Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

zamfira

Member
Ce frumos e !! , unde ai gasit ??
Tare mi-as cumpara si eu unul .De mult mi-l doresc si cu semintele am dat-o in bara
 

floare mica

Member
Si eu mi-am luat unul, tot asa, ca sa-mi fac placerea pina creste cel mic care va avea caudex.
Mustea de apa si acum ii cad frunzele intr-o veselie. :cry:
Avea vreo doua flori vestede pe care le-am rupt. Astept sa creasca boboceii mici ca cei mari sunt cam vestejiti la virf.
Am gasit la Mr. Bricolage cu 22.90 RON. Aveau si mai mari la 34.90 Ron.

 

rodica05

Member
Ultima achizitie: A."Kaleidoscope"


Sta in plin soare. Il ud seara, cam o data la 2-3 zile, mai des decat pe restul suculentelor.

Rodica
 

dana

Member
Fetelor,
Am adenium.Sau mai bine zis o sa-l primesc intr-o saptamana.
Am comandat 2 a.obesum ca sa fiu sigura.
Cel care centralizeaza comenzile a zis ca sunt plante de 1 an obtinute din seminte.
Si ghici cat ma costa bucata - 9 ron!
Dupa ce-i primesc va voi tine la curent cu evolutia lor si starea lor imediat dupa primire.
Am riscat deoarece pretul mi-i s-a parut accesibil si daca ii pierd nu-mi pare rau dupa bani.
 

dana

Member
Orice doritor de plantuta este rugat sa-si exprime optiunea pentru a da adresa respectiva.
Este adevarat ca puiutii sunt mici , au doar 1 an , dar e un inceput.
Si oricum am inceput actiunea de comandare a semintelor desi este foarte greoaie si cred ca nu merita banii; iar ajungem la bani.

Noroc ca am cunostiinte in diverse domenii si care cred ca ma pot ajuta cu aducerea catorva seminte.
De exemplu am gasit un site al unei firme din India care cultiva asa ceva si se ocupa si cu exportul de seminte-singura problema este cantitatea mare de seminte care trebuie comandata - cel putin 1.000 buc.
Si la atatea si gramajul este corespunzator si deci si taxele aferente sunt consistente.
Va tin la curent cu etapele parcurse
 

dana

Member
Buna seara tutror si multa bafta celor cu examene ca si mine ( de fapt copii mei dar se poate spune si asa). Azi am intrat in posesia celor 2 trofee , mici,de 5 cm inaltime fiecare , cu cate 5 frunzulite,grasuti atat cat le permite inaltimea.
Urati-mi noroc la crescut! Poate carerva sa-mi dea un sfat privind udarea lor? Mie frica sa nu-i inec sau sa-i usuc.Am inteles ca atunci cand sunt mici trebuie udati des,astfel incat pamantul sa se usuce putin intre 2 udari.
Va rog sfatuiti-ma ca nu vreau sa-i pierd,prea mult m-am agitat ptr.ei.
Parca eram o sticla de pepsi
Va pup si multa bafta! :D
 

Hariclea

Member
Eu las pamantul sa se usuce de tot intre doua udari, ba chiar las sa treaca inca o zi pana la urmatoarea udare; puiul meu e din seminte, are cam 1,5-2cm si pare multumit de tratament. Sta la o fereastra cu soare dupa ora 2, ii pun ingrasamant universal pt plante cu flori.
Daca e udat prea mult incep sa-i cada frunzele si florile, asa ca sa te orientezi cu udarea, mie asa mi s-a intamplat la planta matura si daca am rarit udarea si-a revenit spectaculos!
Bafta multa!
 

dana

Member
Multumesc mult pentru sfaturi,Hariclea.
Sper din tot sufletul sa-mi reziste ca tare mult i-am dorit.
Pentru moment am sa le schimb pamantul si am sa pun unul in amestec cu mult nisip si dupa de trece socul schimbarii am sa vad cat de multa apa vrea
Ingrasamantul il pui mai des de 7-10 zile?
Teoretic n-ar trebui.Cel mai mult as vrea sa-l acomodez afara pana se raceste timpul dar vom vedea.
Va tin la curent cu evolutia.
Va pup si uarti-mi bafta la examene - de fapt le are fata care da BAC-ul si la facultate dar parca as da eu toate examenele,asa ma simt
 

Hariclea

Member
Ingrasamant ii pun cand imi aduc aminte, dar nu mai des de 7 zile, intr-adevar!
Bafta multa la examene! Sa ne dai vesti bune!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus