Aeschynanthus

zi_inflorata

Member
Moderator
atunci il bag la repaus, il dau in balcnul inchis, si nu-l mai ud si ii aplic si o taiere drastica. Sa puna mana sa infloreasca frumos ca altfel....cumpar altul!
 

popescu gp

Well-Known Member
aeschinanthus

Intradevar dupa inflorire se scurteaza.Atunci intra in repaus.Are nevoie de o atmosfera umeda si peste iarna,cand se uda putin.Sunt cateva specii de plante cu frunze si flori diferite.Cine doreste sa faca un schimb sa ma contacteze
 

roxy

Member
Al meu, cel rosu, a decedat :cry: . Nu imi explic ce s-a intamplat, pur si simplu s-au ofilit toate frunzele (s-au stafidit) si au cazut. Acum e chel.
 

Roxana

Active Member
poate exista sanse sa isi revina daca tulpina este verde si radacinile sunt sanatoase. Frunzele se pot stafidi de la dereglarea de udare.
 
D

dyayzh

Guest
Roxy..nu plange. Nu isi revine iti dau eu lastaras. :wink: Acuma are bobocei :oops: Sa ma anunti daca doresti :D
 

fixpix

Active Member
dosarele X...
am primit si eu de la iudit un mic lastarel, l-am taiat si pe ala in 2... o parte in apa, si o parte in pamant.
cel din apa...acuma am vazut ca are... boboc de floare... cel din pamant... nici urma!
nu e ciudat???
:mrgreen:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Totul e ciudat in viata asta!Bucura-te si tu!
Bine ca are boboc,inseamna ca-i merge bine la tine!
 

fixpix

Active Member
da... dar am facut niste amenajari interioare...si pe cei doi i-am unit intr-un pahar de plastic cu pamant.....
SA VEDEM daca ma bucura si se si deschide bobocu!
:)
 

byby_anka_w

Member
nu stiu ce sa ii mai fac si cum sa ma mai port cu aceasta planta :x
numai matanii nu i-am facut :x
desi tot face la boboci,nici decum in capatul tijei,care cresc pana la un momeent dat apoi cad.frunzele se tot stafidesc si se tot ingalbenesc.
ce ii fac sau ce nu-i fac
iata si cateva poze
 
Sus