Acoperis vegetal

cafeluta

Member
ultima buba pe creier
facem o cabanuta la marginea padurii
am auzit de acoperisul vegetal ( asa zis )
se planteaza flori pe tot acoperisul ( special amenajat pentru asta ) se planteaza in jur plante agatatoare care acopera peretii etc
va arata ca in povesti
din pacate nu cunosc prea multe si nu am auzit pe nimeni sa aiba sau sa vrea asa ceva
se poate pune in practica si la foisoare , baraci , etc
daca cineva a pus in practica poate mi da cateva idei
 

adiadi

Member
urmeaza sa pun in practica ceva asemanator...am nevoie de o mica baraca pt unelte in gradina.
am sa o fac ceva gen foisor....si sa o acopar cu plante.
o parte obligatoriu trandafir rambler
si m-am gandit la un amestec de hedera cu vita salbatica.
trebuie insa conduse in directia buna!
cu acoperisul acoperit de flori nu-mi suna f bine.
e pretentios la intretinere cred.
oricum hedera eu vreau sa aiba frunze galbene si cu vita care e verde,pt vara arata super. toamna va fi o alta combinatie...si a.m.d.
incearca un trandafir catarator.
 
A

Anonymous

Guest
cafeluta a spus:
ultima buba pe creier
facem o cabanuta la marginea padurii
am auzit de acoperisul vegetal ( asa zis )
se planteaza flori pe tot acoperisul ( special amenajat pentru asta ) se planteaza in jur plante agatatoare care acopera peretii etc
va arata ca in povesti
din pacate nu cunosc prea multe si nu am auzit pe nimeni sa aiba sau sa vrea asa ceva
se poate pune in practica si la foisoare , baraci , etc
daca cineva a pus in practica poate mi da cateva idei
exista un arhitect care a facut chestii de astea prin anii 70
il chema hundertwasser...........genial tipu
a avut niste proiecte de case ecologice,ingropate in verdeatza
din cqate stiu io cateva s-au realizat prin australia
cauta pe net
oricum ca sa facu o casa cu acoperish vegetal trebuie sa o izolezi foarte bine
lemnul sau zidaria sa fie bine izolate la umezeala ,pt ca altfel apare igrasia si se distruge
iar pt acoperishuri,trebuie sa pui folie izolatoare(membrana izolanta parca ii zice) ,dar ma indoiesc ca meseriashi nostrii stiu sa tzi-o izoleze in asha fel incat sa devina impermeabila
in plus e foarte dificil ptr structurist sa-tzi calculeze incarcarile pt grinzile si capriorii din pod,ca sa-tzi reziste la grautatea pamantului ,plus incarcarea din plante si mai ales incarcarea cu zapada iarna
pt ca incarcarile astea nu sunt unitare
vantul poate sa-tzi depuna o "caciula de zapada" intr-un coltz si se duce naibii acoperishul si casa.........ma rog.........detalii tehnice care te cam bulverseaza
dar daca vrei neaparat..........
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
In 2006 am avut fericita ocazie sa vad in Viena doua dintre lucrarile de arhitectura ale lui Hundertwasser si trebuie sa recunosc ca.......m-au lasat cu gura cascata :eek:
Pozele din arhiva personala sunt pe undeva prin calculator. Pana dau de ele si le incarc in album va arat cateva linkuri pentru a va face rapid o parere (daca nu o aveti deja)

http://en.wikipedia.org/wiki/Friedensre ... dertwasser

http://www.artchive.com/artchive/h/hund ... _house.jpg

Aceste casa rupte parca din povesti mi-au cucerit inima definitiv.
 

cafeluta

Member
ce activ e forumul
:)
foarte multi iubitori de frumos
asta e bine
poate cu criza asta ne intoarcem la natura putin
:)
faza e ca nu va fi o casa de locuit
o cabanuta , un foisor , ceva de stat cateva ore , o noapte
sunt constient ca exista si partile rele...dar abia astept sa spun : ma susi pe casa sa cosesc hahhahha
deocamdata e padurea pe care o curatam si ingrijim
urmeaza minunea cu acoperis vegetal
daja am pregatit locul ( o poienita , iar intrarea printre 2 nuci foarte strambi si cioturosi )
uffff is nebun
 

adiadi

Member
:eek: foarte frumos.
e urechelnita si iedera. mai vad si ceva "clopotei".dar nu stiu ce sunt.
urechelnita se zice ca se intinde f repede si nu e pretentioasa deloc.
doar a mea e in acelasi stadiu de 1 an! :(
 

bebe Iris

Active Member
Foarte tare!
Ma intereseaza si pe mine ideea, vreau sa amenajez o terasa pe cladirea firmei unde lucreaza sotul meu.
Deocamdata studiez ce membrana trebuie sa folosesc, ce sistem de irigare...sau poate sa folosesc doar plante care sa reziste foarte bine la arsita vara si la inghet iarna...
Ce bine ar fi fost daca cineva dintre forumisti ar fi facut deja incercarea asta, ca sa stiu in ce ape ma scald :D
Orice sfat sau informatie este bine venit.
 

LadyBug

Well-Known Member
hop si eu, vreau sa fac intai pe garaj (care va fi ca o camera, de fapt, cu beton si ferestre cu toate cele) si apoi pe viitoarea casa... cum se face hidroizolatia? Voi ce ati mai facut de atunci?
 

Claudiavis

Active Member
Si pe mine m-a batut gindul sa imi fac foisor cu acoperis verde, dar cred ca voi abandona ideea. In primul rind, acoperisul trebuie sa aiba o structura de rezistenta foarte solida, pentru ca iarna va sustine atit greutatea zapezii, cit si greutatea substratului si a plantelor. In al doilea rind, am senzatia ca treaba asta nu merge cu improvizatii, daca vrei sa n-ai bataie de cap - eu as merge pe mina unei firme care se ocupa cu asa ceva, insa pretul pe mp e cam mare (ajunge sa ma coste acoperisul mai mult decit foisorul).

La un moment dat am gasit o firma care producea sisteme modulare pentru acoperisuri verzi, se montau oarecum ca dalele, insa mi-au spus ca sistemul lor nu merge decit pentru acoperisuri plane (eu il voiam in 2 ape).

Cea mai simpla varianta e cea in care pui plante cataratoare, dar cred ca si atunci trebuie sa faci scheletul ceva mai solid decit pt un foisor simplu. Si da, o sa fie o oaza de incintare pentru paianjeni.... brrrrrrrrr.....
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu il vreau drept, ca sa pot sta acolo comod, pun si o bancuta, ceva, dar mi se pare mai complicat, trebuie sa fie o mica panta ca sa se scurga apa... nu vreau sa pun plante mari, mai mult capsuni si bulbi rezistenti la frig, cum ar fi: branduse, ghiocei, lalele, narcise, zambile, poate si crini, asa ca nu vreau mai mult de 10-15cm de pamant. Studiez problema.
Nu cred ca va fi plin de paianjeni la plantele astea, mai degraba mi-e frica de miriapode, rame si melci.
La plantele cataratoare vin mai mult paianjenii decat la bulboasele astea micute.
Daca reusesc, va anunt.
 
Sus