Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Inca nu e nevoie sa fie bagati in casa , dar atentie la apa , putintica pe aceasta vreme mai racoroasa
 

Aimee

Member
Ma bucur ca va place :D Eu sunt topita dupa el :giggle:

Danero, stiu ca pot iesi altfel decat planta mama si ca pozele sunt mult exagerate la cei care vand seminte, dar credeam ca va fi mai mult spre rosu decat spre roz. Insa eu zic ca e frumos si asa. Fiind prima floare, e posibil sa fie altfel la urmatoarele infloriri, sa aiba culorile mai aprinse?

Dea, in februarie 2012 am pus semintele, nici nu ma asteptam sa imi faca asa o surpriza, stiam ca mai au mult pana sa infloreasca. Initial nu mi-a venit sa cred ca ce se vedea erau boboci. A mai fost unul, dar nu s-a dezvoltat floarea, a cazut.

Eu ii tin in casa, nu am soare pe balcon. Nici acolo unde ii am nu au mult soare, doar putin dimineata, dar vad ca le merge bine. La iarna nu stiu unde le voi gasi loc, ca acum stau pe calorifer :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vor fi culori diferite si de la aceiasi planta in conditii diferite , mult mai intense la frig si mult mai decolorate la lumina solara intensa cum e vara

Per ansamblu desi e un rozaliu clar , e chiar un "keeper" cum zic americanii , mie imi place ca e suav si delicat

Succes cu ei la iarna
 

Camik

Active Member
Tare frumosi adeniumi aveti.De harnici ... nu mai zic...
Cat dureaza pana se deschide floarea la adenium???
Mor de nerabdare...

Are 10 boboci.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca vrei sa se grabeasca un pic, muta-l treptat mai la caldura.
Nu brusc, ca e posibil sa se vestejeasca bobocii.
 

Camik

Active Member
Este deja de ceva timp in casa la caldura dar tot greu mi se pare ca se dezvolta.
Acum eu nu stiu cat de mare este floarea unui adenium pt. ca la mine e prima data cand face flori.Poate ca trebuie sa mai creasca .
Multumesc de raspuns!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Deci in faza de preformare pot cadea si fara sa te anunte si o fac de obicei de la stres hidro sau de la lipsa luminii

La faza de boboc inchis format pot cadea de la prea multa apa la o udare chiar si daca nu e saturat solul , bobocii vor fi insetati si vor avorta si apoi acelasi principiu cu lumina desi daca floarea se incepe a deschide si la intuneric va inflori

succes si astept pozele :D
 

Aimee

Member
danero2004 a spus:
Vor fi culori diferite si de la aceiasi planta in conditii diferite , mult mai intense la frig si mult mai decolorate la lumina solara intensa cum e vara

Per ansamblu desi e un rozaliu clar , e chiar un "keeper" cum zic americanii , mie imi place ca e suav si delicat

Succes cu ei la iarna
Multumesc pentru informatii si urari. Si mie mi se pare tare delicat :D
 

ancaionela2002

New Member
Buna ziua,

Sunt noua pe forum si as vrea si niste pareri in legatura cu grasunii mei:



1. Au mai putin de 1 am si as vrea sa stiu daca trb sa ii pun la repaus sa ii las in continuare sa faca frunzulite?
2. Ce pot face sa ramifice? Nu dau nici un semn ca ar vrea asta!

Va multumesc anticipat!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fiind micuti eu zic sa ii tii in vegetatie, dar fara caldura si apa multa. Totul moderat.

Pentru ramificare poti sa-i tunzi, dar nu acum, mai in primavara. Daca ii tai prea devreme nu poti sa stii ce reactie vor avea.
 
Sus