doar crizanteme si usturoi linga trandafiri :D - tot anti-afide). Dar oricum eu am soiuri de trandafir ne-fitoase.
 

elianna

Well-Known Member
Am constatat si eu ca levantica alunga afidele de la trandafiri. Acum, ca am doua tufe mari de levantica, afidele au disparut cam 90%. Doar cate o verzatura ici si colo, iar negri, nici urma. Deoarece n-am folosit ca de mult incesticide, consider ca e efectul levanticii.
Pentru cei verzi dar mai ales pentru niste chestii albe care banuiesc ca or fi ceva acarieni de care n-am reusit sa scap din primavara, am folosit o solutie bio si culmea, am rezolvat.
Am pus la macerat 5 catei de usturoi zdrobiti in 100 ml ulei timp de 6 ore. Am strecurat amestecul si am folosit 10 ml la 1 l apa. Pentru eficienta am adaugat si o lingura detergent de vase la 4 l apa. Reteta e o combinatie din mai multe variante gasite pe sunphoto (parca "batrinul") care le avea, unele, de pe un blog, parca vasi-gioni. N-am retinut exact dar se poate cauta ca sunt retete de tratamente bio pentru diferite specii de daunatori.
 

Soledad

New Member
Eu am vazut la piersici niste paduchi negri in jurul lui iar buburuzele pe tulpina dar nu aveau niciun bai de ei.
 
Sus