Adenium - trandafirul desertului - II

lelia

Well-Known Member
Sunt minunati, deosebiti, superbi...sunt perfecti!:visator:
Sa-ti traiasca, sa te bucuri de frumusetea lor!
 

ursuleanu

New Member
Ma bucur ca am aflat de voi.Am si eu un trandafir al desertului ale carui crengi s-au inaltat f.f. mult. Au doar cateva frunze in varf, anul trecut a inflorit . Pot sa tai crengile si pana la ce nivel? Va multumesc.
 

gomez99

Well-Known Member
daca il "pompezi" bine cu ingrasamint ai ceva sanse. incearca cu un NPK 20-20-20. Adeniumul are prostul obicei sa isi piarda mugurii de la baza daca nu e hranit sau iluminat suficient, dar am avut situatii in care si-au revenit chiar si dupa 2 ani. daca da semne de revenire a citorva muguri de la baza, tai imediat creanga respectiva ca sa incurajezi dezvoltarea noii ramificatii. daca e ingrijot corect si nu mai este atacat de paianjeni, poate dezvolta si alte crengi din cea noua
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca il "pompezi" bine cu ingrasamint ai ceva sanse. incearca cu un NPK 20-20-20. Adeniumul are prostul obicei sa isi piarda mugurii de la baza daca nu e hranit sau iluminat suficient, dar am avut situatii in care si-au revenit chiar si dupa 2 ani. daca da semne de revenire a citorva muguri de la baza, tai imediat creanga respectiva ca sa incurajezi dezvoltarea noii ramificatii. daca e ingrijot corect si nu mai este atacat de paianjeni, poate dezvolta si alte crengi din cea noua
Mai ai ceva in colectie ?
 

gomez99

Well-Known Member
nu are cine sa se ocupe de plante in lipsa mea. acu vreo 6 ani, cind am venit din vacanta, am constatat ca persoana care se ocupase de gradina nu udase deloc plantele din ghiveci. 46 de ghivece erau beton, inclusiv toti hibiscusii mei. acu 2 ani a fost invers, a pus ghivecele in cutii cu apa ca sa nu le mai ude zilnic, adeniumii au putrezit pur si simplu.
 
Sus