Adenium - trandafirul desertului - II

albela

Active Member
A putrezit radacina la un adenium. Am vazut ca e cam stafidit, si cu putine frunze in varfurile lastarilor, si cand am tras de el abia mai statea in pamant. Nu l-am scos inca de tot din pamant. E vreo sansa sa-si revina daca il scot, tai tot ce e rau si il replantez :? :( .
 

gomez99

Well-Known Member
vezi intii daca nu are urme de rosatura/intepaturi. eu tocmai am descoperit la o plumerie o gaura serioasa desi stiam ca plumeriile si adeniumul nu au dusmani de categoria asta din cauza de seva otravitoare.
daca nu, insemna ca a stat la umezeala multa.
daca il tai bine bine, ai sanse cam 20%
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a317824/00000012
 

gomez99

Well-Known Member
oho! sa vedem acum ce iese. de taiat ai taiat bine. numa sa nu fi intrat bacteria in sistem. ar fi fost bine sa il lasi citeva zile sa cicatrizeze. in 4-5 saptamini ar trebui sa ai radacini. un radistim ar fi fost bun. perlit la adenium eu nu folosesc
 

albela

Active Member
Multumesc de sfaturi. Sper sa fie bine, ca mi-ar parea tare rau de el, are aproape doi ani, si e pus de mine din seminte.
 

gomez99

Well-Known Member
acum turba universala cu nisip 25%-35%. din cind in cind mai scap cite un banut de turba in care nu a incoltit nimic.
 

Dea

Active Member
albela, aici sunt cateva informatii despre probleme intalnite la adenium.

sper sa fie de ajutor!
 

Dea

Active Member
eu zic, totusi, ca sunt sanse mari sa-l salvezi! sper sa ne bucuri pe viitor cu vesti bune! :rugaciune:
 

albela

Active Member
Un pitic de vreo 3 cm s-a gandit sa se ramifice de cand sta afara la bronzat:

Asta e inca o dovada in plus ca ramificarea esta determinata aproape exclusiv de cantitatea de lumina directa primita.
Intre timp doi dintre cei mari au bobocei:

E doar o poza ca cealalta nu mi-a reusit.
Cum sa nu-i iubesti? :D
 

Dea

Active Member
albela, eu cred ca ramificatia poate depinde si de fiece planta in parte sau poate exista anumite caracteristici fiecarui tip de adenium.
Ai mei doi, de exemplu, au beneficiat de exact aceleasi conditii de mediu si, totusi, unul s-a ramificat, iar celalalt nu

si din cate se pare nici nu are de gand sa se ramifice :|

Infloriciosii sunt la prima inflorire sau au mai infloit si in anii anteriori?
:D
 

albela

Active Member
Unul a mai inflorti de curand. E cel cu florile bordo sangerii. Al doilea e la prima inflorire.
Dea mie toti adeniumii desi sunt soiuri diferite mi-au ramificat destul de repede dupa ce i-am scos afara. Eu insist sa cred ca le trebuie mult soare direct.
 

popescu gp

Well-Known Member
adeniumi

Albela ai dreptate cu soarele din plin la adeniumi si felicitari pentru frumusetile inflorite;si eu astept cu disperare sa-i vad pe si mei inflorind,dar nu stiu cand ,desi ii tin la soare direct in pamant de cactusi si sunt unii chiar foarte dezvoltati ,dar fara flori.
 
Sus