Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

dorinas

Member
Frumosi mymo. Si ai mei sunt deja mari desi i-am plantat abia la sfarsitul lui aprilie. Au crescut ca nebunii in pungutele ziploc in care i-am pastrat peste iarna. :)
 

Fleur

Active Member
Nici la mine n-au iesit toti dar n-am nicio indoiala ca nu vor iesi fiindca stiu ce rizomi am pus dar unii au fost mai la racoare.
 

presco

Active Member
Eu am trei serii puse. Astia infloriti sunt din prima serie, mai am o serie de la Bakker care nu stiu din care sunt, sunt surpriza, sper ca placuta si mai am 7 achi proaspat plantati....
 

popescu gp

Well-Known Member
Felicitari pentru galbeneata si la mai multe flori si cat mai variatati;la mine cei galbeni nici nu au iesit inca,dar astept;mari sunt in ghivecele cu amestec;sa vad ce culoare va predomina,
 

presco

Active Member
Multumesc! Acum dimineata ma mai astepta o floare achi Orange Delight si una de achi mov, pulcherima. Revin diseara cu poze!
 

dorinas

Member
helisananca a spus:
ce pungute cum si unde? :)
Eu scot toamna toti rizomii din ghivece ca sa fac loc in casa si ii pun in pungute ziplok cu putin pamant uscat. Pungutele le pun intr-o cutie de carton pe care o pun la rece (camara). Ma mai uit la ei cam o data pe luna si daca vad ca se deshidrateaza stopesc putin pamantul cu apa. Ii plantez doar cand le cresc varfurile, anul asta nu am avut timp si i-am plantat cand erau crescuti cam 5 cm dar nu s-au suparat.
 

ghia_don

Active Member
Da' harnicuti sint ai vostri, ai mei abia au iesit la lumina...nu stiu de ce au rasarit asa de greu...
 

popescu gp

Well-Known Member
La mine din cele cred 40 ghivece de diferiti achi,nu au iesit inca galbenii si inca cateva specii de la Dibley si din Ucraina.Cand vor apare si vor inflori am sa-i pun in album
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunate Presco!
Cred ca incet-incet din cauza mamei careia ii plac tare mult incep si eu sa ma indragostesc de ei.

Sa ai parte de ei si de cat mai multe flori!
 

presco

Active Member
Multumesc mult! Eu astept cu nerabdare sa infloreasca si ceilalti pentru ca mi s-a cam pus pata pe achi! :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Presco ce secret ai pentru asa harnicie?nu ni-l spui si noua? la mine de abia sunt in dezvoltare si pana la inflorire mai este.Sa fie clima se vina? la noi salcamul de abia infloreste iar in alte locuri din tara este aproape pe trecute
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus