Adenium - trandafirul desertului - II

gino

Member
Multam frumos !
Cei de acum sunt din etapa a doua.
Cei din prima semanatura sunt deja maricei, unii dintre ei au si ramuri incipiente.
 

michaela

Active Member
Gino.... ce frumosi sunt!! :D stai sa vezi cand vor trebui mutati in ghivecele de 5-7 cm.... atunci vreau sa-i vedem :wink:

A inflorit si la mine un variegat cumparat anul trecut,altoit... e foarte sic 8) :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ioooi Micha!Ne omori cu variegatele tale superbe!
Tare harnicuti si frumosi mai sunt Adeniumii tai!
Sa iti traiasca!
 

albela

Active Member
Michaelaaaaa, de unde ai draga frumusetile astea, care batut, care variegat :eek: . Tare frumos altoitul asta :D .
 

michaela

Active Member
pai asa l-am cumparat pe caudex, altoi variegat :) in Thailanda de acolo :wink: asa-i vand ei, plante altoite :D
 

michaela

Active Member
Cu asta, meritul meu este ca nu l-am omorat de anul trecut pana acum :oops: ..... dar nu e crescut de mine de micut :wink: :oops:
meritul este total al crescatorului.... :wink:
Am unul singur obtinut din samanta... dar de 2 ani creste asa de greu :roll: iar variegatia... este una pistruiata... a astuia e mai frumoasa :wink:
 

albela

Active Member
E posibil ca un adenium (obtinut din lastar) sa-si schimbe semnificativ culoarea florilor in functie de conditii?
Asa a inflorit in martie:

Si asa are de gand sa infloreasca acum:
 

gomez99

Well-Known Member
da. la mine o serie de flori au trecut de la rosu profund la roz cu dunga rosie.
probabil ca de fapt ar trebui sa infloreasca asa ca in ultima poza.
 

albela

Active Member
S-a deschis de tot floricica :D :

La grasuneii care stau afara pe un pervaz a inceput sa se inverzeasca baza caudexului, de la atata umezeala si chiar stropi de ploaie care au ajuns pe ei. Oare o sa am probleme cu ei?
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Si eu ii tin pe o platforma in ploaie si sore mult;le-am scurs tavitele de excedentul de apa;vad ca pna acu stau bine ;sper sa se faca vremea mai buna si sa nu mai fie atata umezeala
 

gomez99

Well-Known Member
eu i-as mai feri de ploaie. din experienta mea cind incep sa arata ceva umezeala nu prea e bine. ai mei stau pe pervaz si i-am cooborit numai acum in gradina sa ii spele ploaia, dar altfel nu vad apa decit de la mine.
da am plantat doi adeniumi si o plumerie direct in gradina sa vad cum le merge.
 

albela

Active Member
Multumesc de raspunsuri. I-am bagat in casa pana trec ploile astea. In casa am dat drumul la centrala deja si sper ca or sa se usuce repejor, ca nu-mi place deloc cum arata zona aia verzuie :( .
 

gabiee

Active Member
gomez99 , foarte frumos !
trebuie sa-i mai pozez si eu pe ai mei , ca demult nu au mai stat la sedinta foto :)
unul incepe sa se ramifice si la mine .....
 
Sus