Adenium - trandafirul desertului - II

Camik

Active Member
Da,e cel de la tine.Ti-am spus ca o sa am grija mare de el.
Dupa socul transportului la intuneric, i s-au ingalbenit frunzele pana la jumatate,apoi a facut altele.
Cum i-am taiat frunzele alea galbene, a facut bobocei.
Abia astept sa-i vad florile...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
urmeaza sa se ramifice de acolo daca va inflori , ar fi bine daca o face caci se va ramifica corect :D
 

lelia

Well-Known Member
Micut, grasut si infloricios ,e foarte frumos ! :visator: sa-ti traiasca !
Floarea e semidubla ? asa pare ...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
va sa zica la tine are dunga neagra , ma gandeam ca asa mai putin dar chiar e bine , ma bucur mult ca ti-a dus o floare la marimea aia.

Felicitari si ai grija de el. :rofl:

si iata pe "mama" :D




parfumul nu e puternic , desi cred ca la mine "esenta" e mai taricica ...insa e mai placut decat sa nu simti nimic :rofl:
 

Camik

Active Member
Imi place mult mama.Se vede cat de puternica e.Acum, puiul ei are 11cm si floarea este de 9.
Am legat bobocul de frica sa nu se rupa planta.
Mai are 3 bobocei si daca ii desface pe toti ,o sa fie super...
Multumesc inca odata pt. tot! :hug:
 

gomez99

Well-Known Member
nu e mare, cam 40 mm diametru, e cea mai mica de pina acum
deh, pina nu rezelv cu aparatul foto ma caznesc cu telefonul
 

gomez99

Well-Known Member
pare ca o sa faca seminte :clap: . ar fi prima data la mine. sa vedem daca si tine pastaia pina la capat
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mda , eu cu semintele am intrat pe "normal" adica imi iese destul de bine polenizarea dar ma plictiseste ca nu poti sa - tunzi , coafezi , muti , hibernezi ...te cam incurca daca nu polenizezi la timp

succes!
 

daisy111

Active Member
Foarte frumosi sunt infloriti ai vostri! :clap: si sunt plini de frunze.Amaratul meu de 3-4ani,este doar un bat gol,asa sta toata vara,doar iarna ii da cateva frunze ce le arunca pe vara.Oare de ce?Si nici mare nu a crescut,il tin afara la lumina,are soare putin dimineata,chiar nu vad ce as putea sa ii fac.
 

gomez99

Well-Known Member
esti sigura ca nu ii maninca virful paianjenii?

si acum va prezint cel mai mare boboc pe care l-am avut pina acum: are 7 cm lungime si cam 1,5 cm grosime
 
Sus