Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu , da-i pace ca stie el ce face, eventual pluseaza un pic de petris pe marginea lui ca suport extra in caz ca radacina avanseaza greu
 

dana

Member
desi sint plante rezistente la soare am patit o rusine cu cei 2 adeniumi care mi-au mai ramas.
I-am scos la soare si s-au ingalbenit aproape toate frunzele si apoi au cazut; le-au mai ramas cam 2-3 la fiecare.
Cred ca au facut insolatie pe caldura din aceste 3 zile.
Oare isi mai revin? in seara asta le-am facut un dus cu sare epsom desi cred ca este tardiv
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu au absolut nimic , o sa vezi ce bine o sa si revina , se intampla des ca la adenium la inceputul verii sa faca un repaus de 2 sapt

redu udarile pe masura frunzelor si totul va fi bine :D
 

dana

Member
si sa-i las tot la soare care ii bate in cap toata ziua sau sa-i mut undeva unde au soare jumatate din zi?

m-ai mai linistit
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ca sa te consoleze si ai mei sunt "in pielea goala" , nu chiar 100% dar in mare parte acum se odihnesc putin , vreo saptamana si apoi incepe dansul :rofl:
 

adite

Active Member
Cei mici, ai mei au mai toti frunze, cu exceptia unuia. In general, frunzele sunt partial uscate si nu arata prea bine. Unul singur are toate frunzele verzi.
 

dana

Member
M-am alarmat putin deoarece desi intra in al patrulea an nu au crescut foarte mult,nu au facut nici o floare si 1 a decedat in primavara asta dupa 1 an de stat fara frunze.

si apoi cineva a spus ca i-a udat la fel ca pe celelate flori si nu au avut nici o problema si chiar mi-a fost frica ca au putrezit.

chiar nu stiu ce sa le mai fac sa cresca in inaltime si sa infloreasca pastrandu-si in acelasi timp burtoiul.

in acest caz raresc udatul?
 

doina

Member
Spuneam ca voi incerca sa lipesc si eu 2 mici burtosi.
Am facut-o zilele trecute
Acestia sunt 'impricinatii'

Pe acesta l-am gasit cu putin tesut putred si l-am scobit pana am ajuns la tesut sanatos.

Aste viabil are multe radacini bune si daca nu uit sa cumpar un ghiveci cand plec spre casa o sa-l plantez. Poate ii pun o piatra in scobitura 8)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Sunt curioasa daca se vor"lipi" cei doi.Sa ne tii la curent cu evolutia lor,te rog.
 

ghia_don

Active Member
Doina..succes cu burtosii!! Eu cred ca se vor lipi :) ..
Mie imi infloreste primul adenium crescut din fasa :rofl:

 
D

dyayzh

Guest
Ce norocosi sunt unii ...Felicitari Doina si la cati mai multi infloriti. Sunt curioasa daca vor fi cu flori diferite ca si culoare :D
 
D

dyayzh

Guest
eu nu am unde sa-i pun in soare plin :cry: Asa ca doar cu mare noroc o sa vad o floricica stafidita si chinuita.....
 

dana

Member
stai linistita ca eu am 2 din fasa care stau in plin soare de 4 ani.

la nici unul nu am vazut flori pana acum si culmea,de vreo 2 saptamani au ramas si fara frunze
 
Sus