Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simina

Active Member
Rafturile mele sunt cump?rate de la Jysk, în urm? cu câ?iva ani.
Sunt de dou? feluri, l??imea fiind aceea?i, în?l?imea diferit?.

S-au potrivit perfect pentru l??imea balconului meu mic.


În poza aceasta e raftul mic, cu 3 poli?e. Cel?lalt are 5 poli?e.
 

Simina

Active Member
Multumesc tuturor pentru aprecieri.
Pe balconul mic nu sunt toti achi pe care ii am. Ceilalti sunt pe balconul mare.
Deocamdata acolo nu e loc doar pentru flori asa ca raman la imaginile de aici.
 

nicoleta

Member
Foarte frumos le-ati aranjat! Era interesant sa vedem si achi printre borcane, ladite cu cartofi si ceapa,sa mai invat si eu. La mine cam asa sunt! :rofl:
 

Simina

Active Member
Anul asta am facut experimentul cu jardiniere de achi pe balustrada balconului orientat spre vest.
S-au dezvoltat anemic si foarte incet.
Acum incep sa infloreasca dar florile sunt mici, pentru ca plantele sunt dese si afectate de soare direct de la amiaza pana la apusul soarelui.

Am pus 4 varietati:
"Ambroise Versaffelt"
"Cascade Rose Red"
" Desiree"
" Tarantella".

Desiree s-a patat pe frunze dar am impresia ca din cauza apei ce s-a scurs de la balconul etajului superior. E un loc in care se prelinge apa cum isi spala vecinii balconul.
Cand ploua, iau jardinierele de pe balustrada. Oricum in vara asta n-am prea avut treaba cu mutatul lor pe motiv de vreme rea.
 

kerkyra

Well-Known Member
La mine anul acesta e dezastru: multi achi au murit, tulpinile atarna peste marginea ghiveciului (macar de ar ramane rizomii viabili) si deocamdata nu am nici o floare. Sunt si cativa care arata binisor dar nu se vad boboci. Tare dragi imi sunt, dar imi pun rau rabdarea la incercare cu rasaritul, infloritul, iar anul asta... si mai si.
 
kerkyra a spus:
La mine anul acesta e dezastru: multi achi au murit, tulpinile atarna peste marginea ghiveciului (macar de ar ramane rizomii viabili) si deocamdata nu am nici o floare. Sunt si cativa care arata binisor dar nu se vad boboci. Tare dragi imi sunt, dar imi pun rau rabdarea la incercare cu rasaritul, infloritul, iar anul asta... si mai si.
Am impresia ca ii descrii pe ai mei. Singurul care a inflorit este Purple King.
 

Roxana

Active Member
Nici eu nu sunt multumita de cum au progresat Achi anul acesta. Arata ok, dar nu sunt prea mari, asa cum erau in ceilalti ani. De inflorit nu mai zic...Anul trecut cred ca i-am pus la iernat prea tarziu pentru ca au fost verzi pana in noiembrie si anul acesta greu si-au dat drumul. Anul acesta cred ca o sa-i pun la somnic mai devreme.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai mei sunt in floriti dar arata cam la fel (rosu, roz si flamenco) asa ca din 5 ghivece, 3 sunt identice.
Cam enervant, nu?
 

LauraT

Member
Nu-i enervant deloc , sa-ti traiasca , din fericire pentru tine tot de bucuri de floricele din partea lor , fata de noi cei care nu am avut parte de ei anul asta din cauza caldurilor infernale si care nu se mai termina :whew:
 

popescu gp

Well-Known Member
Clima de anul acesta estre cauza la toti achi;si ai mei fie inca sunt anemici( pe langa noutatile ce le-am avut si nu au mai iesit),fie inca nu au gand de inflorire;sa vedem ce va mai fi.
 

adite

Active Member
Eu am pierdut multi in primavara, dupa ce au inceput sa creasca. Altii au crescut prea mult si au flori mai putine decat anul trecut. Partea buna este ca mi-au inflorit doi achi care s-au odihnit un an. Acum se odihnesc altii care vor inflori, poate, la anul.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus