Aeschynanthus

zi_inflorata

Member
Moderator
eu am un monalisa si un marmorata - dar nici unul nu da semne ca ar vrea sa infloreasca anul asta. Voi le dati ingrasaminte?
 

ghia_don

Active Member
La mine infloreste numai iarna...acum este in perioada de refacere dupa tunderea de primavara. Infloreste pe lastarii noi care vor creste vara aceasta...
 

elenafles

Active Member
In noiembrie am primit o crenguta lunga de 40 cm pe care am sectionat-o in 4 butasi pe care i-am plantat intr-un ghiveci acoperit cu pet cca.o luna apoi i-am descoperit.Acum va arat ce minunatii au inflorit.
:D
 

elenafles

Active Member
Intr-adevar,nu-i pretentioasa.Chiar nu ma asteptam sa faca radacini toti butasii dar mai ales sa faca si flori atat de repede. :D
 

popescu gp

Well-Known Member
aeschinanthus

Atentie prefera o atmosfera umeda si temperatura potrivita iarna,iar substratul un pic acid;este planta parazita la origine
 

popescu gp

Well-Known Member
aeschinanthus

Felicitari tuturor ce au facut sa infloreasca asa de frumos micutuii aeschinanthus si le doresc reusita in iernat si la primavara o inflorire exploziva
 

popescu gp

Well-Known Member
aeschinanthus

Unul din aeschinathusii mei are o mica si lunga pastaie ;cred ca sunt seminte;nu am avut pana acum asa ceva ,sa vad ce va fi mai tarziu daca se coace;de crescut vad ca nu mai creste dar nici culoarea nu si-a schimbat-o;sunt curios ce se va intampla
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine se pregateste de flori:



Poate reusesc sa pozez si florile, ca anul trecut am ratat momentul.
 

Luciana35

Member
Si la mine, dupa ce toata vara i-a mers rau acum m-am hotarat sa il ignor...se pare ca tratamentul a functionat :)
 

ghia_don

Active Member
Nu stiu la voi cum e, dar la mine infloreste numai iarna. Acum e plin de flori si boboci, iar vara doarme la soare. Anul asta l-am plasat in plin soare si i-a placut..
 

popescu gp

Well-Known Member
aeschinanthus

Cu planta la soare direct a fost o coincidenta fericita dar nu vrea soare direct ci doare o lunmina buna;semintele de la acesta planta sunt mai minuacule ca cele de achi;daca doreste cineva sa experimenteze sa trimita un plic autoadresat;detalii pe pm
 
Sus