Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Cu multa si mare placere!
:oops:
Va doresc spor in cresterea si educarea bebelusilor si sa sa faca dolofani si frumosi!
:D
 

elaelena

Member
am si eu cativa adenium, au aproape 2 ani dar sunt mult mai mici ...ar trebui sa le pun ingrasamant? pana acum i-am tratat doar cu apa ( rar) si soare cat mai mult!
 

michaela

Active Member
3 ani.
Eu de curand am schimbat mai toate ghivecele adeniumilor, sunt in ghivece mai scunde si mai largi.... am vazut ca in cele inalte nu le place, se ridica umiditate pe trunchi, substratul retine mai mult timp apa..... asa ca.,.. toate in vase gen bonsai :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Wooow tu ai o adevarata gradinuta de Adenium!
Sunt superbi si iti doresc sa ai bafta si sa infloreasca in curand!
 
D

dyayzh

Guest
Michaela....nu am cuvinte. :oops: Sicamin, invata-ma si pe mine in ce pamant si conditii ii tii de sunt asa frunzosi si bine conturat caudexul :oops:
 

marioara

Member
Michaela sunt munati mai ales cel cu floarea dubla. Sicamin abia astept sa iti vad inflorita gradina de adenium :clap: va fi un vis.
 

Dea

Active Member
michaela, nu pot decat sa ma minunez :eek: Sunt extraordinari!
Eu de ai mei doi nu mai zic nimic, au doar un an si poate de acum incolo le va merge bine, pana acum doar aventuri am avut cu ei ( paianjenul rosu aproape mi i-a omorat), acum arata asa
Voi urma sfatul tau in ce priveste ghiveciul, intr-adevar, e foarte rational ceea ce spui! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: Michaela, adenium-ul ala cu floare dubla e o minune! :eek:

Sicamin, vad ca ai "ferma' de adenium! Lasa ca or creste si inflori si ai tai! Sa-ti traiasca :D
 

sicamin

Member
Multumesc fetelor :*
Dor 3 sant cumparati ,restul sant obtinuti din seminte plantate de mine si abia astept sa-i vad infloriti.
Pamantul folosit este cel pentru cactusi la care am mai adaugat putin nisip.
 

michaela

Active Member
Va multumesc tuturor pt cuvintele adresate frumosilor desertici.... :oops:
Dea.... o fereastra insorita bine si...sper sa creasca si ai tai anul asta cat n-au facut-o anul trecut, in orice caz si ai mei se dezvolta diferentiat asa ca... :wink: :D
Sicamin.... ai o colectie super!!!.... o sa le fac si eu o poza de grup, sa vad cum arata si ai mei grupati :) .... cam tot pe acolo ne aflam si noi cu oastea :oops: :rofl: Am vazut in poza postata de tine ca unul din adeniumi are caudex-ul diferit, cumva este alt soi? Am si eu niste arabicum din seminte si pana acum chiar nu am reusit sa descopar diferenta :? cresc la fel ca obesum , frunze idem...
in ceea ce priveste adeniumul asta ultim... eu as zice ca e... triplu la randul petalelor... dublu e un altul :wink: ....
uitati si voi....
culoarea este asemanatoare dar nr petalelor nu.
 

nick1971

Active Member
:D mai la toamna la Bucuresti :) e pacat sa dau aer curat pe aer de Bucuresti, nu?
am si eu 3 adenium de la Gabiuta, dar sunt mititei pana vor face flori admir la tine :D E superb, sa te bucuri de el. la camelii... stau cuminte deocamdata, nu am conditii, am pierdut deja 2, una anul asta si una anul trecut
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus