Adenium - trandafirul desertului - II

tzep

Well-Known Member
Moderator
sicamin a spus:
Michaela ,eu am pus seminte de 15 soiuri si vad ca si plantele se dezvolta diferit .Unele au crescut inalte fara ramificatii,altele au facut direct ramificatii.Unele sant pe jumatate in inaltime decat suratele lor ,dar au caudexul dublu in grosime.Acum am emotii si eu ,ca un soi ,din care am ramas doar cu o plantuta (din 3 seminte),Miss Vetnam,are cateva frunze putin ingalbenite. Eu cand i-am schimbat ghiveciul am pus planta mai sus decat a fost in substratul anterior,dar probabil prea mult ca nu ia placut. Acum am pus substrat pana langa caudex .Are o forma mai aparte si am vrut sa o scot mai mult in evidenta. :rofl:
michaela a spus:
Sicamin, stiu... si ai mei spre exemplu obesum se dezvolta diferit pe varietatile de culoarre... eu ma refeream la diferente intre soiuri... somalense, arabicum, obesum.
Stiu ca somalense are frunza mai ingusta.... dar intre ai mei arabicum si obesum nu gasesc nici o deosebire deocamdata... :oops: ma gandeam ca ma ajuta si pe mine cineva :wink:
Si ai facut f. bine ca i-ai scos in evidentaa caudex-ul adeniumului, arata beton- incepe sa-l dezvolte super :D
si eu am dezvelit caudex-ul mai multor adeniumi... tocmai acea parte frumoasa de caudex era ingropata initial- asa s-au dezvoltat ei din samanta.... dar acum ,arata asa de frumos :visator:
gomez99 a spus:
caudexul se dezvolta rapid numai in pamint. cind da de ultraviolete se opreste din crestere sau incetineste foarte tare si formeaza "coaja".

cam 99% din semintele pe care le avem noi sint din sursa asiatica. incrucisarile multiple din zona au facut sa se cam amestece caracteristicile adeniumului, prin urmare ca e arabicum sau somalense, el stie. daca veti fi atenti veti observa ca din 10 seminte de un soi oarecare (sa zice arabicum) obtineti cam 3 grupe diferite de plante.
gino a spus:
Cu scuzele de rigoare, nu sunt in totalitate de acord cu afirmatiile de mai sus. Precizez din start ca experienta mea in domeniu este minima ( dar ma documentez in timpul liber :rofl: )
Daca un furnizor serios, si cunosc astfel de furnizori, ofera seminte de A. obesum, atunci plantele rezultate vor avea caracteristicile respective.
Diferentele in cultura apar in majoritatea cazurilor diferentiate de conditii, dar asta nu inseamna ca avem de-aface cu ...hibrizi, desi nu neg existenta unor astfel de posibilitati.
Interesul constant fata de Adenium al membrilor acestui forum, ma face sa cred ca deschiderea unor noi topicuri specializate pe : specii, hibrizi, cultivari, insamantari, plante inflorite, este iminenta.
Am propus cu ceva timp in urma desprindere Adenium / Plumeria, eventual Pachipodium, de sectiunea "suculente", aceasta, cred eu, in folosul iubitorilor acestor minunate plante.
Daca acest lucru nu va fi posibil, voi incerca sa ma implic personal in deschiderea de noi topicuri specializate in legatura cu Adenium si Pachipodium. Plumeria inca o admir de la distanta... :D
Contez pe implicarea pasionatilor si in primul rand a lui Gomez care este dupa parerea mea, vocea cea mai autorizata in domeniu.
Topicul actual are deja 100 de pagini. Nici cel mai "inrait" colectionar de Adenium nu va citi tot pentru a se documenta, asta cu siguranta !
Acesta este principalul motiv pentru care informatia trebuie oarecum sistematizata.
Daca se vrea acest lucru, evident ! :|
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Din punctul meu de vedere propunerea lui Gino este acceptata! :clap: :marfa: Ramane sa vedem cine le ia in primire :?
 

albela

Active Member
Am scos si eu azi toata gasca de adeniumi afara la bronzat. I-am fotografiat pentru a vedea diferenta la toamna cand ii voi baga in casa. Astia sunt:
 

sicamin

Member
Albela ,sa-ti traiasca "gradinita" de adenium ! :rofl: Sant tare frumosi si dezvoltati la caudex.Au mai mult de 2 ani ? ca stiu ca ai tai au si inflorit.
 

albela

Active Member
Cei mai marisori fac 2 ani la sfarsitul verii, ceilalti mai micuti in octombrie.
 

