Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

y0lka

Member
ce inseamna daca se increteste trunchiul unui adenium pe o parte chiar la baza? si frunzele incep sa se lase.... planta e destul de tanara..
 

sicamin

Member
Poate ii mai trebuie apa. Si ai mei cativa, i-am schimbat in alt pamant si nu i-am udat o saptamana,si aratau cam stafiditi. Am crezut ca era suficient sai stropesc ,dar trebuiau si udati. Acum si-au revenit si au inceput sa dea frunze noi.
 

gomez99

Well-Known Member
daca se increteste da frunzele nu sint galbene ii trebuie apa.
cind frunzele incep sa se ingalbeneasca 90% sanse a putrezit.
 

cristina23

Member
buna seara gomez 99 dumneavoastra aveati la un moment dat de vinzare adenium , mai aveti? un plic continea 25 seminte mai aveti ?va rog vreau sa cumpar si eu seminte
:?
 

ileana80

Member
Adeniumul meu de un an are frunze care se usuca pe margini, in special cele de la baza. In rest, arata foarte bine. Are prea multa apa, ce credeti?
Si inca o intrebare. A crescut drept si inalt cu tulpina subtire cam cat un deget-cam 20 cm. As vrea sa fie ramificat asemeni unui copacel. Ar trebui sa ii tai varful?
Cum, de unde si cand?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poate ai udat ffff rar , oricum noua ne este f greu sa ne adaptam conditiilor lor de sol si duratei/cantitatii de apa la udare , dar e si normal ca la un moment dat sa si mai piarda cateva frunze

Ramificarea se poate produce si singura dar poate fi si stimulata , se poate ramifica la orice varsta/lungime/specie prin taierea varfului cu 1 cm (ciupitul nu merge) operatiunea facandu-se acum primavara cand au mult soare si putere de regenerare maxima
 

ileana80

Member
Multumesc pentru sfaturi.
Si al meu are o mica ramificatie la baza, dar e cam...minuscula si e asa de vreo cateva luni. Probabil lipsa soarelui isi spune cuvatul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa va spun ce am patit eu duminica?
Acum vreo doua-trei saptamini am "aruncat" afara in spatele casei citeva paharele in care pusesem in toamna niste seminte.Enervata ca nu au fost in stare sa isi scoata capatinile cind au trebuit le-am aplicat pedeapsa ostracizarii linga cutia unde doarme mitza :x
Nu mica mi-a fost mirarea cind duminica in doua din paharele se lafaiau doi grasuni marisori.........
M-am mai uitat odata crezind ca visez.Probabil ploia,soarele,,naiba stie ce si-au spus cuvintul si au binevoit sa creasca :)
Pare poveste dar e real.
Fac poze si la ei.Azi e zi de modelling :rofl: :rofl: :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Sa va spun ce am patit eu duminica?

Am pus si eu semintele de adenium saptamina trecuta .Si ma uit ca saracu in traista .Sa inteleg ca dureaza pina scot capu atit de mult ? Imi umplu capul de fire albe pina atunci !!!!!!!!!!!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa surpriza! Ti-or fi vazut avatarul si au zis ca nu-i de gluma cu tine! :rofl: Eu am patit asa cu o violeta. Nu a facut pui, frunza a putrezit si am vrut s-o arunc. :x Am vrut sa recuperez turba din pastila, la o prostie de experiment si cand am desfacut-o ........ avea frunzulite amarate in turba. :eek: :roll: Acum sunt curioasa ce o sa faca in continuare....... :astept: :nu stiu:
 

celeste

Member
Gabiuta a spus:
Sa va spun ce am patit eu duminica?
Acum vreo doua-trei saptamini am "aruncat" afara in spatele casei citeva paharele in care pusesem in toamna niste seminte.Enervata ca nu au fost in stare sa isi scoata capatinile cind au trebuit le-am aplicat pedeapsa ostracizarii linga cutia unde doarme mitza :x
Nu mica mi-a fost mirarea cind duminica in doua din paharele se lafaiau doi grasuni marisori.........
M-am mai uitat odata crezind ca visez.Probabil ploia,soarele,,naiba stie ce si-au spus cuvintul si au binevoit sa creasca :)
Pare poveste dar e real.
Fac poze si la ei.Azi e zi de modelling :rofl: :rofl: :rofl:
Gabiuta, esti o figura... :rofl: Trebuiau puse la colt, ce mai ! Sau poate o fi avut si mitza vreo vorba "dulce" de spus la urechea semincioarelor. :evil:

Si cate seminte ai avut in pahare ? Chiar ca pare poveste, si inca una greu de crezut fara "dovezi". Asa ca asteptam prezentarea...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator


iata impricinatii............ :) .
Da Carmen.O mare surpriza.
Cei doi se numesc "Big Harry".Daca ii doreste cineva ii dau :D
 

celeste

Member
geodezia a spus:
Am pus si eu semintele de adenium saptamina trecuta .Si ma uit ca saracu in traista .Sa inteleg ca dureaza pina scot capu atit de mult ? Imi umplu capul de fire albe pina atunci !!!!!!!!!!!
Geodezia, la mine a durat cam 2 saptamani, puse la sfarsit de iarna. Dar cred ca depinde si de conditiile oferite.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus