Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
Simina are dreptate;daca ai mai multi rizomi fa acel mic experiment si astfel si noi avem de invatat,spre binele tuturor.
 

Simina

Active Member
De-a dreptul ciudat pentru un sfarsit de an.
Mai am achi care nu s-au uscat pe balcon, iar din cei care i-am trecut deja la somn, insa au fost pastrati in pamant in interior (dar neudati) incep sa rasara... :eek:
Suntem totusi in 28 decembrie.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am pus tulpinile taiate de la achii deosebiti (ca sa-i bag fortat la iernat)in apa si au facut radacini,ba chiar unii au facut si flori;in curand pun si imaginile florilor.Daca urmariti prognoza meteo datra de AMN dupa englezi cu porcentaj 60% lunile ianuarie,februarie si martie in zona Dobrogei este ca temperatura peste media normalacu umiditate in limita normala;nu pot prevedea excerurile naturale;daca doriti priviti teletextulTVR1 la comunicat AMN pentru zona D-stra in lunile de mai sus.
 

popescu gp

Well-Known Member
De astazi am inceput expunerea ghivecelor de achi la lumina .dar fara sa le ud;daca vremea va mai fi asa o saptamana voi incepe stropirea lor.Imi va fi f.greu la cca 100 ghivece ,dar asta este situatia,fiind floricica pe care o indragesc cel mai mult si apoi hibii si celelalte plantute.
 

Simina

Active Member
Multumesc. Abia astept sezonul de anul asta. Sunt florile mele preferate si nu stiu daca le va lua locul altceva peste cativa ani.
 

adite

Active Member
Ce va fac rizomii? Eu n-am avut curajul sa-i verific, pentru ca n-am loc pentru alte ghivece in interior. Sper ca mai dorm, desi, anul trecut au intrat in vegetatie mai devreme si a fost mai rece in balcon. :visator:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus