Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
Sini asa zisa decolorare se datoreste caldurii uscate din atmosfera in principal sau de la picaturi de apa ramasa pe frunze de la udare.
 

fixpix

Active Member
Mie unu mi se pare pur si simplu o variatiune, mutatie, ce o fi.
Nu pare sa aiba de-a face cu apa, lipsa ei, umezeala, etc.
De ce unu e alb, si unu maroniu.
Oricum e ciudat.
 

doina

Member
Si la mine unul a iesit variegat in primavara
Acum tot asa este doar ca e plin de flori.
Culoarea variegatiei este rosie sau galbena in functie de culoarea frunzei. Cele inchise la culoare cu verso-ul rosu au variegatie roz iar cele mai deschise au facut variegatie galbena.
 

Simina

Active Member
Multumesc. Totusi anul asta e mai slab in flori, pentru ca am lipsit aproape o luna de acasa si s-a simtit.
 

popescu gp

Well-Known Member
Simina ,pentru mine anul acesta a fost un an f.f prost in achi si cred acest lucru datorat substratului folosit,a timpului calduros si f.f uscat si banuiesc ca si a apei de ploaie ce cred ca a avut ceva in continut ce nu le-a placut.Astept sa se faca septembrie sa vad cum vor fi spre finalul dezvoltarii,ca sa trag concluziile de rigoare in clar.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si la mine au mers din an in an mai prost. Rasar greu, se dezvolta greu, infloresc foarte sarac, unii deloc, anul trecut am pierdut multi rizomi, vad ca se cam repeta treaba si anul acesta. Ma gandesc serios sa ne despartim, e bataie mare pe spatiu in casa :D
 

Simina

Active Member
E al doilea an cand ma chinui cu o parte din ei in jardiniere.
Anul trecut s-au dezvoltat greu, anul asta si mai greu.
In al treilea an nu ii voi mai pune decat in ghivece.
Pentru jardiniere trebuie sa ma orientez spre alte flori.

Pe de alta parte daca in alti ani aparea musculita alba de sera la aceste plante, anul asta n-am vazut nici un inamic. Foarte interesant. Si n-am stropit cu nimic.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus