Aechmea fasciata

vio_rica

New Member
Am primit anul trecut in toamna o aechmea fasciata ... matura, cred. Citisem cate ceva despre ea pe vechiul forum. Am pus-o intr-un ghiveci cam mare (mi-am dat seama despre asta dupa ce m-am informat pe forum), dar dupa un timp s-a inclinat. Am decis s-o pun intr-un ghiveci mai mic. Cand am scos-o din pamant, am observat ca are un puiut. Am pus-o cu grija in ghiveciul mai mic, insa si in acesta s-a inclinat. La scurt timp a iesit puiutul din pamant. Persoana care mi-a dat-o mi-a spus ca trebuie sa-i pun apa in palnie. Asa am si facut, dar acu ceva timp am constatat ca apa din palnie miroase urat. Cercetand mai bine, am vazut ca frunzele interioare au inceput sa putrezeasca, iar puiutul a ramas mic si are frunzele cam moi. Mentionez ca pe pamantul din ghiveci nu am pus apa deloc.
Intrebarea e: s-o arunc sau se mai poate poate face ceva pentru a salva macar puiutul?
 

claudia_s

Member
si eu am primit acum 2 ani o aechema si din cauza ca planta a fost udata in pilnie si tinuta la rece, frunzele din mijloc au inceput sa putrezeasca. Eu am facut asa: am golit apa din pilnie, nu am mai pus strop de apa in pilnie, numai pe pamant si am tinut planta la cald. Dupa 3 saptamani au aparut 3 pui care acum sunt separati de planta mama si o duc bine.
 

florisiplante

New Member
Aechmea fasciata face parte din familia bromeliilor, deci dupa inflorire planta mama nu ma infloreste. Dupa ce au dat puii ea trebuie taiata dand posibilitatea puilor sa se dezvolte si sa faca floricele.
 

florisiplante

New Member
vio_rica a spus:
Merci mult florisiplante! Inseamna ca nu e totul pierdut!
Voi ingriji puiutul sa creasca mare si sa faca flori. :)
Sigur vio_rica, nu ai pierdut planta. Aceasta este regula pt. toate bromeliile. Plantele mama nu mai fac flori si in momentul in care apar puii ele se sacrifica.
Succes si sa-ti infloreasca cat mai curand.
 

florisiplante

New Member
vio_rica a spus:
Hm! Mai am o intrebare florisiplante!
Pot lasa puiul in ghiveciul "mamei"? Ma gandesc ca e mai bine sa nu-l deranjez cat e asa de mic!
Da vio_rica, este bine sa-l lasi in ghiveciul unde a fost planta mama pana se face mai mare si prinde puteri. Apoi cu grija sa nu-i deranjezi radacinile il poti pune in alt ghiveci. De obicei puii infloresc repede daca se dezvolta bine, chiar in primul an.
 

kriss

Member
eu am primit vara trecuta o aechmea adulta inflorita si cu un pui mare. in toamna am separat-o de pui. si ei si puiului (e deja ditamai planta) le merge foarte bine. floarea ei s-a uscat la sfarsitul iernii si a cazut deja, dar planta vad ca se dezvolta in continuare. are vreo sansa sa traiasca sau absolut toate mor dupa ce fac pui?
 
D

dyayzh

Guest
Am primit si eu un pui, astept sa vad cum se dezvolta :D Care e varsta la care infloreste?
 

albela

Active Member
Aechmea mea primita acum cca. 2 ani a facut dupa ce s-a uscat floarea 6 puiuti. 5 din iei i-am mutat in alte ghivece, iar unul l-am lasat cu mama lui. Acesta din urma s-a dezvoltat fantstic este de 3 ori mai mare ca ceilalti care au fost dezlipiti mai repede de mama. Asa ca lasati puiutii cu mama, eventual tundeti mama ca sa aiba lumina puii.
 

claudia_s

Member
Oau! Sorina! :eek: Ce performanta!! Felicitari! :clap: :clap: :clap: Cum ai reusit? Ce conditii ii oferi? Eu am o aechema pe care am salvat-o de la putrezire, a dat 3 puiuti din care la despartirea de planta mama au supravietuit doar 2 dar nu reusesc sa ii fac sa infloreasca. :(
 

sorina

Active Member
a

Pai ...Claudia .Plantuta asta am luat-o din sera unde era jalnica si indositta pe un raft la reprodus ( adica m-am gindit ac facuse odata floare deci mai aveam de asteptat pina apareau puii si dupa 3-4 ani avestia vor inflorii ) eu am pus-o impreuna cu bilbergii de jur imprejur doar ca decor dar....SURPRIZA ati vazut-o si voi .Este mult mai frumoasa in realitate decit in poze .
 

claudia_s

Member
Sorina eu ma gandeam sa imi spui daca are soare dimineata sau dupaamiaza, cate ore, cum o uzi, etc. Eu nu am bilbergii si in consecinta nu pot sa o pun intre ele :wink:
 

sorina

Active Member
a

Este aezata in PLIN soare si o ud in fiecare zi cel mult la 2 zile ...si mai ales in pilnia aechmeei sa fie mereu apa .
 

liza

Member
Re: a

Am si eu o una si i s-au uscat doua frunze in interior .E normal ?Sunt un picut ingrijorata ,i-am golit apa din palnie de teama putrezirii
Dati-mi un sfat ,va rog
 

sorina

Active Member
d

De cind o ai ??? planta matura face floare dupa 3-4 ani . Daca a avut floare nu-i mai pui apa in pilnie, o uzi moderat pina dau puiutii , apoi o desparti de pui .
 

Roxana

Active Member
am gasit un articol pe net despre fortarea infloririi.

"Majoritatea bromeliadelor infloresc atunci cand ajung la maturitate; ele pot fi fortate sa infloreasca daca sunt tratate cu substante speciale; o alta metoda prin care Aechmea fasciata poate fi fortata sa infloreasca este: asezati intreaga planta intr-o punga de plastic, cu un mar (tavita nu trebuie sa aiba apa, pentru a nu se aduna prea multa umiditate); marul va elibera in aerul inchis etilena, gaz care stimuleaza inflorirea la bromelii - planta se lasa in aceste conditii timp de 7-10 zile, iar florile vor aparea 1-2 luni mai tarziu.

Adaugati un amestec de turba si muschi in parti egale la amestecul de pamant de plante, pentru a avea un sol humos si bine drenabil. Intre udari, nu este nici o problema daca pamntul se usuca. Apa trebuie mentinuta in cupa centrala formata de frunze. Aechmea fasciata se fertilizeaza la fiecare 2 luni, iar substanta se aplica pe pamant; daca vreti sa fertilizati in fiecare luna, atunci aplicati substanta diluata la jumatate.

In zonele cu clima mai blanda sau in timpul verii puteti scoate Aechmea fasciata afara. Dupa ce infloreste, planta va muri si va produce puieti care pot fi rupti de langa planta-mama si plantati separat. In 2-3 ani, acestia vor inflori si se vor inmulti."

sau poate inca nu a ajuns la maturitate.
 
Sus