Adenium - trandafirul desertului - II

albela

Active Member
Iata pozele cu adeniumul prietenei mele:
Va vine sa credeti ca e frate cu asta?

Sau cu asta:

E de 3-4 ori mai inalt. Oricum de cca o luna a fost pus afara, pe vest unde are ceva soare direct si efectele s-au vazut imediat: incepe sa ramifice in partea de jos a caudexului. Dupa ce isi vor da drumul ramurile alea cred ca va trebui taiata toata partea superioara care e luuunga si subtire :) .
 

albela

Active Member
Da, cred ca si al tau e exact in aceeasi situatie, a avut lumina putina si indirecta probabil. Oricum a inflorit frumos.
 

diana999

Active Member
ce flori frumoase! :visator:
abia astept sa-i vad si pe-ai mei mari si frumosi. cu semintzele n-am avut deloc noroc. care-i secretul ? am cateva plumerici obtzinute din semintze dar adeniumi deloc.
am un adenium caruia nu-i merge prea bine.i se tot usca frunzele ... il ud o data sau de 2 ori pe sapt, soare nu are decat dimineatza. :?
 
D

dyayzh

Guest
Diana...si ai mei sunt mici, pricajiti, lungi si fara caudex:(( Dar lasa..gasim noi marele secret :wink: :D
 

diana999

Active Member
poate le trebuie timp de acomodare pt ca ii am din primavara ... :nu stiu: de cand i-am cumparat, parca s-au mai ingrasat :D dar tot mici sunt si ai mei.
 

gabiee

Active Member
plantutele mele din primavara insmantate incep sa se ramifice :dans: , nu mi-a venit sa cred cand am observat ..... , stau toata ziua in plina soare , in schimb cele din septembrie 2009 doar una are tentative de ramificare .....
 

gabiee

Active Member
:eek: , vai !!!! acum am observat pozele .... Cornelia , e superb adeniumul tau , felicitari !!!!
sa-mi spuneti si mie cate zile tin florile ?
 

gabiee

Active Member
multumesc de raspunsuri :D , chiar nu aveam habar cat tin florile .... oricum mai am de asteptat pana infloresc si ale mele ....
totusi acum ma bucur ca cei doi pe care i-am semanat in primavara incep sa se ramifice deja si de-abia au vreo 4-5 cm
ce am observat ..... in primavara ce am pus seminte au avut rata de germinare 100 % , iar ce am pus acum o saptamana au rasarit din 9 seminte numai 4 ,( semintele au fost din aceeasi tura din primavara ) probabil acum e prea cald ......
 

Roxana

Active Member
Caderea frunzelor poate sa fie cauzata de excesul de apa. si ghiveciul este putin cam mare pentru cat de micuta este planta. poti sa incerci sa o muti intr-un ghiveci mai mic.

succes!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si eu am patit asa!Dupa ce l-am pus in ghiveci mai mic,cu pamant de cactusi,nu i-au mai cazut frunzele.
 

diana999

Active Member
max de 2 ori pe saptamana l-am udat pt ca e foarte cald.....cred ca o sa-i schimb ghiveciul. multzumesc :D
 
Sus