Adenium - trandafirul desertului - II

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma bucur ca va place. Ma straduiesc sa-l rasfat ca sa tina toti bobocii si visez sa-l vad cu toti deschisi in acelasi timp.
 
D

dyayzh

Guest
Place muult.... Oare cand o sa vad si eu unul din micii mei piticuti asa frumos??? :oops:
 

popescu gp

Well-Known Member
adeniumi

Superb Cornelia si ce incarcat este;cum ai reusit sa-l faci sa infloreasca ?ai vreun secret;eu ii am de 2 ani si ceva si vad ca nu dau semne de inflorire ba chiar catva i- am pierdut in aceasta iarna
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari Albela,Gomez si Cornelia!
Sunt minunati!
Eu ma cam chinuiesc cu ai mei.
:(
Cel primit de la tine,Cornelia ba face frunze ba i se ingalbenesc si cad.Il tin la soare si numai nu inteleg care e problema lui.
 
D

dyayzh

Guest
Sarselia suferim de aceeasi problema :( Frunze noi...frunze galbene...si se inalta fara a forma un frumos caudex, desi sunt din seminte :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Anul trecut l-am avut pe asta pe pervazul de la serviciu:

M-a deposedat un coleg si acum e la el acasa pe pervaz. :rofl: A avut pe putin 20 de flori din ianuarie si pana acum.

Din toamna l-am luat pe asta, de care vorbim acum. A fost ramificat de la inceput. Si de cand l-am adus acasa a stat pe pervazul de la dormitor. Adica are multa lumina, pamant reavan de cand e mai cald afara si ocazional soare direct. Mai mult decat apa nu i-am facut nimic.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmm deci totusi nu are soare direct.
Al meu e pe pervazul uni balcon si mai spre dupa-masa bate soarele pe el.
Cred ca totusi nu le place chiar cu capul in soare.Voi incerca sa il mut intr-un loc semiumbrit sa vad daca nu cumva evolueaza altfel.
Sa ai parte de el si sa iti faca multe flori!
 
D

dyayzh

Guest
Mai ai si altii la fel de frumosi? Deja doi arata senzational :D Felicitari Cornelia :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vedeti ca mai mult decat umiditatea si soarele direct s-ar putea ca o problema sa fie dimensiunea ghivechiului. La al meu deja incep sa iasa radacinile prin gaurile de scurgere, asa ca dupa ce se trec florile va trebui sa-l mut cu totul.

Ce pamant folositi?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Al meu e intr-un ghiveci (greseala mea) mai lunguiet.Stiu ca le trebuie ghivece mai largi dar la momentul acela nu aveam.
Ca pamant am folosit pamant de florarie amestecat cu nisip.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Al meu este in intregime in cocopeat. Pe altii, mai mici, ii am in pamant de cactusi si suculente si nu cresc deloc. O sa-i mut si pe ei zilele astea. Chichita s-ar putea sa fie solul folosit.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Oof!
Trebuie sa caut si eu atunci altceva.Dar momentan il mut la semiumbra sa vad cum evolueaza.
 

albela

Active Member
Ai mei stau in plin soare, au pamant de cactusi + perlit, ii ud saptamanal, si cresc destul de frumos, sunt ramificati toti, au caudexul bine dezvoltat. Cresterea in inaltime, fara ramificare si cu un caudex lung si subtire este datorata lipsei de lumina directa. Asta e din experienta mea personala nu din vreo teorie.
 

albela

Active Member
Am uitat de ghivece. In aproape doi ani cat au dragalasii mei le-am schimbat ghivecele de vreo 4 ori. Schimbarea o faceam atunci cand le ieseau radacinile prin gaurile de scurgere, dar puneam ghivece doar cu putin mai mari.
 

gomez99

Well-Known Member
albela a spus:
Cresterea in inaltime, fara ramificare si cu un caudex lung si subtire este datorata lipsei de lumina directa. Asta e din experienta mea personala nu din vreo teorie.
ai putut sa faci comparatie intre 2 plante crescute in conditii diferite?
 

albela

Active Member
Da. Unul din puii mei a ajuns la o prietena. L-a instalat pe un pervaz pe nord parca. Oricum avea foarte putina lumina directa. Desi l-a mutat intre timp, nu e ramificat nici in ziua de azi, e dublu ca inaltime fata de ai mei, subtirel si caraghios :) .
 
Sus