Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Marmoset

Member
Si eu am vazut azi puncticele miiici, verzi, iesind din paharelele unde am plantat rizomii acum vreo saptamana! :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Marmoset,
nu am inteles de ce ai plantat rizomii in ghivecele mici ;va fi foarte anevoios de transplantat cind vor creste mari;planta se preteaza pentru ghivece atarnatoarede cca 15-20cm diametru;daca i-ai fi pus in pastile de turba ar fi fost mai usor ,dar la transplantare acum poate sa cada pamantul deranjand rizomul si sa nu-i pierzi.Succes!
 

Marmoset

Member
I-am pus in paharele mici pentru ca i-am pus dupa denumiri, fiecare soi in paharelul lui. Cand ii voi transplanta in ghiveci, scot coletul de pamant cu totul din paharel, cu o lingura :D :oops:
E o metoda pe care permanent am folosit-o si asa reusesc sa pastrez intact coletul de pamant cu rasadul/rizomii din el.
 

popescu gp

Well-Known Member
Inseamna ca ai timp;este mult mai grau asa si mai riscant ca pamantul sa se desfaca dupa rizom si atunci risti sa-l pierzi;eu ii plantez direct in ghivece sau in banuti de turba
 

Tina

Active Member
Ce harnice ati fost.. eu nu i-am scos inca pe ai mei si, la ce vreme e afara... as mai sta.. :D
 

Marmoset

Member
:dans: :dans: Si rizomii mei primiti de la domnul Popescu au inceput sa scoata plantute! Sunt cat gamalia chibritului, dar am reusiiiiit!
Iertare ca urlu pe aici in gura mare, dar e prima mea experienta de genul asta si chiar ma bucur si-s fericita! :oops: :D
 

ana popa

Member
Si mie mi-au rasarit in jur de 50 achi intr-o jardiniera, sunt primi pe care i-am plantat, acum 1 luna si ceva.
 

popescu gp

Well-Known Member
achimenesi

De la Dibley mi-au rasarit cate trei din rizomi primiti dela el,altii inca nici nu au dat semne desi le-am creiat conditiile de dezvoltare:putina umezeala,caldura si lumina;pentru achimenantha Aries am primit asa zisii cormi ,pe care i-am pus cate unul in banuti de turba si la caldura ,udati numai cand s-a uscat banutul dar pana acum ,din ianuarie pusi ,nu au niciu-un gand.Am sa scormonesc intr-un banut sa vad ce este si daca nu au ganduri imi iau si eu gandul de la ei.Asta este situatia cu rizomii cred unii neviabili
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus