Adenium - trandafirul desertului - II

Superb !!
Dane, au iesit fix 50 grasunei din semintele de la tine :D .. Imi pare rau ca nu am numarat semintele, cred ca au rasarit toti :hug:
Din cate stiu, pamantul nu trebuie sa fie prea ud de-acum, nu ? :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mersi Lelia si Mihaela/

Miha , da , pamantul insa nu fie mai mult de 24 ore uscat complet altfel se culca si poti sa l omori asa

Au iesit foarte bine , 100% :D

un altul pe ziua de azi si se pregateste unul alb care inca nu l stiu ce forma are

 

LauraT

Member
Super frumos si in frunze si in flori,sa-ti traiasca Dane ! :clap: Am si eu o intrebare ,le pui si ingrasaminte de-s asa frumosi?
 
Daca tot m-am trezit de dimineata, am zis sa fiu si harnica :rofl:
Si am inceput cu adeniumul acesta:

L-am vazut eu ca ceva nu-i convine cu ceva timp in urma, dar abia acum am avut timp de el.
intr-o parte, radacinile erau putrezite, le-am dat la o parte, iar "experienta" mea cu burtosii se vede clar.
La suprafata de separatie intre pamant si aer e un pic cam gatuit...
Din cate am inteles, degeaba il plantez mai adanc acum ca s-a lemnificat caudexul.. Astept niste pareri de la voi inainte sa-l mut in casuta noua :gandit:

Oricum, in mare parte raul a trecut... caudexul din pamant e tare si are si 2 frunzulite nou formate :aoleu:
 
Mersi, Dane!
Daca il plantez un pic mai adanc acum, are ceva ?? :?
Cand as putea sa-l stropesc cu previcur ?
Merge si la celelalte plante ? :)

Ps: frumos noul inflorit :indragostit:
 

ghia_don

Active Member
Tare frumosi Dane ! :D
Eu am pierdut iarna asta vreo trei mari, de imi venea sa-mi dau palme :suparat: Cei mici au mers mai bine .
Acum mai am unul in convalescenta, dar am mari sperante ca se va vindeca :D .
Ai seminte disponibile ? :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Doina, nu esti singura! :( Imi pare rau.
Si eu am pierdut singurul adenium iarna trecuta dupa ce l-am crescut din puisor mititel pana a ajuns un grasunel care mi-a inflorit vara trecuta prima oara. Doua ierni le-a trecut cu bine, a treia i-a fost fatala. :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Tare frumosi Dane ! :D
Eu am pierdut iarna asta vreo trei mari, de imi venea sa-mi dau palme :suparat: Cei mici au mers mai bine .
Acum mai am unul in convalescenta, dar am mari sperante ca se va vindeca :D .
Ai seminte disponibile ? :)
Vedem noi ce incropim pentru tine :) poate ceva la schimb pe unul

MihaelaVioleta a spus:
Mersi, Dane!
Daca il plantez un pic mai adanc acum, are ceva ?? :?
Cand as putea sa-l stropesc cu previcur ?
Merge si la celelalte plante ? :)

Ps: frumos noul inflorit :indragostit:
Mersi , poti sa pui cat de adanc vrei desi probabil esti prima care o sa vrea asta , mai toti fie pun acolo unde a fost fie usor mai sus pentru a dezvalui radacinile
Poti da la orice planta dar e inutil la cele matuure , asta previne caderea puilor de plante



Adina , din pacate si eu am 1-2 pierduti anul asta dar restul de 100 sunt bine :marfa:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
100??!! :eek: Asta-i deja colectie. :D

Mersi de incurajari, Dane! Momentan insa nimic nu ma consoleaza, fiindca pierderea e de 100% la adenium. Si cand ma gandesc ca n-am prea avut pierderi iarna asta la restul plantelor!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Se intampla chiar si cu grija atenta .

De fapt cred ca vor fi peste 500 si sper sa fie pe masura pretului la seminte si ceva culorii trasnet :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am si gradina , deja am mutat o parte din ei in ghivece noi , o sa fie scosi la vanzare cred anul asta dupa ce prind putere

Seminte mai am dar inca nu am din cele pictate ci doar din colectia mea de la cei ce prind seminte
 
Sus