Afide (purici de plante)

AncaS

Member
Special pt fructe si legume, inclusiv capsuni deja inflorite sau cu fruct, am cumparat un insecticid pe baza de Kaliu, 100% ecologic, fructele se spala si pot fi mancate imediat :wink: nu stiu daca e si prin Romania (dar nu m-as mira sa existe si acolo) se numeste Neudosan Neu Blattlausfrei si e produs de Neudorff. E bun contra afidelor, musculitei albe, paianjenului rosu... etc insecte "sugatoare" :) practic nu are contraindicatii nu omoara nici insectele folositoare si nici albinele si asa cum am spus fructele sau legumele respective nu trebuie aruncate ci doar spalate bine.
 

andrada2003

Member
Scuze daca pun intrebari stupide :oops: : am pulverizat ieri daliile cu amestecul de ceai negru+spirt+sapun lichid de care scria AncaS, am folosit cam jumatate de flacon. la unele tulpini n-am mai vazut azi afide, la altele au ramas bine merci. Cand pot sa le stropesc din nou? Adica, le dauneaza daca le pulverizez prea des?
Merci anticipat pentru lamuriri. :rose:
 

IZA

Active Member
Cer ajutor urgent. Din piersicul plin de paduchi verzi si plin de negreala care nu stiu ce este (poate ciuperca sau doar secretiile lor) s-a intins repede la plantele din jur (garofittze, craite, galbenele tot ce e sub piersic) toate sunt negre . CE MA FAC? tai piersicul??? :rofl:
1-sa nu ma certati ca n-am stropit piersicul l-am stropit dar degeaba ca n-am mai repetat sau ceva n-am facut bine
2 -sa nu ma certati ca ar trebui sa stiu ca nu stiu doar banuiesc
3 - sper ca nu ma puneti sa scot toate plantele
4- parerea mea este ca asta trebuie sa fac si sa stropesc urgent cu un antifungic Achi, te rog ajuta-ma ! MULTUMESC!!!
 

ACHIMENES

Member
Paduchele verde al piersicului - Myzus persicae
Daunatorul ierneaza in stadiul de ou pe scoarta tulpinilor sau ramurilor plantelor gazda primare ( piersicul sau alte specii samburoase ) si dezvolta mai multe generatii pe an. Mai ataca varza, tomatele, cartoful, tutunul si specii floricole.
Datorita atacului frunzele se ingalbenesc, se rasucesc, se usuca si cad prematur. Lastarii atacati nu se mai dezvolta normal si se brunifica.
Pe "roua de miere" eliminata din abundenta de paduchi pe frunze si lastari, se instaleaza fumagina.
Pomii puternic atacati ani la rand se debiliteaza si dau productii scazute
Pentru combaterea daunatorului primul tratament chimic se va efectua vara, la cateva zile dupa aparitia primelor colonii si se va repeta la fiecare generatie cu: Talstar, Calypso, Mospilan- alternand produsele respective.
De ce vrei sa stropesti cu un antifungic?
De ce vrei sa tai pomul, care este mai important: piersicul sau niste amarate de garofite si craite - pe care le poti inlocui oricand, dar pana cand intra pe rod un piersic, ti se lungesc urechile de atata asteptare :rofl:

Un rol important in diminuarea atacului il au masurile culturale si agrotehnice care constau in:
- taierea si distrugerea lastarilor puternic infestati
- evitarea cultivarii in apropierea piersicului a plantelor gazda secundare pentru paduche ( din fam. Chenopodiaceae, Solanaceae, Brasicaceae, Compositae - craita )
Acum, daca nu te gandesti sa recoltezi piersicile in urmatoarele 2 saptamani, poti face un tratament .......depinde de timpul de pauza al produsului pe care il folosesti.
 

AncaS

Member
andrada2003 a spus:
Scuze daca pun intrebari stupide :oops: : am pulverizat ieri daliile cu amestecul de ceai negru+spirt+sapun lichid de care scria AncaS, am folosit cam jumatate de flacon. la unele tulpini n-am mai vazut azi afide, la altele au ramas bine merci. Cand pot sa le stropesc din nou? Adica, le dauneaza daca le pulverizez prea des?
Merci anticipat pentru lamuriri. :rose:
Poti arde plantele daca dai prea des sau daca e concentratia mare :(

De ce ti sa le omori "ecologic" plantele sunt comestibile? daca sunt flori stropeste cu insecticid si scapi rapid de ei... din pacate cred ca la mine sunt in momentul asta milioane de purici verzi sau negrii zburatori prin tot satul asa ca le-am la capsuni pus si foite cu lipici (galbene) care in juma' de ora s-au umplut :((

Daca florile sunt in ghivece sau jardiniere iti recomand pastilele cu insecticid sistemic, le bagi in pamant si nu mai ai treaba 3 luni... eu asa am la toate florile si nu am probleme cu puricii.

Daca ti neaparat sa folosesti produse naturale mai poti incerca zeama de tutun :) 2 tigarete (tutunul din ele) la 1 l de apa lasate 24 h sau facut un ceai de tutun-... atentie substanta e EXTREM DE Toxica chiar si pt oameni.

