Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

doina

Member
In legatura cu Double Picotee Rose....
Eu am 2 variante asta si cea ca a Siminei din poza urmatoare.
Undeva este o incurcatura cred ca varianta roz se numeste altfel :?
 

kerkyra

Well-Known Member
Gata, eu m-am suparat rau de tot pe achimenesi. Dupa ce ca s-au dezvoltat foarte greu, au inflorit sarac, unii deloc, cand am umblat ieri in vreo doua ghivece, se ofilisera lastarii, nu am gasit deloc rizomi. Nu stiu de ce s-a intamplat asa, nu i-am udat excesiv, ca sa zic ca au putrezit rizomii. Un lucru e clar: ne despartim, locul lor va fi luat de alte plante la primavara :D
 

popescu gp

Well-Known Member
In general anul acesta multi iubitori de achi au avut probleme cu ei;la mine au inceput foarte greu,apoi dupa ce ajungeau la 5-7 cm se ofileau ,iar inflorirea de abia pe la mijlocul lui august a inceput la marea majoritate.Eu am dat vina si pe substratul folosit care cred ca nu a fost de calitate: sa pastreze umiditate,sa fie aerabil,hranitor si cu un ph usor acid-4,5-5,5.
 

reli

New Member
asa am patit si eu, durerea cea mai mare este ca am pierdut toti rizomi primiti de la dumneavoastra :cry: :cry: :cry:
popescu gp a spus:
In general anul acesta multi iubitori de achi au avut probleme cu ei;la mine au inceput foarte greu,apoi dupa ce ajungeau la 5-7 cm se ofileau ,iar inflorirea de abia pe la mijlocul lui august a inceput la marea majoritate.Eu am dat vina si pe substratul folosit care cred ca nu a fost de calitate: sa pastreze umiditate,sa fie aerabil,hranitor si cu un ph usor acid-4,5-5,5.
 

popescu gp

Well-Known Member
Ma gandesc ca si vremea de anul acesta nu a fost prielnica pentru ei;la vremea asta Saliba scotea noutatile pe cand pana acum nu a scos nimic.Pe de alta parte eu nu am facut la multi un transfer in primavara in pamant nou si sa scufund achi in solutie de fungicid inainte de plantare si i-am lasat in ghivecele de iernare;asta va fi invatatura de minte pentru mine si recomand iubitorilor de achi sa ia aminte si sa nu mai faca asa greseli(ca in cazul meu)
 

doina

Member
Eu i-am transplantat pe toti dar fara tratament antifungic. Sper sa-mi amintesc la anul sa le fac o baie cu ceai de musetel inainte de transplantare :roll:
 

adite

Active Member
Sunt frumosi si rari pe la noi, cel putin unii achi! Imi place ca frunzele arata ca la inceputul verii, sunt verzi si fara pete.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus