Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
A doua reteta e mai indicata , dar .... ulei de masline e ideal , sapun de casa e cu hibe ...mare atentie la soda continuta .... :gandit:
 

ira

Member
De a doua reteta as avea nevoie si eu :oops: .Ma refer la cantitatile pe care trebuie sa le folosim pt solutie, te rog frumos :rugaciune:
 

fixpix

Active Member
aaa... pai nu stiu. atata mi-a zis persoana.
Cred ca o sa incerc asa...okiometric.
2-3 lingurite de ulei, 2-3 lingurite de det. lichid de vase si restu apa. si pulverizez.
 

gomez99

Well-Known Member
astea sint "insecticide" de contact, in teorie orice chestie uleioasa sufoca adultii. ouale si larvele scapa si tre sa dai mereu. plus ca unii parca respira prin corespondenta.
mie la acarieni nu mi-a mers decit cu chimicale.
 

ira

Member
Si atunci ce sa fac? Frunzele am crezut initial ca sunt variegate :oops: Dar vad ca frunzele nu se dezvolta si sunt albicioase.Ceva le-a invadat!
 

gomez99

Well-Known Member
ntz, ca miscotarii migreaza intern :evil: da chemicalili astea e sistemice si atine dupa ei :mrgreen:
 

ionascus

Active Member
Iata si pischiricii mei..


Dane,am facut faza cu udatul in tava..se pare ca le-a placut...
Acum am pus alta tura de semint,care ies la fel de greu ca primele...am rabdare....
 

IoanaTweety

Active Member
Ajutor!! adeniumul meu cel mare e napadit de panza in jurul frunzelor si la baza lor. A mai fost stropit pana acum cu Fastac, Calypso. Ce sa-i mai fac? vreau sa-l vad inflorit vara asta, are 3 ani... :cry:
 
Sus