Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ani

Member
Sunt foarte bucuroasa ca a inflorit primul meu adenium, pe care l-am prins din seminte acum doi ani:
 

popescu gp

Well-Known Member
adeniumi

Felicitari lui Michaela si Sicamin pentru frumuseti;astept si eu de doi ani sa-i vad in floare pe ai mei;poate anul acesta ii voi vedea.Si Ani are de c e sa se bucure;are o frumusete;as fi curios sa stiu daca, Ani ,cel din seminte are aceleasi trasaturi ca parintii.Multumesc pentru raspuns
 

anyny

Member
ce de frumuseti aveti :visator: sa va traiasca si sa va infloreasca cat mai mult :)
ai mei sunt inca bebe :oops: , dar in curand o sa-i fac vedete :rofl:
 

ani

Member
Am cumparat semintele si nu am scris pe toate ghivecele ce varietate de adenium este, nu stiu cum era planta mama.
 

michaela

Active Member
Ani, felicitari pentru frumos!!! :D :D
sa stii ca nici eu nu mai stiu ce varietati sunt..... :oops: le-am scris pe pahare... intre timp s-a decolorat /sters :oops: .... am pus etichete unora le-a " cules" copil mic.... dar ce importanta mai are denumirea.... :wink: :D
 

sicamin

Member
Michaela ,eu am pus seminte de 15 soiuri si vad ca si plantele se dezvolta diferit .Unele au crescut inalte fara ramificatii,altele au facut direct ramificatii.Unele sant pe jumatate in inaltime decat suratele lor ,dar au caudexul dublu in grosime.Acum am emotii si eu ,ca un soi ,din care am ramas doar cu o plantuta (din 3 seminte),Miss Vetnam,are cateva frunze putin ingalbenite. Eu cand i-am schimbat ghiveciul am pus planta mai sus decat a fost in substratul anterior,dar probabil prea mult ca nu ia placut. Acum am pus substrat pana langa caudex .Are o forma mai aparte si am vrut sa o scot mai mult in evidenta. :rofl:
 

michaela

Active Member
Sicamin, stiu... si ai mei spre exemplu obesum se dezvolta diferit pe varietatile de culoarre... eu ma refeream la diferente intre soiuri... somalense, arabicum, obesum.
Stiu ca somalense are frunza mai ingusta.... dar intre ai mei arabicum si obesum nu gasesc nici o deosebire deocamdata... :oops: ma gandeam ca ma ajuta si pe mine cineva :wink:
Si ai facut f. bine ca i-ai scos in evidentaa caudex-ul adeniumului, arata beton- incepe sa-l dezvolte super :D
si eu am dezvelit caudex-ul mai multor adeniumi... tocmai acea parte frumoasa de caudex era ingropata initial- asa s-au dezvoltat ei din samanta.... dar acum ,arata asa de frumos :visator:
 

gomez99

Well-Known Member
caudexul se dezvolta rapid numai in pamint. cind da de ultraviolete se opreste din crestere sau incetineste foarte tare si formeaza "coaja".

cam 99% din semintele pe care le avem noi sint din sursa asiatica. incrucisarile multiple din zona au facut sa se cam amestece caracteristicile adeniumului, prin urmare ca e arabicum sau somalense, el stie. daca veti fi atenti veti observa ca din 10 seminte de un soi oarecare (sa zice arabicum) obtineti cam 3 grupe diferite de plante.
 

gino

Member
Cu scuzele de rigoare, nu sunt in totalitate de acord cu afirmatiile de mai sus. Precizez din start ca experienta mea in domeniu este minima ( dar ma documentez in timpul liber :rofl: )
Daca un furnizor serios, si cunosc astfel de furnizori, ofera seminte de A. obesum, atunci plantele rezultate vor avea caracteristicile respective.
Diferentele in cultura apar in majoritatea cazurilor diferentiate de conditii, dar asta nu inseamna ca avem de-aface cu ...hibrizi, desi nu neg existenta unor astfel de posibilitati.
Interesul constant fata de Adenium al membrilor acestui forum, ma face sa cred ca deschiderea unor noi topicuri specializate pe : specii, hibrizi, cultivari, insamantari, plante inflorite, este iminenta.
Am propus cu ceva timp in urma desprindere Adenium / Plumeria, eventual Pachipodium, de sectiunea "suculente", aceasta, cred eu, in folosul iubitorilor acestor minunate plante.
Daca acest lucru nu va fi posibil, voi incerca sa ma implic personal in deschiderea de noi topicuri specializate in legatura cu Adenium si Pachipodium. Plumeria inca o admir de la distanta... :D
Contez pe implicarea pasionatilor si in primul rand a lui Gomez care este dupa parerea mea, vocea cea mai autorizata in domeniu.
Topicul actual are deja 100 de pagini. Nici cel mai "inrait" colectionar de Adenium nu va citi tot pentru a se documenta, asta cu siguranta !
Acesta este principalul motiv pentru care informatia trebuie oarecum sistematizata.
Daca se vrea acest lucru, evident ! :|
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus