Adenium - trandafirul desertului - II

rodi

Member
Bună!

Hop şi eu cu supraponderalul meu... Arrogant. L-am cumpărat de curând şi mă gândeam să-l duc pe timpul verii la "staţiune" în curte la aer curat (la ţară).
Dar ...! mai întâi am nişte mici probleme:
- e cam stufos şi ar mai trebui suprimate 2 -3 ramuri şi nu ştiu ce să-i fac după ce tai butaşii (dacă trebuie să pudrez cicatricea cu ceva)
- ce fac cu butaşii, dacă şi cum se pot înrădăcina
- mergem la ţară săptămânal şi presupun că ar fi suficientă udarea numai o dată pe săptămână, dacă amplasez ghiveciul într-un loc în care este în plin soare de dimineaţă până la prânz
Mai am un "grăsuţ" în devenire (cică îl cheamă Honey), cine mi l-a dat a spus că are 6 luni dar săracul nici cât un deget nu e ... nici în grosime, nici în înălţime şi are 2 frunze jumătate. Pot să-l duc şi pe el la "staţiune" sau e prea mic şi ar fi mai bine să-l ţin în interior?

Mulţumesc!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dupa munca de ceva ani am reusit un dragon si astazi are si prima lui floare











Eu ma simt fericit ca a "cooperat" cu mine :D
 

Dea

Active Member
Este exceptional Dane!! Imi place la nebunie cum ai reusit sa-l conduci, rezultatul este incantator!! :clap: :clap:
 

Dea

Active Member
Oho, ai planuri mari pentru el!!! :D Sa-l vedem atunci si multicolor, cred ca va fi o adevarata nebunie!
 

lelia

Well-Known Member
E ,,infricosator'' de .....frumos ! :visator:
Felicitari ! pentru rabdare si pasiune ! :clap:

Se lupta sa traiasca ,sa infloreasca ,sa ma incante ....il ador !

 

lelia

Well-Known Member
Multumesc ! :hug:
Nu e nici pe departe ce a fost anul trecut ,dar in conditiile oferite ,se descurca binisor .
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc !

Pentru ca locuieste pe un pervaz cu lumina dar fara pic de soare ,in conditii de apartament ,cu perioade cand nu sunt langa el... si mai nou are si chiriasi .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Saracutul de el , acum era bine sa fie cu soarele pe frunte... iar de chiriasi ai grija cu ei , pot deveni persistenti
 

doina

Member
Nu e greu de crescut dar infloreste greu, cel putin la mine :(
Ii astept si pe ai mei sa se obisnuiasca in substratul nou si poate imi vor inflori si altii in vara asta.
 

ghia_don

Active Member
Iaca si la mine doi din cei batuti-batuti :eek:f: , infloriti pentru prima data . Pina la urma sint frumosi si astia, dar eu asteptam sa fie altfel...

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doina , de unde ai burtosii ? Te asteptai la altceva ?

Per ansamblu nu e rau deloc , ai un hibrid de Kiss Star :) :clap:
 

ghia_don

Active Member
Semintele le-am luat de pe net, bineinteles din surse neverificate si chiar daca nu ma asteptam sa iasa ca pe eticheta, taaaare mi-ar fi placut ...iar in secret am sperat :rofl:
 
Sus