Achimenes partea a II-a

laural

Well-Known Member
Char sunt frumosi ! Felicitari !
Am avut si eu cativa rizomi de achi, pe multi i-am facut cadou de la vecine care au mai mult spatiu. Am ramas cu o singura plantuta, cu flori albe, delicate si frumoase. Din pacate am vazut ca motanul meu e atras de planta asta( azi noapte ii rontaia frunzele ) asa ca o sa renunt si la asta :(
 
Ultima editare:

Kati

Active Member
Nu mai urmeaza :) gata pentru anul acesta.

Nu ii tratez special, la inceput am folosit un pic de ingrasamant, dar apoi nimic. Anul acesta s-au facut foarte multi rizomi, si de aceea par atat de desi si frumosi. Iar florile cresc mult mai mari daca au si soare, pana acum ii tineam la semiumbra si se pare ca nu este tocmai bine. Bine, nu este vorba de soarele de la amiaza cand arde.
 

LauraT

Member
Kati foarte frumoase floricele si mari ti-au daruit achi tai , mai rar am vazut pe aici asa frumosi , sa-ti traiasca ! Si ai mei pe care-i am de la tine nu m-au dezamagit si pentru care-ti multumesc!
 

adrianam

Well-Known Member
Ai dreptate cu umbra.
Si eu ii tin pe ai mei la umbra, si infloresc tarziu si destul de slab.
Din cauza asta cred ca am si pierdut cateva soiuri.
La anul trebuie sa le gasesc un loc pe balconul cu soare.
Nu le place nici soare foarte mult, si le place sa circule aerul, dar vad eu unde ii inghesui
 

Kati

Active Member
Problema este ca ii am de ani de zile si abia anul acesta mi-am dat seama ca nu patesc nimic daca stau la soare un pic. Pana acum imi era frica (,) ca li se ard frunzele, dar nu este adevarat.
 

popescu gp

Well-Known Member
Achi pana in stadiul de a face boboci au nevoie de soare direct( evitandu-se soarele din vara arzator totusi),apoi se pot trece la semiumbra fara probleme,este chiar recomandat acest lucru
 

adrianam

Well-Known Member
Da, cred ca este foarte buna ideea cu tinutul la soare primavara pana in stadiul de boboci si apoi mutatul la semiumbra!
La mine cred ca va functiona foarte bine, sper sa tin minte la primavara!
 
Sus