Acumularea de saruri

v.cristina

Active Member
le place mai mult cea de rau cred ca din cauza ca nu are clor si alte substante dar de calcar nu scap sub nici o forma :cry: :cry:
 

miki70

Active Member
:rofl: Hai ca m-ati facut sa rad. Ce rau? Ce zapada? Eu nu am nici una pe aici . Buna ar fi din put sau sa ma car cu ea de la vre-un izvor ....... tot apa de turba e cea mai buna varianta.

Angela :rose: de unde cumpar turba? Eu am vazut ca pe saci scrie pamant de flori nu am vazut sa scrie turba.
Rog frumos pe cei din Craiova sa-mi spuna si mie de unde o pot lua.
 

valentyna

Member
eu am cumparat turba de la magazin unde se gasesc seminte,bulbi si tot ce tine de gradinarit.cred ca gasesti in orice magazin de acest fel
 

ACHIMENES

Member
Daca tot a nins astazi. ma apuc sa colectez zapada si o las in bucatarie sa se dezghete... pe indelete, nici o graba. Apoi torn apa in sticle si imi aduc cate una in camera si n-au greturi. :rofl: :rofl: :rofl:
 

v.cristina

Active Member
inainte sa pui apa in sticle eu zic sa o incalzesti putin sa nu spargi sticlele de cat este de rece ..... :rofl: :rofl: :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Pai daca o las in bucatarie la dezghetat :) cum sa-mi sparga sticla???????
Ai glumit nu-i asa, numai apa fierbinte sparge sticla................ :x
 

v.cristina

Active Member
da bineinteles ca glumesc ..te necajesc si eu :) :) :)

dar din experienta proprie iti spun, dar o sa vezi si tu asta , ca apa obtinuta din topirea zapezii ajunge la temperatura camerei foarte foarte greu ...eu am lasat-o cam 5 zile la caldura si tot mi-a inghetat degetul cand am verificat-o
 

miki70

Active Member
valentyna a spus:
eu am cumparat turba de la magazin unde se gasesc seminte,bulbi si tot ce tine de gradinarit.cred ca gasesti in orice magazin de acest fel
Valentyna eu nu am vazut la magazinele astea. Se gaseste pamant de flori nu turba simpla.
 

ACHIMENES

Member
Ha, ha, ha :oops: esti o draguta, dar zapada s-a topit si mare lucru nu am adunat, dar cum zilele acestea, la Bucuresti, Busu a anuntat temperaturi mari, trag nadejde ca tot ce o mai fi pe casa sa se topeasca si sa curga intr-un butoi pus special pt colectarea apei de ploaie sau in cazul acesta de zapada topita :rofl:
 

v.cristina

Active Member
norocul meu ca trece paraul prin fata casei :wink: :wink: :wink: ca sotul meu a bagat toate scurgerile de la apele pluviale prin pamant ..intr-un timp ma batea gandul sa tai un sghiab dar m-am lasat pagubasa

trebuie sa recunosc ca uneori mi-e cam lene sa aduc de la rau si le mai fac o cura cu clorul si calcarul din apa de la robinet :oops: :oops: :oops: :oops:
 

cojo

New Member
angela draganoiu a spus:
adaug 2 pumni de turba
auzisem de la o batrana din satul bunicii si de frunze de visin (cand se gasesc) desi nu prea imi inspira incredere :)

veti vreo modalitate "babeasca" de a determina daca pamantul este mai acid/bazic? am vazut prin Brico ph-metre, nu stiu ce sa zic despre ele
turba de care vorbeste Angela, e cea obisnuita care se gaseste in comert sub denumirea "pamant de turba" ?
 
Sus