Afide (purici de plante)

vali

Active Member
Moderator
Gabiuta a spus:
De unde pina unde acum iarna asa ceva??? :eek:
Exact aceeasi intrebare mi-am pus si eu cand am vazut, zilele trecute, pervazul din bucatarie plin cu indivizi de genul Si cand spun "plin", inseamna chiar PLIN!
Nu a trebuit mult ca sa-mi dau seama ca alienii folosisera drept mijloc de transport buchetul de tufanele luat din piatza si care, evident, era pus in glastra, pe pervaz. Acum, indivizii se dezmortisera si plecasera sa faca o evaluare rapida a ghivecelor cu violete, aflate in apropiere.
Dar n-a fost sa fie... :evil: :twisted:
 
Lalelele mele plantatate in oct in ghiveci au fost invadate de aceste insecte. Insa eu am vazut pe lalelele mele ca acesti gandecei au 2 "cornite" mici in spatele lor, si in poza din primul post pus de d-na Cornelia nu am vazut asa ceva... sa fie cumva alt fel de insecte? In rest seamana.
 

thea

Member
Disperata, am recurs la urmatoarea capcana la fragutele mele:am luat un scoch de 2 cm latime si am inceput sa lipesc ganganiile de pe frunze.
Nu am vrut sa le afecteze subst. chimice si asa cu migala s-au dus toti puricii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Na belea! Ia uitati ce am gasit pe bietul meu spanz:



L-am dusat si acum e curatat de musafiri. Insa prima floricica s-a pleostit. Nu de la dus ci de la ...

Puh! parca s-au urcat si pe mine...
 

thea

Member
Sa stiti ca nu este prea migaloasa treaba cu scoch-ul;il tii de capete si il treci pe tulpinite,strange o groaza de inamici!
Daca spalati plantutele atunci trebuie sa puneti plastic pe pamantul din ghiveci ca banditii cad pe pamant si revin pe plante.
 

aleynad

Active Member
Moderator
scarboseniile astea mici mi-au navalit ghoxiniile si kholeria :cry:
cum sa le starpesc, ca plantele astea au si frunze paroase :( nu merg bagate la dush :?
cred ca voi incerca metoda lui thea cu scoch-ul :mrgreen:
 

thea

Member
Fetelor am gasit o alta metoda ecologica:am o perie de vopsit parul, :oops: ; cu care ma ajut:pun un plastic in jurul plantei(sa nu cada banditii pe pamantul din ghiveci) si cu peria scutur toti puricii(pe glosinii numai asa poti sa-i inlaturi pt. ca apa ataca frunza) in chiuveta de la baie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
:) trebuie sa caut o perie d-asta pe la mama neaparat :rofl:
Draga mea, e buna si una de-aia de pudrat, din trusulitza de farduri, sunt alea mai maricele :) Cum eu nu ma pudrez, o folosesc la dezprafuit violeta, e moale si flexibla :mrgreen:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ai dreptate, Claude, mersi de pont.
am o astfel de pensula si oricum o tin degeaba pentru ca nu ma pudrez niciodata :wink:
 

Edelweiss

Active Member
:rofl:
Incercati cu succes sa faceti o zeama de tutun. Fierbeti o tigara intr-o cana si apoi faceti o solutie de 10% zeama de tutun, adaugand 90% apa. Mai adaugati putin sapun VERDE folosind spuma facuta cu pamatuful de balbierit al sotului, apoi pulverizati pe si sub frunze. Efect garantat.
 

aleynad

Active Member
Moderator
mie cea mai buna metoda mi s-a parut cea a lui thea, cu scoch-ul,
e perfecta pentru gloxinii, aproape am scapat de purici :evil: mai am doar cativa furisati in boboci, dar ii prind si pe aceia :evil:
 

Dea

Active Member
Au aparut purici verzi pe trandafirii din gradina ... i-am stropit cu mospilan aseara ( doar aseara i-am observat ), insa a ploat in aceasta noapte, plus ca mai citisem undeva ca mospilanul, pentru a-si face efectul, trebuie sa fie pulverizat pe planta aflata in plin soare.
Ce sa fac oare? Sa repet procedura :?
 

Fleur

Active Member
Asteapta cateva zile sa vezi daca nu cumva si-a facut efectul, mai stropesti saptamana viitoare :wink:
 

Roxana

Active Member
Hibi meu are pe tulpinita frunzelor si pe dosul acestora niste gandacei mici si negri si niste chestiute albe ca si musculita alba, dar nu sunt musculite. Si pe spatele frunzelor mai sunt si niste "oua" galbene. Am mai vazut astfel de daunatori la corcodusii de afara. Aveti idee ce daunatori sunt si cu ce ii pot combate? Am incercat sa fac poze, dar nu se vede in ele mai nimic.
 

vali

Active Member
Moderator
Cred ca este prima oara cand ma confrunt cu un atac mai serios din partea afidelor. Le-am surprins lucrand cu sarg pe lastarii moi ai unor ulmi si salcii. In acelasi timp, depuneau oua la greu pe dosul frunzelor.
Asa ca, de data aceasta, a trebuit sa le atentionez ca incalca o proprietate privata :evil: .
Am stropit cu un amestec "de casa": 1 L apa, 1 lingurita detergent de vase, 2 linguri alcool sanitar, cu grija sa nu ajunga si in substrat.
Dupa, s-a lasat linistea in frunzis :twisted:

Probabil ca saptamana viitoare voi repeta. Ramane de vazut.
 
Sus