Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vezi ca mugurii se imbata si cad ....dar lumina poti da inainte si nu dupa ce se decide , daca nu are un nivel corespunzator nu ii duce mai departe , polenizarea florilor se face in anumite conditii si daca nu le are el nu deschide florile ca in opinia lui nu va fi nimeni sa faca treaba cu semintele
 

LauraT

Member
Oare merg scosi afara sau este prea devreme pt ei ? Ziua este soare si cald dar noatea cam racoare .Nu stiu ce sa fac , voi ce ziceti ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
afara am pus dar la mine in spatele blocului la etajul 3 e mai cald ca in fata blocului , nici vantul nu prea bate prin spate. Dar au 3 nopti afara si nu au nimic .

Azi am pus si o tavita cu 10 pui mici afara pe geam
 

Camik

Active Member
Cum sa scap adeniumul de paduchi testosi?
Am tot vazut frunze lipite pe varfuri care au crescut cam invartite si am gasit si cauza,acei paduchi de care inca nu am reusit sa-l scap.
Mai are putin pana la deschiderea florilor...
L-as stropi cu solutie de usturoi .Sau sa mai astept pana se trec florile?
 

gomez99

Well-Known Member
Camik a spus:
Cum sa scap adeniumul de paduchi testosi?
Am tot vazut frunze lipite pe varfuri care au crescut cam invartite si am gasit si cauza,acei paduchi de care inca nu am reusit sa-l scap.
Mai are putin pana la deschiderea florilor...
L-as stropi cu solutie de usturoi .Sau sa mai astept pana se trec florile?
mai bine taie raul de la radacina
curata totul cu betisoare cu vata inmuiate in alcool si sapun lichid de vase. pe urma da-i o stropire cu nissorun apoi la 3 zile 2 stropiri cu vertimec la 5 zile diferenta
daca tot mai vezi ceva dupa 2 saptamini, o stropire cu talstar + nissorun si o punga de plastic peste el 48h. o sa ii cada toate frunzele dar o sa scapi si de paduchi
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nissorun si vertimec sunt acaricide si nu pentru testosi , ataca direct unul ouale si unul doar adultii.

Talstar nu mai stiu ce active are
 
Sus