Puricii astia sunt o plaga pe terase :cry: in gradina insa au grija buburuzele de ei :rofl:
 

andrada2003

Member
Eu am daliile in gradina, in strat, si tot au purici...probabil buburuzele nu-si fac treaba cum se cuvine!
Nu indraznesc sa dau cu insecticid, fiindca numai daliile sunt "purecoase", iar langa ele am craite, petunii, zorele, flox, si in plus pisicile mele se tot invart prin zona si mi-e frica sa nu manance frunzele date cu insecticid.
Mai incerc cu solutia minune de ceai negru peste 3-4 zile. Oricum, astia sunt niste pureci campioni la inot, la ce ploi au tot fost pe aici si ei rezista pe dalii...cred ca au deja brevet de scufundatori!! :twisted:
 

IZA

Active Member
Multumesc foarte mult Achi, esti o draguta ca intotdeauna. :hug: :hug: Acum sa zic ce-am mai facut eu. Am pus in primavara foarte devreme plasa pe piersici ca sa nu manance vrabiile florile. Si dupa ce au crescut lastarii n-am mai putut sa o dau jos ca rupeam tot si flori si lastari si asa ca i-am lasat plasa. Unul a tinut cateva fructe dar celalalt care ma supara mai tare nu are fructe. Eu sunt convinsa ca plasa nu le-a facut bine ca nu s-au aerisit , ca nu a fost lumina si a favorizat inmultirea peste masura a paduchilor si cu un singur stropit nu am facut mare branza dar am zis ca ce-o fi o fi si m-am mai suparat si ca nu au facut multe fructe. Bun , m-am gandit ca daca tot nu are fructe sa trec degraba la scurtarea ramurilor anuale la jumatate si asa voi da si plasa jos, Apoi le voi stropi si voi smulge toate plantele de sub ei. Ok? E bine asa? M-am gandit ca negreala aceea o fi ceva ciuperca de aceea am zis cu fungicid si am vazut ca pateaza tot , totul devine negru si se intinde ca fainarea. :whew:
 

cojo

New Member
cred ca ma incearca niste paduchi negri, i-am vazut azi pe spatele frunzelor unui trandafir chinezesc.


arata ca niste picaturi f fine, de culoare inchisa.

trecem la Mospilan? sau pot doar cu o solutie eco de zeama de tutun?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Cauza pentru varfurile uscate? Nu-s de la paduchii de frunze, ei apar mai intai pe varfuri si frunzele tinere, cele batrane le provoaca indigestie. Uita-te la primul mesaj al Corneliei de pe acest topic si vei vedea cum arata. Li se vad foarte bine si picioarele cu ochiul liber si se misca.
 

sicora fabian

Active Member
monica antal a spus:
:( :( :( sub frunzele euphorbiei sunt niste ganganii microscopice de culoare galbuie,pe frunze am vazut putin praf alb si un fel de substanta cleioasa.trebuie sa va spun ca frunzele sa ingalbenesc si cad ~3-4 pe saptamana.sa fie fainarea? :?:
 

sicora fabian

Active Member
sicora fabian a spus:
Nu, sunt paduchi de frunze. Aproape orice insecticid are efect si asupra lor!
Curaj! De obicei, fiecare intrebare primeste doua - trei raspunsuri, s-a intamplat sa ai tu ghinion sa nu-ti raspunda nimeni!
Te asteptam, incearca!
 

aleynad

Active Member
Moderator
m-am trezit cu paduchi verzi pe puii cei mici de brugmasie :cry: :cry:
cei mari au facut paienjeni rosii :cry: si i-am dushat si am pus plantele in pungi....la sauna :)
dar ce fac cu nenorocitii astia verzi de pureci? merge si la astia sauna?
 

sicora fabian

Active Member
Este un pic cam . . . neplacut, dar cand nu am atac puternic, prefer sa-i strivesc cu mana si apoi sa le fac dus. Apelez la insecticide doar cand sunt multi si la multe plante.
 

ACHIMENES

Member
Dar ei apar de obicei pe cresterile tinere, mare grija ......nu cumva sa afectezi aceste cresteri.
Mai bine le dai cu insecticid si apoi la cateva zile un dus, ca sa scapi de mortaciuni :) :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
ok, multumesc mult de sfaturi :D
pureceii i-am strivit deja, Fabian :evil: macar pe cei pe care i-am vazut
maine ma duc la farmacia fitosanitara sa le cumpar "papa bun " :evil:
 

sicora fabian

Active Member
Sa stii ca de cele mai multe ori nu a mai fost nevoie sa dau cu insecticid, Aleynad!
Nu, Achimenes, nu-i nevoie sa strangi tare incat sa strivesti mugurasii, doar ca-i cam . . nasol de privit! :mrgreen:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu am o placere deosebita cand ii simt cum se strivesc intre degete :twisted: Chiar azi am casapit unii de pe lastarul de brugmansie. Maine sunt din nou in inspectie :evil:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am avut si eu 4 pui de leandrii plini de aceste........nesuferite si i-am tratat prin strivire 8) apoi am stropit cu "Actara' fiindca asta am avut la indemina in casa.De unde pina unde acum iarna asa ceva??? :eek:
 
Sus