Adenium - trandafirul desertului - II

gomez99

Well-Known Member
frunzele rasucite la virf mie mi se intimpla de la paianjeni. vertimecul e si insecticid si acaricid. il folosesc de doi ani si imi pare cel mai bun sistemic de pe piata
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
:hug:

Mosu' care mi le da , a zis ca e bun doar ca acaricid , cu el scapa de probleme dar si acolo , nu e prea ovocid

tu ce mai zici , ce mai mesteresti?

Mai ai adeniumii?
 

gomez99

Well-Known Member
vertimecu e o gaselnita buna, chiar mai buna decit milbecknoku. numa ca trebuie alternat cu altceva, actara sau calypso, sa nu obisnuim gijganiile cu el. daca adeniumii au stst in repaos, cind ii scot afara le trag un confidor ca la pomi, de regula asta ma tine o 30-40 zile pina la primul paianjen.
am redus mult din ghivece, acu ma chinui cu colectorul de pluviala ca tre sa sap prin gadina ca sa pun tuburi
ma bate gindul sa incerc spre toamna un solar.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ai mei nu suporta uleiul , nici macar neem , lasa pete pe frunze , acum ca ma gandesc tu ai dat pe ei cand erau cheliosi probabil
 

gomez99

Well-Known Member
evident :)
da sa stii ca si petele se duc dupa vreo 2 saptamini. ce se strica cu adevarat sint mugurii si florile. mugurii fie nu se mai desfac, fie se desfac foarte greu si cu flori deformate. da gijganiile dau cu roatele in sus in 10 minute
 

Camik

Active Member
Multumesc!
Primul este din seminte,luat de aici de pe forum.Trebuia sa fie rosu si dublu...
Al doi-lea este luat asa mare.Il am din septembrie, anul trecut .
 

doina

Member
Camik a spus:
Cum sa scap adeniumul de paduchi testosi?
Am tot vazut frunze lipite pe varfuri care au crescut cam invartite si am gasit si cauza,acei paduchi de care inca nu am reusit sa-l scap.
Mai are putin pana la deschiderea florilor...
L-as stropi cu solutie de usturoi .Sau sa mai astept pana se trec florile?
Am avut si eu unul cu testosi si initial am incercat sa-i adun pe toti cu betisor inmuiat in sol de alcool si detergent de vase. Am curatat ceva din ei dar nu pe toti dar sper ca am scapat de ei dupa ce i-am facut baie cu apa calda cat sa nu te friga la maini. Din intamplare l-am rasturnat chiar pe cel cu testosi si am profitat de faptul ca nu mai e in ghiveci si l-am imbaiat, pus sub jetul de apa de la chiuveta. Pana acum nu a mai aparut niciunul.
 

Camik

Active Member
La un adenium a aparut la baza ceva cresteri.Sunt ca niste bobite...
Ce sa fie?

Multumesc anticipat de raspuns!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pune aparatul mai la distanta , da focus pe el daca e telefon si dupa pune poza , e incetosata la marire
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca au fost expuse la soare , fiind un butas inradacinat posibil sa vrea sa arunce ceva lastari...desi nu prea cred ca de acolo de jos , tot ce e posibil.

Sau deformatiuni radiculare...ar fi o alta ipoteza
 

Camik

Active Member
De data asta chiar i-am prajit la soare.I-am tot plimbat pe afara si cred ca le-a placut.Dovada ca sunt plini de flori si ca nu au pierdut nici macar una.
Nu stiu de acum ce vor face,soare ...pauza ...
Bobitele alea ies din radacini si cresc in sus.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai sa zicem asa , eu cred si sunt convins ca fiind butas si fiind prins pe tulpina a patit urmatoarele

A fost ingropat si un nod de frunze care de la udare /crestere/ dezvoltare a iesit la suprafata si a re-devenit activ si vegetatic

El se comporta ca si o coroana si incearca sa dea lastari de peste tot.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
triple red de la mine e ala ? e frumusel , sper sa le duca cu bine la capat

In alta ordine de idei nici primul nu e de lepadat :cool:
 
Sus