Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Marmoset

Member
oana_oana a spus:
Wow creste tensiunea. Tot mai multi adeniumi isi fac simtita prezenta.
Sper sa nu patesti si tu ca in Denys pericol public 2 :rofl: - macar mai ai cand sa-l vezi inflorit, nu cum a patit nenea ala.
Nu cobi! :rofl: :rofl: Ce scenariu macabru! :rofl:
 

fixpix

Active Member
ar fi ceva...cand stau cu blitzu pe el...sa i se scuture ... floarea!
ca apoi il pun la "Schimburi"....
 

Marmoset

Member
fixpix a spus:
ar fi ceva...cand stau cu blitzu pe el...sa i se scuture ... floarea!
ca apoi il pun la "Schimburi"....
Ei, n-oi fi tocmai tu chiar asa ghinionist, sa infloreasca lunea iar tu abia vineri sa-l poti poza! La pariu ca cel devreme intr-o joi infloreste? Mai ales ca l-ai amenintat si cu schimbul... :rofl:
 

fixpix

Active Member
multam vio. pana in weekend sigur infloreste. daca nu o prind pe prima... urmatoarele nu imi scapa...ca fiecare ramura are vreo 7-8 bobocei.
 

Fleur

Active Member
Am vazut azi boboci la puii de adenium obesum iesiti din semintele din comanda comuna de anul trecut. Mai are cineva ori doar ai mei sunt infloriciosi?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Mie imi spune sa-mi salvez intai poza pe disk. Sunt foarte frumoase florile. Sunt din seminte? De cati ani?
 

gomez99

Well-Known Member
se pare ca situl cu poze are niste probleme acum.
are doi ani, e din seminte, e singaporez, il cheama CHP10-Sakura, pe ecranul meu floarea arata exact ca in realitate, dar dupa descriere ar trebui sa aiba o tenta mai violacee. Are cam 2,5-3 cm diametru, neparfumata, momentan e rosie cu roz cu nuante vermilion, baza florii e galbuie.
 

marean

Active Member
Am rezistat cu stoicism vreun an si ceva sa nu-mi chizitionez niciun adenium,dar acuma ca vad ca si infloresc asa de usor,parca ma atrag irezistibil ...trebuie sa fac rost de vreo 2 mai cu flori negre si parfumate,ca nu se mai poate :rofl: :rofl: .
Fixule,hai ,nu sari si tu cu poze ?
Fleur ,Dya ,va asteptam cu nerabdare ;-) !
 

oana_oana

Member
wow marean, dar ai rezistat nu gluma. Eu tin minte ca atunci cand am aflat de planta asta minunata am spus doar atat "trebuie sa am si eu d'asta!" :) si n-am mai stat pe ganduri. Felicitari pentru rezistenta. :rofl:
 

fixpix

Active Member
hahaha... nerabdator mai esti mareane!!!
sambata, bobocii aproape plesneau, dar nu erau infloriti...
maine poimaine mai fac o vizita... si vad!
 

marean

Active Member
Sunt tare rabdator :mrgreen: ...pana la un punct :rofl: :oops: !
Amu mai Caline,itit dai seama ca de atata rabdare ( a se citi abstinenta adeniumoasa :mrgreen: ) sunt nerabdator sa vad unul inflorit :wink: !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus