Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ionascus

Active Member
Ok

Cine ma lamureste si pe mine....adenium-ii se ramifica de la sine,sau trebuie taiat varful....daca mergem pe varianta cu taiatul,cand?Merciiii :oops:
 

ionascus

Active Member
Helppp

Cine ma ajuta si pe mine cu Nissorun contra cost?
Sunt disperata..paianjenii rosii ma mananca si pe mine....
 

gino

Member
Micii invadatori rosii nu se vad cu ochiul liber, dar daca totusi este vorba despre ei, pana sa faci rost de Nissorun, poti sa le faci dus cu apa folosind un pulverizator. Nu le place asa ceva si se vor grabi sa dispara, mai ales daca vei repeta operatia...
 

ionascus

Active Member
Ok

Multumesc,asta am inceput sa fac....am adaugat si scrum de tigara,si am reusit sa infund puf-ul...deh....
Caut cu disperare acaricide,,,plumeria mea a ramas cu o singura frunza sanatoasa....
 

oana_oana

Member
Re: Ok

ionascus a spus:
Cine ma lamureste si pe mine....adenium-ii se ramifica de la sine,sau trebuie taiat varful....daca mergem pe varianta cu taiatul,cand?Merciiii :oops:
Si la mine s-au ramificat singuri. Nu s-au ramificat toti, dar acum eu sunt bucuroasa ca au crescut. Inca nu ma bag la taiat.
 

Sash

Active Member
Eu am taiat "motzul" unuia ca sa vad daca se ramnifica si el a dat alt motz intr-o parte si si-a vazut de treaba fara sa se ramnifice.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am obtinut adenium din seminte din Canada si acum au doi ani.se dezvolta diferit de la ospecie la alta desi au aceleasi conditii.In primavara am mai pus seminte de alte specii si din pacate incoltirea a fost doar de 30% desi am procedat ca la primul lot.Semintele erau seci.Deci depinde de unde sunt aduse si de seriozitatea producatorului
 

cristi1

New Member
Bine v-am gasit!

Stie cineva din experienta daca acum este bine de insamantat adenium ? Oare rezista plantele dupa ce rasar in casa la fereastra pana la anul cand pot sa le tin afara la soare.
 

gomez99

Well-Known Member
@ionascus
eu am facut un experiement si am constatat ca ramifica, am deja vreo 5 ramificati in urma taierii si inca vreo 3 pregatiti pentru operatie,
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a317824
cei mai mici au cam cit un deget,
dar am avut si un numar oarecare de plante ramificate de la sine.

personal sint impotriva folosirii substantelor chimice, si dau cu infuzie de tutun, alcool si sapun cit se poate. cit au stat in gardina plantele nu au avut probleme majore de la daunatori desi am vazut cam pe jumatate din ele. cind mi se parea ca se obraznicesc prea tare luam ghiveciul, puneam palma peste el cu planta trecuta printre degete si il cufundam cu capul in jos intr-un vas cu apa. il tineam asa vre un minut si porma il puneam la loc. acum ca ii pregatesc de bagat in casa am dat cu VERTIMEC, ca asta am avut si mi-a placut ca e recipient cu filet si nu mai umblu cu guma de mestecat. pufuit bine cu un pufuitor de frizerie, bagat in punga toata ziua, dat de doua ori la 7 zile. vad ca de 2 sapatmini nu mai pare sa fojgaie nimic pe niciuna.

daca dai cu dusul, baga ghiveciul intr-o punga si leaga-l linga baza plantei ca sa nu uzi exagerat sa iti putrezeasca.

@cristi1
de semnat eu am semanat cind am primit semintele, ca e planta tropicala si nu stie de anotimpuri. nu e usor sa le treci peste iarna, da daca le nimeresti din apa lumina si caldura se poate. primii eu i-am pus in decembrie acu 2 ani, ca i-am primit de mos craciun.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am prins la sfarsitul toamnei acum doi ani deci se poate prinde si acum in casa dar trebuie umezeala pana la incoltire ,caldura si lumina dupa ce semintele au fost lasate intr-o solutie de fungigid o jumatate de zi.cel mai bine este in tr-o minisera
 

albela

Active Member
Doi or sa mearga la Codrina care mi-a dat semintele :D . Da eu cred ca si pentru ei e prea frig afara acum.
 

ionascus

Active Member
Hehe...m-am facut cu doi bebelaci...Atena ,maica....eu iti scot puiutzi de plumerii si tu de adeniumi...si schimbam :*
 

albela

Active Member
Pai se pare ca ne-am specializat. Eu pe adeniumi si tu pe plumerii. Atunci sa facem fiecare ce se pricepe mai bine si apoi, normal, le schimbam :)
 

mena

Member
Nu uitati sa mai postati si pe aici metodele voastre pt ingrijirea lor...sa mai invatam si noi, astia mai nepriceputi si incepatori :)
 

albela

Active Member
Noi ne-am specializat doar la insamantat. Despre metode de ingrijire mai avem muulte de invatat (eu cel putin :oops: ).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus