Adenium - trandafirul desertului - II

albela

Active Member
Deocamdata nu pot spune decat ca au crescut nesperat de mult. Nu ma asteptam sa se faca asa mari. Si vad ca nu le afecteaza faptul ca am mutat plantuta in casa de vreo 2 saptamani. Cresc incontinuare voiniceste.
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Esti o fdericita Albela caci ai seminte la adeniumi;in conditiile de la noi nu prea fac seminte(spun lucrul acesta caci am avut de vreo 5 ani adeniumi-unul batran de cca4 ani si care a inflorit vara mereu ,dar fara sa faca seminte si acum doua ierni pastrat in aceleasi conditii ca in anii precedenti, a decedat) .Sa ne tii la curent cu ce se intampla cu semintele si revin cu rugamintea de a ne spune ce soi si ce culoare a avut florile de la adeniumul in cauza,pentru a invata ceva nou Multumesc
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Ce noutati despre semintele noastre ,,romanesti? la mine dupa bagarea plantelor la adapost o singura planta mai are un bobocel iar celelalte s-au uscat si au cazut
 

albela

Active Member
Daca de semintele de la adeniumul meu intrebati, nu pot sa spun ca pastaile cresc incontinuu, nu stiu cat de mari se vor face, ca deja sunt foarte mari.
 

michaela

Active Member
:rofl: :rofl: ce haioase sunt!
si unul din adeniumii mei a binevoit a face pastai... insa le-a pierdut intr-o faza mai incipienta.
Bravos! Albela! :D :clap: :marfa:
cand vor fi maturate, sigur isi vor schimba culoarea,asa ca iti dai tu seama :wink:
 

albela

Active Member
Daaa, sigur imi dau seama, acum sunt tot verzi da mult mai mari fata de poza de sus. Chiar cresc precum fat frumos :D .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cica adeniumul nu se tine ca pe cactus , doar in repaus e bine sa se usuce solul :roll: , deci daca are caldura si lumina , go water :rofl:
 

albela

Active Member
Eu las sa se usuce bine pamantul intre udari. Si ii ud cu destul de multa zgarcenie. Doar pe cei mici ii hidratez mai bine :) .
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Ce spune Albela este corect ;doar in decembrie si ianuarie nu se uda de loc,este o perioada severa de repaus
 
Sus