Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ehe , multa lume vinde pe net seminte false , poze "viitoarea planta" si cand te trezesti ai doar roz :giggle:
Semintele de calitate vin cam scumpe iar de Siam adenium nici nu te atingi ca sunt exorbitante . :giggle:

oricum din rozalii ai nimerit bine , nu e rau deloc ... doar daca nu cumva e in dublura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Camik ...redu udarea ca vor avorta florile

Dea ...4 ani la unul pitic dar la asa caudex.... nu a avut soare ?

E pacat ca e asa de frumos :clap:
 

Dea

Active Member
Multumesc Dane!! A avut soare din plin, de aia a si crescut asa! Si-a tot crescut ramificatiile si caudex-ul, iar acum pregateste flori pe toate ramificatiile! A meritat asteptarea! :D
 

Camik

Active Member
Am redus udarea .Multumesc de sfat!
Voi cand ii bagati in casa?
Al meu are 2 ani si ceva.Abia astept sa-i vad florile...
Dea, este tare frumos adeniumul tau. :hug:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu ii bag cand noptile scad la 5C dar in colaborare cu udarea de la pranz si nicidecum seara ca apa sa se evapore rapid
 

Camik

Active Member
Intrebarea este:
Daca il bag in casa de pe acum, cand are bobocii f mici, exista riscul de a-i pierde???
L-as pune in cea mai insorita fereastra,dar mai la caldura.
Multumesc anticipat de raspuns!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca are soare si nu doar "insorita" adica luminata e posibil sa faca si iarna flori :rofl: Dar de ce sa l duci de pe acum ? Sunt totusi riscuri de acomodare luminoasa , chiar si la o fereastra luminoasa tot nu e ca afara
 

Camik

Active Member
Pe aici ploua cu zi cu noapte de ceva timp si chiar este si frig.Pe seara, ieri, erau 17 grade iar noaptea cred ca si mai putin.
Stau langa padure si e atata umezeala...
Azi am avut un pic de soare urmat din nou de ploaie.O sa-l mai las.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Hai ca mi-e somn rau...am vrut sa zic ca o am de la Gomez si am scris aiurea. Sa ma scuzati :oops: :oops: oricum, multumiri :)
 

Aimee

Member
Mi-a inflorit si mie unul din adeniumi - Honey. Ce e extraordinar este ca are doar aproximativ un an si jumatate. Ar fi trebuit sa fie mai portocaliu, dar mi se pare frumos si asa.

 

daisy111

Active Member
Foarte frumos! :clap:
Voi ce faceti cu ei in noptile astea,ii lasati afara sau ii bagati in casa?al meu a stat afara,se prezinta bine,dar mi-e teama pt el ca au cam fost prea scazute temperaturile noaptea :eek: si nu stiu daca noaptea sa il bag in casa sau nu.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aimee e simpatic rau , cat despre portocaliu ....inca se mai dezbate tema intre cei de top daca se poate stabiliza galbenul asa ca mai e drum lung pana la portocaliu :D
 

Dea

Active Member
Finuta culoarea, Aimee!! :clap: Felicitari, mai ales ca are doar un an si jumatate!!

Daisy, eu nu i-am bagat in casa si a fost destul de rece si aici. Dar sunt ok, unul mai are flori.
 
Sus