Afide (purici de plante)

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu ce frecventa stropiti? Eu am stropit cu Decis diluat 1 fiola la 10l acum 2 saptamani si azi am descoperit un trandafir catarator cu un boboc plin de verzituri :( si i-am mai trans iar o portie de Decis.
Sa si tai din trandafir lastarul invadat de verzituri???
Aaaaaaaa, si mai am o intrebare - daca ploua efectul se diminueaza?
 

Fleur

Active Member
Ar trebui sa treaca macar 4 ore de la stropire la ploaie. Puricii astia dispar si dupa dusuri reci. La mine nu prea apar dar eu mai pun pe langa ei cate 1-2 fire de usturoi si-i si stropesc cu apa in care tin cate un catel de usturoi taiat in doua. De fapt la toate florile aplic stropiri de astea, desi mirosul nu e din cele mai placute, dar se duce repede.
 

MONIS

Member
si eu stropesc doar in caz de atacuri masive si o data pe an preventiv fungicid si insecticid...in rest dusuri puternice...si pe trandafiri dimineata
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am stropit - sper sa scap de ei...un mic boboc era plin de purici, l-am curatat cu spirt dar e ca o picatura intr-un ocean.
Cred ca vremea ciudata din ultima luna, cu foarta multa umiditate si furtuni a dus la proliferarea daunatorilor.
Mai am melci din belsug, nu limacsi ci melci mici care mi-au mancat magnolia :(. O sa dau si cu Optimol ca n-am nici o sansa sa scap de ei altfel...
 

mymo

Active Member
Eu am stropit trandafirii cu Decis si i-am scapat de purecii verzi,si la mine halesc melcii dar am pus Optimol pe langa plante.
 

thea

Member
Am retinut:Decis,Mospilan,Perfect Plant,sunt excelente pt. flori dar eu ce fac arbustii mei de la care astept fructe?
Care solutie este mai putin toxica?
 

mihaelas

Member
ai naiba pureci si la mine au invadat trandafirii au venit cu toate suratele lor verzi ,negri,rosii si albi dar am stropit cu solutie si au decedat da nu se lasa pagubasi tot mai incearca sa vina dar cum ii vad cum stropesc cu solutie sunt cu ochii pe ei asa sa fiti si voi altfel ramineti fara plante
 

Fleur

Active Member
Puricii plantelor se indeparteaza si prin dusuiri repetate. In gradina stropiti cu furtunul seara tarziu sau dimineata devreme. Nu sunt atat de periculosi ca alte insecte si pot fi tinuti sub control si fara chimicale.
 

AncaS

Member
Si eu am probleme cu paduchii verzi pe capsunile curgatoare si la o jardiniera cu Pepino :cry: le-am dat deja cu un spray insecticid recomandat pt plante necomestibile, dar mi-e teama ca deja au fructe mici, cu ce sa-i starpesc "ecologic" ? apa nu le face mare lucru, sa incerc cu spirt medicinal diluat? si in ce concentratie sa-l fac? :cry: la trandafiri sunt obisnuita le bag o solutie concentrata de tutun de moare si mama purecelui :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pentru cine are Ginko Biloba , se pare ca are efect de insecticid (solutia de frunze). S-ar merita incercat pe afide.
Cred ca trebuie incercat cu diferite concentratii ale solutiei. Apoi larvele de buburuza sint se pare foarte vorace de afide... dar sint mai greu de procurat...
 

ACHIMENES

Member
In stadiul acesta, cred ca e prea tarziu pentru un tratament eco.
Dupa culegerea fructelor poti face un tratament cu produse chimice gen Chinmix, Pirimor sau daca tii la plante nu mai astepta sa se coaca fructele, salveaza planta.
De stiut de acum inainte sa faci un tratament preventiv inainte de inflorit.
Acest daunator este vector al unor virusuri destul de grave la capsun, cum ar fi :incretirea capsunului si ingalbenirea marginala.
 

AncaS

Member
OK, cu parere de rau rup toate florile si capsunicile si le-o trag cu spray insecticid, e nasol ca am niste pastile cu insecticid sistemic super bune, dar nu merg la plante comestibile.

Larvele de buburuza sunt extrem de bune, in spatii inchise (gen sera) plantele mele sunt pe terasa, de procurat nu-i problema, am sa incerc si asta. Acum in situatie de urgenta recurg la chimicale. Ginko n-am asa ca le bag Pyrethrine :)
 

Fleur

Active Member
Si la mine sunt daliile negre pe tijele florale. Pregatesc in seara asta un asasinat in masa, ininte sa-mi asasineze ei florile :)
 

nutilepadat

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: asta este pt Fleur
Si eu maine tot asasinat le pregatesc ,am vazut ca au inceput si la mine invazie in masa :x
 

Fleur

Active Member
Vinovata de crime impotriva afidelor :oops: dar cred ca maine florile mele vor fi mai fericite si mai frumoase :D
 

AncaS

Member
ASm gasit pe forumurile nemtesti un sfat babesc impotriva afidelor :)

Ceai negru concentrat. Eu l-am combinat cu un gat de alcool sanitar, si cu un strop doi de sapun lichid... apoi mi-am imbaiat cu un pulverizator plantele de pe terasa :) se vad efecte!!!!
Tot pe la nemti se zice ca zeama in care au stat un manunchi de urzici timp de 24 de ore e bun insecticid, eu n-am incercat da n-are ce sa strice :wink:


Succes la asasinat afide :evil:
 

andrada2003

Member
AncaS, merci de pont! Am reusit sa ma captusesc si eu cu afide la daliile primite cadou de la vecina si , fiind in strat in gradina, mi-e frica sa nu emigreze afidele si la restul de flori.Maine le droghez...
Intrebare pentru cine se pricepe: daca ploua, mai are efect stropitul? ca la noi tot ploua de 3 zile si incep sa imi fac probleme sa nu-mi putrezeasca radacinile in pamantul imbibat...Numai iarba mea tip gazon e foarte multumita de ploile astea, a crescut de abia se mai vad pisicutele prin ea... :x
 
Sus