michaela

Active Member

iata un obesum care i-am dezvelit caudex-ul cam 1 cm si jum.... dar am altii carora le-am scos muult mai mult.... asa... gen aia thailandezi.... de-o fi sa ramana mici ca talie(la caudex- ma refer si mai super!!!) dar arata atat de frumos :visator: ..... o sa fac eu si alte poze sa vedeti si voi :wink:
Si da! gomez... intr-adevar! se dezvolta diferit intre ei ca plante.... obesum....
dar eu vroiam sa stiu care sunt caracteristicile arabicumului de obesum... caci la mine din seminte s-au dezvoltat extrem de asemanator :)

Intre timp..... am citit si eu cate ceva... starnita de diferentele astea :rofl:
-se pare ca obesum dezvolta acel caudex mai gros..... insa are o mai mare sensibilitate la fungi-in special la taieri, perioada de trecere a iernarii lor.
-arabicum dezvolta acel "gat de sticla".... de aceea trebuie taiat destul de des, pentru a reusi ingrosarea lui, dar are avantajul ca este mult mai rezistent la boli, perioade reci si suporta usor taierile..... acum.... sa vedem si alte pareri :D
diversitate de culori o au mai mult prin hibrizi obtinuti de obesum decat de arabicum.
p.s- cand te gandesti ca eu eram convinsa ca arabicum formeaza caudex mult mai repede.... :rofl:
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Vad ca sunt multi iubitori de adenium si cu care se pot lauda;felicitari.Eu am perdut in acesata iarna 5 adeniumi dar ceilalti sp[er sa-i vad cu flori panala toamna;i-am scos afara la soare direct;sper sa le faca bine;voi vadea;pe cel batran ce l-am avut , dar in iarna anului precedent dupa 3 veri de inflorire l-am perdut il tineam la semi soare(usoara umbrire)
 

anca476

Member
Ai mei parca stau pe loc :roll: 2 au ramas din prima tura au acum o luna iar 3 din tura a 2 care au acum 2 saptamini.
Oare sa ii pun si eu afara direct in soare ? pamintul e mai mult uscat ca mie frica sa nu ii ud prea tare si sa ii pierd .
semintele le am de la Sieberz si sunt la prima incercare .
 

michaela

Active Member
dumnealor se destrabaleaza in a inflori.... :D si mie imi place de ei.... de mor :oops:
si unul proaspat inflorit... care cred ca e mai anemic caci de-abia e la primele floricele :oops:

iar aici sa va arat caudex-ul lor cum l-am dezvelit... ca am gresit.... acum oi vedea, deocamdata le merge excellent! :D
daca-i vad ca incep sa arate deshidratati.... schimb (acopar) iar :oops: :nu stiu:
 

ana500

Member
Buna.
Ma numesc Ana si ma " fac si eu bagata in seama" cu mini colectia mea de grasunei . Au doar cateva luni, i-am pus de pe la inceputul primaverii. Nu au rezistat toti dar acestia vad ca le merge. Mai am ceva seminte si cred ca o sa mai incerc inca odata , pentru ca este vara si le merge mai bine la germinare.
Din experienta voastra , dupa cat timp v-au inflorit ai vostrii. Am doi adenium batuti printre mititei si de abia astept sa infloreasca........ dupa cativa ani

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: esti o draguta.Pai.......asa cum ai zis.Citiva anisori.2-3 :)
Sa iti traiasca ca sunt tare frumusei...........
 

ana500

Member
Merci merci. Sper.
O sa fie si mai frumosi cand or sa creasca si or sa infloreasca , pentru ca sunt de mai multe culori.
 

michaela

Active Member
ana500 a spus:
Buna.
Ma numesc Ana si ma " fac si eu bagata in seama" cu mini colectia mea de grasunei . Au doar cateva luni, i-am pus de pe la inceputul primaverii. Nu au rezistat toti dar acestia vad ca le merge. Mai am ceva seminte si cred ca o sa mai incerc inca odata , pentru ca este vara si le merge mai bine la germinare.
Din experienta voastra , dupa cat timp v-au inflorit ai vostrii. Am doi adenium batuti printre mititei si de abia astept sa infloreasca........ dupa cativa ani

Ana, depinde cum cresc.... eu am unii care la aceeasi varsta(2 ani si jum) cu 2 din seminte infloriti, nu dau nici un semn...
din ce-am citit eu despre ei, multi zic ca dupa 8-14 luni un adenium obtinut din samanta poate inflori, insa pe verificate, in cazul meu, nu toti au inflorit si sunt destul de voinici majoritatea.
 
Sus