Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

fixpix

Active Member
wow... cool...
atatia ai de poti sa traiesti numai de pe urma lor...

intrebare!
am 2 si eu. baiu e ca au tulpina principala cam inalta si lunga. si pe langa, au crescut de jos si cateva tulpinitze mai mici.

sa ii tund?

la 1 cred ca vad si ceva boboci. is curios ca ar fi prima data sa vad florile la culoare.

ca is in dilema. daca tund acuma, mai am de asteptat pana vad florile...daca nu tund, poate o sa fie prea tarziu mai incolo. ca cica e bine acuma primavara.

:?: :?: :?:
 

gomez99

Well-Known Member
@fixpix
eu i-am tuns si in auguts. da e drept ca n-am tinut cont de cit de repede au ramificat.

@Amneris_02
Sa nu zici tu ca ai avut seminte de la adenium! tz, tz, tz :eek: :eek: :eek: :rusine: :rusine: :rusine:
cum de li s-a tras? ai vre un contract tainic cu albinutele?
da anu asta faci poze multe-multe, nu-i asa?
 

michaela

Active Member
Deci sa inteleg ca o albina, ceva, poate ajunge si la ovulul adeniumului sa-l polenizeze, in cazul in care sta la exterior :?
 

michaela

Active Member
Daaa..... cu dilemele mele.... am uitat sa felicit frumusetea de adenium postata de gino :oops:
Este ... de vis adeniumul amicului zau!!! :D
 

gino

Member
Asa este, Adeniumul prietenului meu tinut afara a inflorit abundent si a legat si seminte, ceea ce inseamna ca se poate.
Al meu din balcon, care nu a beneficiat de soare direct a inflorit in doua etape dar fara sa fructifice.
http://gino.sunphoto.ro/Plante_cu_caude ... HPIIAXQKSW
Am de gand sa scot unul afara anul asta sa vad ce se intampla.
Acum se pregateste sa infloreasca unul altoit, in premiera.
O sa postez fotografii la momentul infloririi, si sunt foarte curios sa vad cum vor fi florile.
Deasemenea, gandesc un articol in care sa expun metoda mea de semanat, chiar daca experienta mea este ralativ redusa.
 

magda

Active Member
Moderator
Gino la ce temperatura i-ai tinut ?Ai mei au fost tinuti la temperaturi de 5 -10 gr C, uneori mai mult, dar au decedat.
 

gino

Member
Iarna asta la mine in balcon cred ca media nocturna a fost de 12 - 15 grade, iar media diurna 18 - 20. Chiar si in aceste conditii Adeniumii si-au oprit vegetatia pentru doua luni, timp in care nu i-am udat.
In momentul in care au aparut primele frunze am inceput sa ud usor
Asa arata unul dintre ei atunci cand dormea si visa la caldura verii :
http://gino.sunphoto.ro/Plante_cu_caude ... HFHFMCUFWK
 

magda

Active Member
Moderator
Mult mai cald. Asta e . Am ramas cu cativa pui care au stat pe pervaz in dormitor si nu s-au oprit din vegetatie.
 

gomez99

Well-Known Member
si adeniumii si plumeriile mele au stat in gradina toata vara, in plin soare. ba am avut si unul ingropat in pamint. de inflorit au inflorit, n-am ce zice, da nici urma de seminte. si cum spuneam cit i-am pindit eu n-am vazut giza in sona lor.
 
Am primit si eu un adenium prin martie. Am observat ca frunzele de la baza au inceput sa i se ingalbeneasca - aproximativ 4-5 frunze.
Care ar putea fi cauza? :?
 

gomez99

Well-Known Member
e normal, pe masura ce se dezvolta, in special cind planta vrea sa creasca in inaltimel, frunzele de la baza se usuca si cad.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus