Adenium - trandafirul desertului - II

albela

Active Member
Eu ii mai las inca afara. Dimineata erau 14 grade, deci rezonabil. Si am vazut niste bobocei noi :D .
 

ghia_don

Active Member
Ai mei sint afara in plin soare...si in plina ploaie, cind e...
Nu s-au plins, le merge bine...dar cred ca totusi sint prea "tineri"...sint din seminte si au abia doua veri :) .
 
Eu sunt incepatoare in privinta adeniumului,totusi,cred ca in poza a treia capsulele cu seminte sunt in prim plan,daca imi permiteti!
 

albela

Active Member
doinabacau a spus:
Eu sunt incepatoare in privinta adeniumului,totusi,cred ca in poza a treia capsulele cu seminte sunt in prim plan,daca imi permiteti!
E foarte posibil Doina. Nu stiu cum trebuie sa arate de aia am pus pozele cu ce am eu.
 
Ai dreptate,Gabiuta! ok,albela!Nu am vazut inca o pastaie cu seminte de adenium,dar merg deseori la tara,la camp si observ multe...
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Desi sunt in tema cu adeniumii ( ii cunosc de vreo 5 ani),nu am intalnit pana acum seminte la ei;oare ce-i polenizeaza?Cel ce le are este fericit si-i urez succes la insamantare si sa ne confirme daca puii obtinuti din seminte poarta sau nu caracterele parintilor
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Doina nu am facut nici-un fel de aluzie ci doar m-am intrebat cine polenizeza florile de adenium caci nefiind o planta din zona noastra eram curios ce insecta sau vantul este autorul polenizarii
 

gomez99

Well-Known Member
si eu zic ca ce se vede in poza a treia sinte pastai de seminte in curs de dezvoltare. si pun aceeasi intrebare ca popescu gp: oare ce le-a polenizat? polenul adeniumului e ascuns adinca la baza florii, in niste camere speciale. fluturii si albinele nu pot ajunge acolo - si n-am vazut pina acum decit intr-o poza de la marmoset o albina pe o floare de adenium.
 

albela

Active Member
N-am facut polenizare artificiala, deci vreo bazdaganie a fost pe acolo sigur. Care, nu stiu :? .
 

popescu gp

Well-Known Member
adenium

Timpul va dezvalui curiozitatea noastra;de altfel pun o intrebare ce am mai pus-o:plantele de adenium obtinute din seminte sunt la fel cu parintii din care provin?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
de ce nu , doar in cazul in care un obesum se "cupleaza" cu un somalense sau alta specie e posibil sa aiba caracteristicile mamei si un pic din morfologia tatalui
 

gomez99

Well-Known Member
daca prin "sint la fel" intelegi in special culoare florii, aici incap niste discutii.
1. adeniumul hibrideaza foarte usor. daca semintele provin de la o planta care a fost crescuta in gradina printre alte soiuri, in polenizare libera, e posibil ca floarea noii plante sa nu mai semene intocmai cu planta-mama.
2. pot apare manifestari recesive. chiar daca 5 seminte din aceeasi pastaie dau flori similare, a sasea poate avea caracteristicile unuia dintre stramosi. nu se intimpla des da nu e imposibil, martor e nea mendel.
3. daca semintele provin de la o panta polenizata manual, exceptind situatia de la pct 2 florile obtinute vor fi identice cu cele ale plantei mama.
4. temporara inflorescentele pot diferi din cauza de feluriti factori climatici sau de hranire.
5. la nivel de intraga planta se adauga ce a zis danero mai sus.
 
Sus